Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Jacek Sasin w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej: Wspieramy polski przemysł i niczego nie sprzedajemy

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Minister Jacek Sasin 11 września spotkał się z pracownikami Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Rozmowy były otwarte i nie odbywały się za zamkniętymi drzwiami jak przypadku tych, prowadzonych w Zabrzu ze związkami zawodowymi w sprawie umowy społecznej. - Wspieramy polski przemysł i niczego nie sprzedajemy - stwierdził minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że w Rudzie Śląskiej planowana jest budowa nowej stalowni. - Obliczamy, że ta nowa inwestycja będzie warta ok. pięć miliardów złotych. To pokazuje zupełnie inne spojrzenie - dodał.

- Dzisiaj zaledwie resztki przemysłu stalowego są w rękach państwa - stwierdził Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. - Musimy importować stal do Polski głównie ze wschodu, z Ukrainy i z Rosji. Tutaj mamy sytuację zmienioną przez wojnę - dodał.

Jak wskazał minister, większość przemysłu stalowniczego jest w rękach podmiotów prywatnych, zagranicznych.

- Zostało nam niewiele. To jest spuścizna gospodarowania po 89. roku i pozbywania się tego co państwowe. Przekonania, że prywatne jest lepsze niż państwowe - stwierdził.

Dodał, że liberalny system zarządzania nie sprawdził się.

- Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że polskie firmy zapewniają bezpieczeństwo, są podstawą polskiego przemysłu - to są firmy państwowe - podkreślił minister, dodając, że hutnictwo jest kluczową gałęzią gospodarki.

Jacek Sasin zapowiedział, że w Rudzie Śląskiej powstanie nowa stalowania. Inwestycja będzie warta 5 mld zł

- Dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek gospodarowanie państwa bez stali - powiedział. - Chcemy inwestować w odbudowę hutnictwa. Przygotowaliśmy projekt nowej stalowni walcowni w Rudzie śląskiej nowoczesnego zakładu, który mógłby zaspokoić polski rynek i potrzeby stali. Mam nadzieję, że to będzie duży krok w kierunku odbudowy hutnictwa stali. Mamy projekt. Jesteśmy zdeterminowani go zrealizować - zapowiedział.

Spółka Węglokoks ma być kluczowa w odbudowie przemysłu stalowego.

[cyt]- To jest wielka szansa dla załogi, dla pracowników i dla tworzenia nowej miejsc pracy. Chcemy przeznaczyć konkretne pieniądze na ten cel. W trakcie przygotowywania jesteśmy gotowi, żeby to wyzwanie podjąć. To jest ten kierunek który chcemy kontynuować - zapowiedział.

Jak stwierdził minister, Polska musi dysponować kluczowymi obszarami jak energetyka, przemysł paliwowy, zbrojeniowy, hutnictwo, górnictwo, a także przemysł farmaceutyczny.

- Również w tym zakresie mamy konkretne plany, dlatego sektor finansowy musi nam pozwalać na realizację tych inwestycji. To jest przemyślany plan odzyskania suwerenności. Kluczowe państwowe przedsiębiorstwa nie mogą trafiać jak w latach 90. w cudze ręce i być wyprzedawane poniżej wartości wielkim zagranicznym koncernom. Polskie państwo utraciło kontrolę w strategicznych obszarach gospodarki. Te firmy były sprzedawane zagranicznym podmiotom, które prowadziły do negatywnych skutków, także społecznych - wyjaśnił Jacek Sasin.

W referendum, które odbędzie się 15 października, będzie pytanie dotyczące sprzeciwu wobec wyprzedaży polskich podmiotów. - Takie zakłady jak ten nie mogą przejść w obce ręce, po to, żeby je rozwijać, modernizować - wskazał Jacek Sasin.

Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, podkreślił, że "wielką wartością myślenia o hutnictwie jest kapitał ludzki".

- Umiejętności, zaangażowanie w ratowanie tych spółek - stwierdził Marek Wesoły. - Oprócz budowy nowej stalowni prowadzimy kwestie związane z lepszą kondycją firm, które już istnieją. Chcieliśmy potwierdzić, że za wspólnym projektem, który był konsultowany ze stroną społeczną, pójdą środki na stworzenie jednej spółki w branży stalowej. Po to przyjechaliśmy, żeby uwiarygadniać nasze deklaracje, porozumienie, które podpisywałem na hucie ze stroną społeczną. Stal bardzo będzie potrzebna jeśli chodzi o transformację i rozwój naszego kraju. Takie firmy jak Węglokos muszą mieć przyszłość - powiedział Marek Wesoły, dodając, że w przyszłości polskie spółki mogą odegrać kluczową rolę w odbudowie Ukrainy.

Jak przekazał Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks S.A., spółka otrzymała od zeszłego roku ponad pół miliarda złotych.

Spotkanie z pracownikami Huty Pokój poprzedziły rozmowy ze związkami zawodowymi w Zabrzu. Podczas konferencji prasowej przyznał, że spotkał się z sygnatariuszami umowy społecznej dotyczącej przyszłości górnictwa, która zakłada proces wygaszania górnictwa węgla kamiennego do roku 2049.

- Po stronie rządu i PiS nie ma żadnych projektów, aby przyspieszać odchodzenie od węgla - powiedział Jacek Sasin. - Chcieliśmy w imieniu rządu i PiS zapewnić, że umowa społeczna będzie w pełni realizowana - zapewnił.

Minister zapowiedział także, że rząd, za pomocą odpowiedniego rozporządzenia wprowadzi obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera