Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić. Zobacz WIDEO i ZDJĘCIA

JAK, KL
Wideo
od 12 lat
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie to perełka Śląska Cieszyńskiego znana w całym kraju. Ze swoimi unikatowymi zbiorami i wciąż sprawnymi maszynami znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. W wolnym czasie koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce. Zobaczcie ZDJĘCIA i WIDEO.

Muzeum założone w 1996 roku przez Karola Franka, długoletniego pracownika Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, ma przypominać o bogatych tradycjach drukarskich na Śląsku Cieszyńskim, ale przede wszystkim uchronić przed zniszczeniem efektowne i wciąż działające maszyny drukarskie.

Dzięki staraniom Karola Franka i pasjonatów drukarstwa nad Olzą udało się zachować m.in. typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, a także wiele urządzeń i maszyn odlewniczych, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich.

- Kiedy następowała zmiana technologii i stare maszyny trafiały na złom, drukarze postanowili ocalić całą zabytkową drukarnię - opowiada Jarosław Temkin-Gołaszewski, kierownik Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

Dodaje, że w cieszyńskim Muzeum Drukarstwa można prześledzić cały proces powstawania książki - od ręcznego składania tekstu z czcionek, poprzez skład maszynowy i drukowanie na maszynach typograficznych, a na procesach introligatorskich takich jak ręczne szycie książek, okładkowanie, wszelkiego rodzaju procesy zdobienia opraw skończywszy.

- Większość maszyn, które znajdują się u nas, są już niedostępne ani w ruchu, ani w innych muzeach. Jest kilka muzeów na terenie Europy poświęconych drukarstwu. My jesteśmy właśnie taką perełką na terenie Polski - podkreślił Jarosław Temkin-Gołaszewski.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach Muzeum Drukarstwa w Cieszynie przeszło remont. W ramach trwającej ponad rok inwestycji zwiększyła się powierzchnia użytkowa muzeum przeznaczona na działalność kulturalną. Pomieszczenia na parterze zostały efektownie wyremontowane i dostosowane do potrzeb muzeum, a mieszkania komunalne znajdujące się na pierwszym piętrze zaadaptowane.

Godziny otwarcia Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

  • poniedziałek-czwartek 10.00-15.00
  • piątek: 14.00-20.00
  • sobota-niedziela: 11.00-18.00

Cennik

  • bilet wstępu na ekspozycję: 15 zł/osoba
  • bilet rodzinny - wstęp na ekspozycję: 50 zł (2 dorosłych + 2 dzieci) + 0,01 zł każda kolejna osoba
  • bilet pakietowy (zwiedzanie + warsztaty graficzne): 35 zł/osoba
  • bilet pakietowy (zwiedzanie + warsztaty introligatorskie): 35 zł/osoba
  • Cena biletu zawiera usługę instruktorską w warsztatach oraz przewodnicką w czasie zwiedzania.

Czas trwania zwiedzania wraz z warsztatami wynosi ok. 90 min (dwie godziny lekcyjne).

Warsztaty graficzne – uczestnicy wykonują linoryt

Warsztaty introligatorskie – uczestnicy wykonują własnoręcznie notes, który pozostaje ich własnością

Warsztaty typograficzne - (z uwagi na charakter warsztatów oferta skierowana jest do osób w wieku 16+). Warsztaty są połączone ze zwiedzaniem, zaś grupę może tworzyć maks. 12 osób. Po warsztatach otrzymuje się własnoręcznie przygotowany i wydrukowany na papierze czerpanym certyfikat uczestnictwa.

W sprawie rezerwacji terminów dla grup i warsztatów muzeum pros o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem telefonu:
508 200 248 (w godzinach pracy Muzeum)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera