Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2022: Zastanawiasz się gdzie spędzić czas podczas długiego weekendu? Sprawdź TOP15 miejsc w województwie śląskim, warto!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Kiedyś, w czasach średniowiecza stał tutaj potężny zamek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kiedyś, w czasach średniowiecza stał tutaj potężny zamek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marcin Konsek / Wikimedia
Majówka - jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w ciągu roku. Okazja do pierwszych wyjazdów urlopowych. Niektórzy decydują się na wyjazd do innej części Polski by odkrywać nowe szlaki turystyczne, inni zostają w regionie. Jeśli nie masz jeszcze planów na długi weekend koniecznie zerknij na nasze propozycje, każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym roku podczas długiego weekendu pogoda będzie nas zachęcać do wyjścia z domu i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Na Śląsku nie brakuje miejsc, które idealnie nadają się na odwiedzenie podczas majówki. Jedne są oczywiste, inne mniej znane, a co ciekawe - obok jednej atrakcji, zaraz wyłania się druga. Śląsk to ogromne bogactwo kulturowe i naturalne, zanim więc zdecydujemy się na odkrywanie innych zakątków Polski, warto zajrzeć w miejsca, które są tak blisko nas i być może odkryć swój region na nowo.

Nieważne, czy jesteś miłośnikiem historii, zdobywcą górskich szlaków, miłośnikiem regionalnych bogactw, czy szukasz miejsca, gdzie można wybrać się z rodziną - na pewno znajdziesz to w Śląskiem.

Zamki, pałace, zameczki

Większości z nas, mimo tego, że mieszkamy tu od lat, województwo śląskie kojarzy się przede wszystkim z kopalniami i starymi familokami z czerwonej cegły. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko węgiel jest bogactwem naszego regionu. W naszym województwie są miejsca, w których zakocha się każdy miłośnik historii. Znajdziemy tutaj wspaniałe zamki i obronne warownie, które pamiętają czasy konfliktów i największych rozkwitów państwa Polskiego.

Jeden z nich znajduje się w Pszczynie - tamtejszy zamek pamięta jeszcze czasy średniowiecza, należał wtedy do dynastii Piastów. Następnie trafił w ręce książąt cieszyńskich, a kolejno do biskupa wrocławskiego - Baltazara Promnitza. Ze zmianą właścicieli miejsce zmieniało również swój wygląd. Na początku na barokową, a następnie - renesansową rezydencję, a kolejni właściciele dopuszczali się kolejnych zmian. Zamek w Pszczynie jest wręcz wizytówką miasta, mieści się w nim Muzeum Zamkowe, w którym podziwiać możemy oryginalnie zachowane wnętrza. Jednak to nie jedyne atrakcje w Pszczynie. Wystarczy wybrać się na króciutki spacer by trafić do zagrody żubrów, a przy samym zamku rozciąga się fantastyczny park i Stajnie Książęce. Na prawdę warto wybrać się do tego miasta i poznać jego opowieść.

Nie każdy o tym wie, ale w Będzinie również znajdziemy Zamek Królewski. Został on wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, na wzgórzu wznoszącym się nad doliną Przemszy, przy której kiedyś znajdował się Trójkąt Trzech Cesarzy. W zamku mieści się oddział Muzeum Zagłębia, w którym można zobaczyć nie tylko, jak mieszkały kiedyś najważniejsze osoby, ale również i basztę, z której podziwiać można widok na Będzin i okolice. Jeśli odwiedza się już Będzin, warto również zwiedzić cmentarz żydowski, który znajduje się przy ul. Podzamcze, na północno-zachodnim zboczu Góry Zamkowej, przy zamku. Został on założony w 1831 roku, po epidemii cholery. Kirkut w Będzinie zajmuje powierzchnię około 1 ha. Zachowało się tam około 250 całych macew oraz około 550 uszkodzonych.

Zespół Pałacowo-Parkowy Ballestremów w Pławniowicach - zachwyca architekturą i niecodziennym stylem. Czerwona cegła i spadzisty, grafitowy dach przyozdobiony licznymi wieżyczkami to znaki charakterystyczne tego miejsca. Pierwsze wzmianki o tutejszej warowni można znaleźć w dokumentach Władysława Jagiełły. Wnętrza udostępnione są dla turystów, jednak warto zapoznać się kiedy i w jakich godzinach, ponieważ jest to tylko parę godzin tygodniowo. Pałac otacza niewielki park, do którego wstęp niestety jest płatny. By odrobinę się zrelaksować po wycieczce do pałacu, można wybrać się nad jezior Pławniowickie powstałe w pierwszej połowie lat 70. XX wieku, w wyniku zalania kopalni piasku podsadzkowego w Taciszowie wodami Potoku Toszeckiego. To miejsce sportu i rekreacji pobliskich mieszkańców.

Miejscem, które warto odwiedzić w Gliwicach, jest pochodzący z XIV wieku Zamek Piastowski i mieszczące się w nim muzeum. Już sam zamek zasługuje na uwagę, ze względu na to, że jest to jedna z najstarszych budowli w mieście. Zamek Piastowski pełnił wiele funkcji: był arsenałem, więzieniem, a także folwarkiem. Zgromadzone tam eksponaty przybliżą nam i pozwolą lepiej zrozumieć historię Śląska. Niewątpliwie atrakcją zbiorów są militaria, a wśród nich miecze samurajskie. W mieście nie brakuje również innych atrakcji: w Gliwicach znajduje się radiostacja, przy której można podziwiać wysoką wieżę nazywaną śląską wieża Eiffela, natomiast w palmiarni będziemy mogli podziwiać egzotyczne rośliny z wielu zakątków świata oraz poznamy niektóre gatunki ryb.

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie. Kiedyś, w czasach średniowiecza stał tutaj potężny zamek. Niestety z upływem lat podupadał, aż w XIX w. ostatecznie zdecydowano się na jego rozbiórkę. Pozostało po nim niewiele: Wieża Piastowska oraz Rotunda św. Mikołaja, które na ten moment są najważniejszymi zabytkami w mieście. Ciekawostka: Rotunda św. Mikołaja znajduje się na banknocie dwudziestozłotowym. W Cieszynie znajdziemy studnię, wokół której krąży legenda o trzech braciach, którzy założyli miasto, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Browar Cieszyński. Ze względu na położenie miasta, możemy znaleźć się w dwóch miejscach jednocześnie - jedną nogą w Polsce, a drugą w Czechach. Tę drugą stronę również warto odwiedzić.

Pogoda sprzyjająca wspaniałym spacerom na Śląsku

Spacer to doskonała okazja do odpoczynku, oddechu pełną piersią. Z dala od zgiełku miasta i tłumów ludzi. W naszym regionie, malowniczych miejsc jest wiele i nie sposób wymienić ich wszystkich. Na pewno warto wybrać się na taki majówkowy spacer.

Pojezierze Palowickie - to popularna nazwa uroczego zakątka, położonego na północ od Żor, na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Stoi tu drewniany kościółek pod wezwaniem Trójcy Przenajświętsze i dwór zwany zamkiem. Znajduje się tu również kompleks malowniczych stawów, ciągnących się wzdłuż doliny niewielkiej rzeczki Jesionki, będącej prawym dopływem Rudy. Przejeżdżając kawałek dalej, w Żorach możemy wybrać się do Muzeum Ognia czy Miasteczka Twinpigs czy zwiedzić zabytkową kopalnię Ignacy w Rybniku.

Pustynia Błędowska to ciekawe miejsce, znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, położona jest przy granicy dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Co ciekawe, jest to największa pustynia w Europie. W 2018 roku, w celu ochrony terenu, utworzono taras widokowy zwany „Różą Wiatrów”. Przez pustynię prowadzi szlak pustynny oznakowany w terenie kolorem żółtym. Pustynia Błędowska otwarta jest 24 godziny na dobę, dlatego zwiedzanie możliwe jest w każdej chwili. Będąc w okolicy, warto odwiedzić również Park Miniatur Zamków Jurajskich w Podzamczu, pałac w Pilicy czy park wodny w Łazach.

Żarki – znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W tym miejscu koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn, wzgórze Laskowiec przy ruinach kościoła św. Stanisława, lipę „Babkę”, kamienne stodoły z XIX wieku. W mieście znajduje się również manufaktura słodyczy HokusPokuss, gdzie własnoręcznie można wykonać słodycze. W Żarkach jest też również jeden z największych i najciekawszych cmentarzy żydowskich na Jurze.

Polskie Malediwy albo Śląska Chorwacja - tak potocznie nazywany jest Park Gródek w Jaworznie. To miejsce, w którym w II połowie XX wieku znajdowała się kopalnia dolomitu w ostatnich latach przeszło rewitalizację. Wejście do Parku Gródek jest bezpłatne. Ponadto teren Polskich Malediwów nie jest zamykany na noc i można spacerować tutaj o dowolnej porze. Specjalną kładką można urządzić sobie tutaj spacer po wodzie. Wystarczy przejechać kawałek dalej by znaleźć się w Muzeum Pożarnictwa, w którym podziwiać można m.in stare wozy strażackie.

Musisz to wiedzieć

W województwie śląskim granica między Polską a Czechami w niektórych miejscach jest tylko umowna. Tak jest w przypadku granicznych meandrów Odry. Tutaj granicę tworzy właśnie rzeka. Na obu jej brzegach można podziwiać cudowną roślinność, bogactwo gatunków zwierząt i meandry. W Chałupkach znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać fantastyczny widok, ze wspomnianymi wcześniej meandrami i Odrą. Będąc w okolicy warto odwiedzić klasztor i park w Rudach czy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. No i jest też Łężczok...

Łężczok to największy rezerwat w województwie śląskim. Znaleźć go można w powiecie raciborskim. To miejsce, w którym spotkamy się z niezliczonymi gatunkami roślin i zwierząt. Samo królestwo ptaków robi tu naprawdę ogromne wrażenie, bowiem według statystyk na terenie gminy Nędza spotkać można 51% wszystkich gatunków ptaków występujących w naszym kraju.

Czym byłaby majówka bez chociaż jednej górskiej wędrówki?

Śląsk to również góry, i to jakie! Wiele z nas pakuje plecak i zarzuca go na plecy, wybierając się na wędrówki w okoliczne miejscowości. Nic dziwnego. Widoki, jakie można podziwiać podczas tych wypraw, zachowamy na długo w naszej pamięci. Liczba szlaków, jakie mamy do wyboru, jest na prawdę ogromna. Gdzie zatem warto się udać?

Góra Birów - znajduje się tylko ok. 30-40 minut spacerkiem od Zamka Ogrodzieniec. Obie atrakcje można zwiedzić razem dzięki wspólnemu biletowi. Warto tu zajrzeć właśnie ze względu na fantastyczne widoki na okolicę. Znajduje się tu również zrekonstruowany gród. To prawdziwa turystyczna gratka dla miłośników przeszłości. Oddany do zwiedzania dla turystów kompleks składa się z wału drewniano-kamiennego, wieży bramnej oraz strażniczej i obserwacyjnej, a także chaty, w której zorganizowana jest ekspozycja muzealna.

Nie przeocz

Stożek Wielki - to szczyt w Beskidzie Śląskim, który jest w tym paśmie trzecim co do wielkości i posiada miano granicznego, bo leży na granicy dwóch państw – Polski i Czech. Miejsce zawdzięcza swą popularność schronisku, licznym szlakom z Wisły oraz kolejce linowej. Sam wierzchołek góry jest porośnięty lasem, ale widoków nie brakuje przy schronisku, które znajduje się się na polanie tuż pod szczytem.

Z innych śląskich atrakcji

Jedyna w Polsce oddana do zwiedzania trasa turystyczna, prowadząca przez podziemia dawnej kopalni srebra, znajduje się w Tarnowskich Górach. Od 2004 roku, razem ze sztolnią Czarnego Pstrąga, jest częścią pomnika historii. Zwiedzanie szlaku turystycznego trwa ok. półtorej godziny. Kopalnie zwiedza się oczywiście z przewodnikiem, z wiadomych przyczyn. Podczas zwiedzania można zaznajomić się z historią kopalń, poznać ciekawe legendy i zapoznać się z rozwiązaniami stosowanymi lata temu.

Zobacz zdjęcia:

Od 2013 roku Muzeum Górnictwa Węglowego połączyło się Zabytkową Kopalnią Węgla Kamiennego „Guido” oraz kompleksem Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, składający się z wyrobisk kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Obiekty te leżą na Szlaku Zabytków Techniki, a Kopalnia Guido została wyróżniona jako "Gwiazda" tego Szlaku. Doskonałym pomysłem na taką krótką wycieczkę jest wizyta w Kopalni Guido, Parku 12C lub Sztolni Królowa Luiza z jej podziemną Trasą Wodną. Jest tam i Bajtel Gruba, na której dzieci również mogą wcielić się w rolę górników.

O ciekawych miejscach na Śląsku można by było pisać bez końca. Jeśli nie masz planów na majówkę, warto wybrać choć jedną z naszych propozycji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera