Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2022 - język polski poziom podstawowy. Oficjalny arkusz CKE z pytaniami! Zobacz pytania i odpowiedzi

Jakie zadania czekały na maturze z języka polskiego tegorocznych maturzystów? Jakie są prawidłowe odpowiedzi? Zobaczcie w galerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jakie zadania czekały na maturze z języka polskiego tegorocznych maturzystów? Jakie są prawidłowe odpowiedzi? Zobaczcie w galerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
W środę, 4 maja 2022 roku o godzinie 9.00 maturzyści w całej Polsce zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. Arkusz składał się z dwóch części, a uczniowie mieli 170 minut na wykonanie zadań i poleceń. W województwie śląskim zmierzyło się z nim ponad trzydzieści dwa tysiące uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Mamy już oficjalne arkusze CKE. zobaczcie!

Czas biegnie bardzo szybko i zapewne odczuwają to maturzyści, którzy tuż po weekendzie majowym, w środę, 4 maja, o godzinie 9.00 rozpoczęły swoją przygodę z maturą. Pierwszego dnia zmierzyli się oni z arkuszem egzaminacyjnym na poziomie podstawowym z języka polskiego, który jest przedmiotem obowiązkowym. Uczniowie szkół średnich przygotowywali się do stawienia czoła polskiej literaturze oraz pracy z tekstami w oparciu o podstawy programowe i obowiązujące ich klucze, związane z konkretnymi zagadnieniami oraz motywami.

ZOBACZCIE OFICJALNY ARKUSZ CKE MATURA 2022 Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Matura 2022 - odpowiedzi - kliknij w galerie i sprawdź!

Zobacz pytania i odpowiedzi z matury z polskiego 2022 na kolejnych slajdach. Odpowiedzi będzie publikować stopniowo - prosimy o odświeżanie strony

Matura 2022 język polski - podstawa. Publikujemy ARKUSZ CKE ...

Jak wygląda egzamin z języka polskiego?

Egzamin maturalny z języka polskiego zawiera zadania, wpisujące się w zrealizowaną podczas nauki w szkole podstawę programową kształcenia ogólnego, w ramach której wymagania szczegółowe podzielono na trzy obszary. Pierwszym z nich jest odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji. Następnym – analiza i interpretacja tekstów kultury, natomiast kolejny z obszarów stanowi tworzenie wypowiedzi. We wszystkich tych przestrzeniach wspólnym mianownikiem nauki o języku oraz literaturze był tekst.

Nie przeocz

W związku z tym, że matura z języka polskiego ma sprawdzać wiedzę maturzysty na kilku płaszczyznach, polecenia pogrupowano w zależności od tego, jakiego rodzaju umiejętności mają one zweryfikować. Arkusze egzaminacyjne składają się konkretnie z dwóch części, które sprawdzają poziom przygotowania ucznia z zakresu pracy z tekstem w ramach wymaganych obszarów. Pierwsza część ma na celu zweryfikować przede wszystkim świadomość językową maturzystów, czemu służą zadania otwarte oraz zamknięte. Polegają one między innymi na czytaniu ze zrozumieniem, interpretacji utworu lirycznego, a także kreowaniu wypowiedzi. Uczeń zobowiązany jest do wyciągania wniosków, na podstawie załączonych do arkusza treści. Ponadto teksty, do których odnoszą się zadania, zgodnie z podstawą programową mogą mieć charakter popularnonaukowy, publicystyczny lub polityczny.

Na podstawie drugiej części arkusza można natomiast zapoznać się tym, jak uczeń radzi sobie z tworzeniem szerszej wypowiedzi argumentacyjnej, prezentując tekst albo w formie rozprawki, albo interpretacji wiersza. Maturzyści zmierzą się zatem z wypracowaniem, jakie będą musieli napisać na jeden spośród dwóch lub trzech zaproponowanych tematów. W przypadku, gdy uczeń zdecyduje się na rozprawkę, czeka go praca z tekstem epickim lub dramatycznym. Rozprawka na poziomie podstawowym sprawdza zarówno umiejętność odbioru, analizy i interpretacji utworu literackiego, jak też tworzenia własnej wypowiedzi. Jeśli zaś maturzysta wybierze interpretację tekstu poetyckiego, to będzie musiał przedstawić propozycje odczytania załączonego utworu lirycznego. W obu przypadkach wypracowanie nie może liczyć mniej niż 250 słów.

Co maturzysta może mieć przy sobie podczas egzaminu?

Okres egzaminów maturalnych to dla uczniów bardzo stresujący czas, dodatkowo potęguje go charakterystyczna oprawa i zasady, jakie obowiązują w klasach oraz na salach szkolnych. Maturzyści znają między innymi wytyczne co do ubioru, w związku z czym nie trudno na ulicach miast i miejscowości odróżnić ich od innych uczniów. Ponadto do miejsc, w których zasiądą do egzaminu nie mogą zabrać ze sobą przydatnych na co dzień przedmiotów jak zeszyty, podręczniki czy tym bardziej telefony komórkowe. Każdego dnia, muszą też stawić się do szkoły o wyznaczonej przez nauczycieli godzinie, by wcześniej przejść przez obowiązkową weryfikację ich tożsamości, w związku z czym maturzyści nie mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Uczniowie sprawdzani są także pod kątem rzeczy, jakie mają przy sobie i zobowiązani są do pozostawienia ich w wyznaczonym do tego, odrębnym pomieszczeniu.

Musisz to wiedzieć

Zgodnie z rozporządzeniem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, każdy zdający powinien mieć podczas egzaminu – niezależnie od przedmiotu – długopis lub pióro z czarnym tuszem bądź atramentem, przeznaczony do zapisywania rozwiązań czy odpowiedzi. Jeśli istnieje dodatkowo konieczność wykonania rysunku, maturzyści nie mogą używać do tego ołówków lecz tylko i wyłącznie długopisy. W przypadku matury z języka polskiego, na sali egzaminacyjnej szkoła zapewnia słowniki ortograficzne oraz poprawnej polszczyzny, przy czym należy pamiętać, że nie może być ich mniej niż jeden na dwadzieścia pięć osób.
Propozycje rozwiązań zostaną opublikowane już w tym samym dniu!

Każdy maturzysta, wychodząc z egzaminu zastanawia się, jak podołał zadaniom i czy trafnie poradził sobie z poleceniami. W przypadku języka polskiego jest to zawsze bardzo intrygujące, bowiem o ile pytania zamknięte mają już z góry określone odpowiedzi, o tyle te otwarte przeważnie rodzą wątpliwości. Uczniowie są świadomi, że pisząc wypracowania muszą trafić w tak zwany klucz, jednak treść pracy zawsze pozostaje kwestią indywidualną, ze względu na rozmaite style pisania oraz sposoby wyrażania myśli. W związku z tym, uczniowie po egzaminach rozmawiają między sobą, wymieniając się spostrzeżeniami, pytają też zapewne o zdanie swoich nauczycieli. Z podpowiedzią wychodzi im naprzeciw Centralna Komisja Egzaminacyjna, która publikuje rozwiązania zadań, a w przypadku języka polskiego prezentuje również proponowane odpowiedzi z części otwartej egzaminu, sugerujące wymagane na maturze zagadnienia zgodne z kluczem.

Arkusze, wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym z języka polskiego zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jeszcze w tym samym dniu, a zatem 4 maja 2022 roku, około godziny 14.00.

W tym miejscu będzie można zapoznać się z arkuszami, zawierającymi prawidłowe rozwiązania zadań, obowiązujących podczas tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera