Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie. To dla niego śmiertelna pułapka WIDEO

Małgorzata Wołoch
Hot cars kill - kadr z filmu
Hot cars kill - kadr z filmu PETA
21 lipca 2015 w Żorach nieodpowiedzialni opiekunowie pozostawili psa w zamkniętym aucie. Wycieńczone zwierzę na szczęście zostało zauważone przez przechodnia, który zachował zimną krew i wezwał policjantów. Małżeństwo w drodze na wakacje poszło „tylko na zakupy”, nie zdając sobie sprawy w jakich warunkach zostawia swojego pupila. W upalne dni, kiedy temperatura przekracza 30˚C, zwierzętom zamkniętym w nagrzanym samochodzie grozi odwodnienie, przegrzanie, udar słoneczny, a nawet śmierć. Trudno sobie wyobrazić, co czuje pies zostawiony przez bezmyślnego właściciela w nagrzanym samochodzie.

Znany filmik pt. Hot cars kill nakręcony przez amerykańskie stowarzyszenie „People for the Ethical Treatment of Animals”, przestrzega przed zostawianiem czworonogów w aucie podczas letnich upałów oraz stara się pokazać, co czuje pies w takiej sytuacji. W opublikowanym na YouTube filmiku widzimy jak mężczyzna w futrze reaguje na wysoką temperaturę w samochodzie.

Co roku w takich warunkach ginie tysiące zwierząt. Pozostawienie psa w nagrzanym aucie to niewątpliwie znęcanie się nad nim, za które zgodnie z art. 31.1a ustawy o ochronie praw zwierząt grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Psy są zwierzętami, które mają bardzo mało gruczołów potowych. Prawie w ogóle nie mają ich na ciele, tylko na poduszkach łap. Głównym sposobem oddawania przez nich ciepła jest dyszenie.

W nagrzanym samochodzie temperatura w ciągu kilkunastu minut może osiągnąć nawet 50-60˚C. W takich warunkach dochodzi do gwałtownego wzrostu temperatury wewnętrznej ciała psa. Organizm czworonoga przestaje prawidłowo funkcjonować. Dochodzi do takich zaburzeń jak odwodnienie oraz przegrzanie. Temperatura wewnętrzna ciała naszego pupila rośnie od 40,5˚C do 43˚C. Jeżeli przekroczy 43˚C, wówczas dochodzi do zatrzymania krążenia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, co prowadzi do śmierci zwierzęcia.

- W kilkanaście minut, w tak wysokiej temperaturze może dojść do śmierci zwierzęcia w okrutnym stresie i cierpieniu, dlatego trzeba apelować do rozsądku ludzi – mówi lekarz weterynarii Edyta Hyla.

Co zrobić w przypadku przegrzania organizmu psa? Musimy zrobić wszystko, aby schłodzić organizm. Robimy to jednak ostrożnie.

- Dobrym sposobem na szybkie obniżenie temperatury wewnętrznej ciała jest zmoczenie sierści psa. Dodatkowo włączamy wentylator i kierujemy podmuch powietrza na zwierzę. Tym sposobem staramy się w ciągu godziny obniżyć temperaturę do 39,5˚C – radzi Pani Edyta Hyla – Dobrze jest również zmoczyć ręcznik, umieścić go w okolicach pachwin i pach psa, tam gdzie znajduje się duża liczba naczyń krwionośnych – dodaje.

W przypadku odwodnienia, musimy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Kiedy pies zostaje zamknięty w gorącym samochodzie, pod powierzchnią skóry rozszerzają się naczynia skórne i krew zaczyna tam szybciej przepływać. Zwiększa się parowanie ciepła. Nie mając odpowiedniej wiedzy na ten temat oraz zakładając, że pies jest odwodniony możemy mu zaszkodzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo