Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wyrzucajmy żywności! Ona jest zbyt ważna, by ją marnować

Monika Krężel
Nasze wydawnictwo rozpoczęło kampanię społeczną "Nie marnuj jedzenia". Czy wiecie, że w Polsce rocznie marnuje się co najmniej 9 mln ton jedzenia? Co więcej, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o marnowanie żywności - zajmuje 5 miejsce w Unii Europejskiej. Zróbmy wszystko, by poprzez rozsądne zakupy i przemyślane przygotowywanie posiłków, nie wyrzucać żywności.

Celem naszej kampanii jest m.in. promowanie postaw zapobiegających marnowaniu jedzenia, do czego zachęcamy naszych Czytelników. Okazuje się, że nawet niewielkie zmiany w robieniu zakupów i przygotowywaniu posiłków spowodują, że można jeść zdrowiej, oszczędzić pieniądze, a przede wszystkim nie marnować jedzenia.

Zakupy z ołówkiem w ręku

Nasi Czytelnicy świetnie wiedzą o tym, że nie wypada marnować żywności.
- Staram się nie marnować żywności. Zazwyczaj już w domu zastanawiam się, co potrzebuję na dany tydzień i z tą myślą idę do sklepu, wybieram produkty i kupuję je. Planuję wszystko co zjem na śniadanie, obiad i kolację. Zdarza się, że kupuję więcej niż potrzebuję, zwłaszcza gdy są promocje na jakieś fajne rzeczy - mówi Klaudia Brożyna. -Bywa, że niektóre produkty wyrzucam do kosza, ale robię to z bólem serca. Dzisiaj żywność jest tak przetworzona, że nawet przechowywana w lodówce nie wytrzymuje długo, psuje się samoistnie i nie nadaje się do spożycia. Jeśli już wyrzucam jakieś produkty, to najczęściej są to warzywa, owoce oraz nabiał - wylicza.

Uwaga, ważna ustawa

Warto wiedzieć, że Sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Według jej założeń, placówki handlowe o powierzchni powyżej 250 mkw - których zarobek ze sprzedaży żywności stanowi co najmniej połowę przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów - będą zobowiązane do nawiązania współpracy i przekazywania pełnowartościowej oraz zdatnej do spożycia żywności organizacjom pozarządowym. Chodzi o pełnowartościowe produkty, ale z - przykładowo - uszkodzonymi opakowaniami czy krótkim terminem ważności. Gdy sklep nie wywiąże się z obowiązku przekazywania żywności, to zapłaci karę (10 gr za 1 kilogram zmarnowanej żywności).
Teraz ustawa trafi do Senatu.

- To ogromne wyzwanie dla wszystkich - dla urzędów, samorządów, instytucji oraz organizacji społecznych. Znaczną i partnerską rolę wobec samorządów w tym procesie mogą odegrać banki żywności działające w tej dziedzinie od ponad 20 lat. Partnerstwo z gminą czy ośrodkiem pomocy społecznej jest kluczowym zadaniem i wymogiem powodzenia tej ustawy. A ona wpisuje się w globalne działania zapobiegające degradacji planety oraz groźnym dla ludzi zmianom klimatycznym - podkreśla Jan Szczęśniewski, prezes zarządu Śląskiego Banku Żywności. - Moim zdaniem tylko wtedy, gdy zaistnieje szerokie zrozumienie problemu i zadziała partnerstwo biznesowo-samorządowo-społeczne zostaną spełnione cele i założenia wspomnianej ustawy, tak ważnej i oczekiwanej społecznie - dodaje.
- Jako europejskie państwo mamy realne szanse, poprzez zapobieganie marnowania żywności, dokonać przełomowego dla ludzi procesu systemowej likwidacji problemu niedożywienia, które doświadcza 25 proc. unijnej społeczności - mówi Jan Szczęśniewski. - Gminy muszą zrozumieć, jak ważne będzie to zadanie dla wszystkich samorządów w momencie, gdy ustawa wejdzie w życie. Czy one będą na to przygotowane? Czy czeka nas kolejna klęska urodzaju? - pyta.

Partnerem akcji jest MediaMarkt w Chorzowie i gmina Brenna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo