Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Doceńmy ginące tradycje i dziedzictwo kulturowe

Marta Kawulok
W dwóch felietonach Fryderyka J. Drala zamieszczonych w cieszyńskim dodatku „Dziennika Zachodniego” z 13 i 20 maja br. oberwało się Domowi Ludowemu na Mnisztwie, Kołu Gospodyń Wiejskich, Kółku Rolniczemu itd. Informujemy, że koła gospodyń wiejskich ustawowo po-dlegają kółkom rolniczym i działają na podstawie ustawy o społe-czno-zawodowych organizac-jach rolników. Pierwsze kółka rolnicze powstały na ziemiach polskich w 1862 r., a pierwsze KGW - w 1866 r., zatem w tym roku przypada jubileusz ich 150-lecia.

Cieszyn i Mnisztwa żyją zgodnie dzięki bezinteresownym ludziom

Na Mnisztwie - dawnej wiosce włączonej w latach 70. do miasta Cieszyna - KR i KGW działają od 1960 r. i choć dziś nie spełniają już funkcji gospodarczych (wynajmowanie maszyn i urządzeń, świadczenie usług rolniczych), nadal pełnią bardzo ważną i potrzebną funkcję społeczno-kulturalną, a fakt, że działają już w granicach administracyjnych miasta, nie ma tu nic do rzeczy.

Wiejskie dziedzictwo

Dzielnica Cieszyna - Mnisztwo ma charakter peryferyjny, nadal funkcjonują tu gospodarstwa rolne, ogrodnicze, przydomowe zagrody. Nasi mieszkańcy cieszą się z tego wiejskiego dziedzictwa i nie mają kompleksów. Są oddani społecznie, udzielają się, pomagają innym. Dzięki temu na Mnisztwie działają i współpracują zgodnie Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze, Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, a także Ochotnicza Straż Pożarna. Dzięki temu jesteśmy najaktywniejszą społecznie, a przy tym najspokojniejszą dzielnicą Cieszyna, do której chętnie przeprowadzają się mieszkańcy z centrum czy innych miast, bo jest tu ładnie, spokojnie i coś się dzieje, a mieszkańcy nie są anonimowi.

Co więcej - miasto wcale się nas nie wstydzi. Urząd Miejski oraz mieszkańcy innych dzielnic zapraszają nasze KGW na niemal każdą plenerową imprezę ze stoiskiem z regionalnymi potrawami, bo nikt inny nie piecze tak dobrych kołoczy z makiym czy syrym albo placków z wyrzos-kami, a poprzez tradycyjne cieszyńskie stroje, pieśniczki, potrawy dbamy o zachowanie naszego bogatego i cennego dziedzictwa kulturowego. Panie z naszego KGW zapraszane są do czytania dzieciom w Bibliotece Miejskiej oraz na wyjazdy do miast partnerskich Cieszyna. Organizujemy prelekcje, spotkania, wycieczki, które integrują, uczą i bawią, razem zwiedzamy różne ciekawostki regionalne, a Dom Macierzy Szkolnej, który kiedyś mieszkańcy Mnisztwa sami budowali, jest miejscem, gdzie dziś mogą się spotkać, porozmawiać, pośpiewać, upiec owe wspaniałe kołocze.

Wspomniany Dom Macierzy Szkolnej jest własnością Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i fakt, na zewnątrz nie jest zbyt okazały, ale nieuczciwe jest użyte przez Pana określenie, że jest to „zapuszczóno chałupa”. W ciągu ostatnich lat wymieniono w nim okna, wykonano nowe ogrodzenie, w środku wyremontowano i pomalowano pomieszczenia, wymieniono instalacje, wyposażono salkę posiedzeń, kuchnię, toalety. Duża część tych remontów została wykonana sporym nakładem kosztów, także dzięki wielkiemu, autentycznie społecznemu i bezinteresownemu zaangażowaniu użytkowników obiektu oraz mieszkającego tam gospodarza, który dba o obejście i przylegający ogród.

Jakie są granice krytyki

Szkoda, że „przyklejając łatkę”, nie zajrzał Pan do środka, tym bardziej że budynek, choć niezbyt okazały, „żyje” intensywniej niż wiele eksponowanych obiektów. Jego użytkownicy, Koło MZC w Cieszynie-Mnisztwie i Koło Gospodyń Wiejskich - to przeważnie te same osoby, bez wątpienia jedne z najbardziej aktywnych, widoczne na niemal wszystkich imprezach miejskich, podczas których promowane są tradycje naszego regionu.

Przy okazji, tablica poświęcona Teofilowi Tomiczkowi nie jest zardzewiała, natomiast jak większość elementów wykonanych z brązu, z czasem - pod wpływem warunków atmosferycznych - pokryła się śniedzią.

Satyra i krytyka mogą mieć dydaktyczny wydźwięk, ale pod warunkiem, że nie obrażają i nie krzywdzą. Dumni jesteśmy z tego, że wśród nas są ludzie, którym jeszcze chce się działać społecznie, pracować dla innych. Czasem - nim się komuś cenzurkę wystawi - warto poznać historię i dokonania, poznać poświęcenie i oddanie ludzi, którzy kosztem swojego czasu i pieniędzy, robią coś bezinteresownie dla innych.

W imieniu Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńs-kiej, Koła MZC w Cieszynie-Mnisztwie, Koła Gospodyń Wiejskich , Kółka Rolniczego - Prezes Zarządu Głównego MZC Marta Kawulok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!