Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KTW w Katowicach. Jak powstawał najwyższy "drapacz chmur" w centrum stolicy województwa? ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Ile betonu zużyto do postawienia najwyższego budynku w Katowicach? Ile szklanych paneli znajduje się na KTW II? Zobacz zdjęcia, które pokazują, jak powstawała ta niezwykła budowla.

Dominacja centrum i kontrast dla Spodka

Nie da się pomyśleć o KTW bez kontekstu otaczających budynków – Spodka, budynku na Rondzie i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Przy przyznawaniu nagrody przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Jury wypowiedziało się na temat roli, jaką mają obiekty KTW w centrum miasta:

„Wyróżnienie przyznano za bezkompromisową próbę wykreowania wertykalnej i spójnej formy dwóch budynków, które w sąsiedztwie ikonicznego Spodka wyznaczają nową skalę śródmieścia Katowic.(…) Szklane elewacje podkreślone rytmem zwężających się ku górze lizen nadają całości świeży i elegancki charakter. Przeszklony parter wchodzi w relacje ze starannie zaprojektowanym otoczeniem."

Obok budynków nie da się przejść obojętnie. Stanowią one duży kontrast do wspomnianego Spodka. Spodek – płaski, obły i okrągły, KTW – kanciaste i wysokie. Szkoda tylko, że wieżowiec sprawił, że na swój sposób niewidoczny jest inny ważny budynek (z pięknym tarasem widokowym) – Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Za projekt odpowiedzialni są architekci z bytomskiej pracowni Medusa Group.

Który budynek jest najwyższy w Katowicach?

Wyższy z budynków (KTW II) ma 133 metry wysokości i góruje nad Katowicami. KTW I jest z kolei o wiele mniejszy od swojego brata – ma „tylko” 66 metrów wysokości. Do budowy wyższego z budynków zużyto 22 tysiące metrów sześciennych betonu oraz około 3,5 tysiąca ton stali. Do wykończenia elewacji wykorzystano 4,4 tysiąca szklanych paneli.

— Jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac była realizacja dwóch konstrukcji pod przewieszenie na 9. i 19. kondygnacji, która wymagała opracowania i wdrożenia skomplikowanych deskowań – pisaliśmy w Dzienniku Zachodnim.

Nie będzie jednak długo dzierżył palmy pierwszeństwa. W tym roku tuż obok, na Olimpijskiej, budowę rozpoczął ATAL. Choć jego najwyższy z trzech planowanych budynków będzie niższy (128,66 m) to jednak z powodu usytuowania będzie znajdował się wyżej niż KTW II.

Ile trwała budowa?

Kamień węgielny pod KTW I wmurowano na początku 2017 roku, choć prace trwały już od dłuższego czasu. W 2018 roku wprowadzili się do wieżowca pierwsi użytkownicy – m.in. Fulitsu, EY Polska. KTW II zaczął powstawać już po skończeniu pierwszego budynku. Robotnicy weszli na plac budowy w drugiej połowie 2019 roku (wspólny dla budowli podziemny parking powstał wcześniej). Pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku na KTW II zawisła wiecha – biurowiec osiągnął swoją zamierzoną wysokość. Prace jednak trwały dalej. Pozwolenie na użytkowanie wieżowiec otrzymał 11 lutego 2022 roku. Od tego czasu pełnoprawnie stał się jedną z ikon Katowic.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera