Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Lubiteka podsumowała projekt „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska”

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubiteka podsumowała projekt „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska”
Lubiteka podsumowała projekt „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska” arc Lubiteki
Takiego projektu jeszcze w Lublińcu nie było! Dzięki realizacji zadania „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska” z programu EtnoPolska 2023 udało się Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Józefa Lompy w Lublińcu z pomocą Grażyny Kempy nauczyciela ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu, popularyzować wiedzę o regionie, tradycjach, zwyczajach ludowych i języku oraz umacniać więzi z regionem wśród mieszkańców Lublińca i ziemi lublinieckiej.

Lubiteka podsumowała projekt „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska”

Do realizacji projektu, oprócz prowadzących, zaangażowane zostały: władze miasta, placówki edukacyjne od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe w mieście i powiecie, lokalne stowarzyszenia i organizacje, Miejski Dom Kultury, Zespół Pieśni i Tańca HALKA oraz wolontariuszy.

To sprawiło, że w warsztatach językowych, artystycznych, muzycznych i historycznych, a także spotkaniach autorskich przybliżających dorobek przodków i ukazujących jego wpływ na współczesność, realizowanych od czerwca do października, udział wzięło aż 1347 uczestników.

- Kierujemy serdeczne podziękowania do Narodowego Centrum Kultury, które wysoko oceniło nasz wniosek i przyznało nam dofinansowanie w wysokości 47.000 zł. To pozwoliło nam m.in. wykształcić szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń wśród młodego pokolenia poprzez prezentację tradycyjnych śląskich strojów w holu biblioteki oraz warsztaty fotograficzne dla młodzieży pod hasłem „Na ludową nutę”, których tematem były właśnie folkowe inspiracje - mówi Joanna Brzezina, dyrektor MPBP w Lublińcu.

Zadaniem projektu, jak wyliczają władze biblioteki, było też łączenie przeszłości z teraźniejszością przez ukazanie związku pomiędzy obchodami rocznicowymi ważnych wydarzeń lokalnych a tradycją i kulturą przodków, na przykładzie występu Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” oraz warsztatów wokalnych; kontynuować tradycje inspirowane lokalnym dziedzictwem kulturowym poprzez twórczość artystyczną w czasie warsztatów z wikliny papierowej, zdobienia korali, zdobienia płótna lnianego oraz haftu techniką sutasz, nawiązującego do polskiej tradycji zdobienia jakli i gorsetów; ukazać piękno mowy śląskiej, wzbudzić zainteresowanie językiem, zachęcić do posługiwania się etnolektem śląskim, w tym czytania po śląsku, poprzez spotkania z cenionym śląskim pisarzem, dziennikarzem, historykiem, autorem książek związanych z kulturą i kuchnią śląską - Markiem Szołtyskiem oraz Waldemarem Cichoniem, autorem książek dla dzieci i młodzieży, popularyzatorem czytelnictwa oraz etnolektu śląskiego; ukazać wpływ dziedzictwa kulturowego na naszą tożsamość, dzięki spotkaniu z Alojzym Lysko - nauczycielem, politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim pisarzem i publicystą zajmującym się dziejami Śląska i Ślązaków; upowszechnić wiedzę na temat ginących zawodów związanych z regionem, w szczególności wikliniarstwa, poprzez warsztaty wyplatania koszy i ozdób z wikliny; zorganizować spotkania z ciekawymi ludźmi i ich dorobkiem: z muzykiem, kompozytorem, multiinstrumentalistą etnicznym i kolekcjonerem rzadkich instrumentów z różnych stron świata – Tomaszem Drozdkiem, spotkanie poświęcone ludowym instrumentom muzycznym Beskidu Żywieckiego z folklorystami i multiinstrumentalistami: Przemysławem Fickiem i Marcinem Blachurą, spotkanie o stroju ludowym, prowadzone przez absolwentkę instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na UJ – Ewę Kruszynę, spotkanie z pasjonatką stroju śląskiego, rzemiosła ludowego i historii życia codziennego – Małgorzatą Pietrzak, a także prezentacja wyrobów cukierniczych, które kiedyś gościły w śląskich domach.

Projekt umożliwił też integrację środowiska lokalnego i symbiozę pokoleń za pośrednictwem Etno-Gali – wydarzenia podsumowującego wszystkie nasze działania, która miała miejsce w czasie Nocy Bibliotek 7 października, w czasie której punktem kulminacyjnym był pokaz strojów ludowych wraz z omówieniem ich elementów i symboliki oraz koncert muzyczny pt. „Wierna piosenko śląska, jak dobrze z Tobą iść…”, a także występ zespołu PiT Halka.

- Wszystkie te działania zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez lokalną społeczność, co miało potwierdzenie w dużej frekwencji, zbieramy więc pomysły i inspiracje do kolejnego projektu - podkreśla Joanna Brzezina.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera