18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Schetyna wygasił mandat Święczkowskiego i Barskiego

Redakcja
archiwum
Marszałek Schetyna wydał postanowienie ws. wygaszenia mandatów poselskich Barskiego i Święczkowskiego.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podpisał w czwartek decyzję o wygaszeniu mandatów dwóch posłów PiS: Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego.

Teraz posłowie-elekci mogą już tylko w ciągu 3 dni odwołać się do Sądu Najwyższego. To SN w ciągu siedmiu dni zadecyduje, czy mają prawo dalej pełnić mandat czy nie. Obaj prokuratorzy w stanie spoczynku twierdzą, że prawo jest po ich stronie. Marszałek Schetyna zgodził się, by obaj złożyli ślubowanie poselskie a potem, po decyzji SN ewentualnie mandaty oddali.

Dziś w nocy upłynął termin, w którym Święczkowski i Barski mieli zdecydować, czy będą posłami, czy prokuratorami w stanie spoczynku. Zdaniem marszałka Schetyny na połączenie obu mandatów nie pozwala prawo. Posłowie jednak są innego zdania.

Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego.
Art. 103 ust. 2 Konstytucji RP

Spór o to, czy prokurator w stanie spoczynku może być parlamentarzystą, trwa od kilku tygodni. Marszałek Sejmu - powołując się na zapisy konstytucji - twierdzi, iż Barski i Święczkowski powinni albo zrzec się funkcji prokuratora albo zrezygnować z poselskiego mandatu. Gdyż tak stanowi - według marszałka - konstytucja, a dokładnie art. 103 ustęp 2, który mówi, iż prokurator nie może sprawować mandatu posła bądź senatora.

Barski i Święczkowski są innego zdania. Utrzymują, że nie ma podstaw prawnych do wygaszenia im poselskich mandatów. I wskazują na na art. 65a ustawy o prokuraturze, który mówi, że prokurator w stanie spoczynku nie musi się zrzekać swojego stanowiska, jeśli zostanie wybrany posłem.

[Obowiązek zrzeczenia się stanowiska] 1. Prokurator mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, służby dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku.
Art. 65a ust. 1 ustawy o prokuraturze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!