Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: rowerzyści wyruszyli na Jasną Górę ZDJĘCIA

Anna Zielonka-Hałczyńska
Mysłowice: rowerzyści wyruszyli na Jasną Górę
Mysłowice: rowerzyści wyruszyli na Jasną Górę Anna Zielonka-Hałczyńska
Mysłowiczanie rozpoczęli w czwartek rano rowerową pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyli sprzed kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Kosztowach.

Na pątniczy szlak wjechało kilkoro rowerzystów. Dołączą do nich kolejni. W sobotę rowerowa pielgrzymka spotka się z pieszymi pątnikami z Mysłowic. Ekipa cyklistów powstała na bazie Międzyparafialnej Grupy Rowerowej „Camino Silesia Team”. Są dwie trasy - łatwiejsza i trudniejsza.

W czwartek pielgrzymi wyruszyli do sanktuarium w Czernej, po drodze odwiedzili też m.in. Sanktuarium Pan Jezusa Miłosiernego w Alwerni. To około 55 kilometrów. Drugiego dnia wyjadą z Czernej, zobaczą drewniany kościółek z XIV wieku w Paczółtowicach. Zatrzymają się też przy zamku w Rabsztynie.

- Tam dołączą do nas koleni pielgrzymi na rowerach - mówi Jacek Pytel, koordynator pielgrzymki rowerowej.

Na drodze pątników znajdą się też zamki w Bydlinie i Smoleniu. Nocleg będzie w Pilicy w klasztorze franciszkanów. Tam odwiedzą też Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej. W sobotę przejadą przez Ogrodzieniec. W Podzamczu zatrzymają się w Sanktuarium Matki Bożej Skałkowskiej. W Skarżycach spotkają się z resztą pielgrzymów, poruszających się na rowerach, i z pielgrzymką pieszą. Choć obie grupy mają inne trasy, to spotkają się na noclegu w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie.

W niedzielę celem pielgrzymki będzie Olsztyn. Tego dnia pielgrzymkowa rowerowa podzieli się na dwie części. Pierwsza będzie jechać trasą dłuższą (około 90 km), druga łatwiejszą (około 25 km). Grupa zaawansowana odwiedzi Sanktuarium św. Anny w Przyrowie, Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Mstowie.

Do mstowskiego sanktuarium zawita też grupa, która będzie jechać krótszą trasa. Wszyscy zajadą też na Górkę Przeprośną do Sanktuarium św. Ojca Pio i Sanktuarium Krwi Pana Jezusa w Częstochowie. Po noclegu na Jasnej Górze wszyscy pielgrzymi 29 sierpnia wezmą udział w mszy św. i drodze krzyżowej na wałach. Kilka osób wróci do Mysłowic na rowerach, reszta autokarami.

Grażyna i Wiktoria Pacuk pielgrzymują na Jasną Górę po raz pierwszy. Od razu zdecydowały się jechać tam na rowerach.

- Mamy nadzieję, że podołamy - podkreślają. Dobrze przygotowały się do drogi. Są dobrej myśli. Jadą ze swoimi intencjami.

Przypomnijmy, że piesza pielgrzymka wyruszy z kolei 26 sierpnia i potrwa 29 sierpnia. To druga pątnicza wędrówka dekanatu mysłowickiego. Każdy pątnik uiszcza opłatę 95 złotych, dzieci do 12 roku życia nie są nią objęte (opłata dla rowerzystów jest wyższa). W ramach tej kwoty zapewnione są noclegi w szkołach w Leśniowe i Olsztynie (podłoga, sala gimnastyczna, sale szkolne, WC + prysznic) i Częstochowie (ale, łóżka + pościel, WC + prysznic). Opłacane są ubezpieczenie pielgrzymów, transport bagażu ze swobodnym dostępem na trasie (samochody osobowe z przyczepkami do przewozu bagażu na całej trasie pielgrzymki), woda mineralna i chleb, opieka medyczna, transport (dla grupy pieszej) po mszy św. w kościele na Bończyku, nagłośnienie, śpiewniki i ochrona przemarszu.

Każdy pielgrzym powinien zabrać materac lub karimatę śpiwór, obuwie i odzież stosowną do okoliczności i pogody, różaniec, Biblię, produkty spożywcze, leki, dokumenty, kartę NFZ itp. Zapisy do grupy pieszej: [email protected] tel. 606 429 900 Krzysztof Jamrozy. Kontakt do koordynatora grupy rowerowej, Jacka Pytla, to 510 691 721.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!