Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dyrektor artystyczny NOSPR. Od jesieni 2019 orkiestrę poprowadzi Lawrence Foster

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Grzegorz Mart/ NOSPR
NOSPR w Katowicach będzie miał nowego dyrektora artystycznego. Wybrali go... sami muzycy orkiestry. Alexandra Liebreicha zastąpi Lawrence Foster.

Po ośmiu latach ze stanowiskiem dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach rozstaje się Alexander Liebreich. Od sezonu 2019/2020 nowym dyrektorem artystycznym i I Dyrygentem NOSPR będzie maestro Lawrence Foster. Choć oficjalnie obejmie funkcję za niemal dwa lata, jak pracuje, można przekonać się w piątek, 15 grudnia 2017. O godz. 19.30 w NOSPR w Katowicach zaplanowano jego koncert. W programie są utwory Johannesa Brahmsa (Uwertura tragiczna d-moll op. 81 (11"), Benjamina Brittena – Koncert skrzypcowy (31") i Antonína Dvořáka – Tańce słowiańskie op. 46 (36"). Bilety jeszcze są dostępne (stan na środę, 13 grudnia, godz. 12), lecz jest ich naprawdę niewiele, i raczej na bocznych miejscach balkonów oraz na antresoli.
Planowo z Fosterem miała też wystąpić Arabella Steinbacher, ale z przyczyn zdrowotnych jest to niemożliwe. Koncert skrzypcowy Benjamina Brittena wykona Karen Gomyo.

Podpisanie kontraktu z przyszłym szefem artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Lawrencem Fosterem, znakomitym amerykańskim dyrygentem symfonicznym i operowym, odbyło się 11 grudnia 2017. Lawrence Foster obejmie funkcję dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 1 września 2019 roku, po wygaśnięciu kontraktu zawartego z dotychczasowym szefem orkiestry, Alexandrem Liebreichem. Podpisanie dokumentu przez Lawrence’a Fostera i Joannę Wnuk-Nazarową, dyrektora naczelnego i programowego NOSPR, odbyło się w obecności przedstawicieli Rady Programowej orkiestry z prof. Krzysztofem Pendereckim na czele.

Oficjalnie jako dyrektor artystyczny pierwszy koncert poprowadzi w październiku 2019 - będzie to tradycyjnie pierwszy koncert abonamentowy. Wcześniej, bo we wrześniu, poprowadzi orkiestrę z Katowic na festiwalu Enescu w Bukareszcie. Co ciekawe, choć Foster urodził się w Los Angeles, to ma rumuńskie korzenie.

- Kontrakt podpisano na cztery lata - wyjaśnia Sebastian Gronet, specjalista ds. promocji w NOSPR. Alexander Liebreich był związany z katowicką orkiestrą od 2012 roku. Dwa lata później, jesienią 2014, orkiestra przeniosła się do nowego gmachu w Strefie Kultury, pierwszego obiektu, jaki tu powstał. Osiem lat pracy z jedną orkiestrą to długo. Jego poprzednicy pełnili tę funkcję trzy i sześć lat. Ale też i Aleksander Liebreich nie rozstaje się z NOSPR całkowicie.

- Będzie z nami nadal związany, bo jest dyrektorem festiwalu Katowice Kultura Natura - mówi Sebastian Gronet.

Co ciekawe, nowego maestro nie przedstawiono orkiestrze, lecz to sami muzycy zaproponowali dyrekcji kandydaturę Fostera.
- Orkiestra współpracowała z nim i lubi maestra. Został zatrudniony z ich inicjatywy - potwierdza Gronet. Foster prowadził orkiestrę z Katowic np. podczas Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Współpracował z NOSPR także w roku 2016.

Lawrence Foster

Lawrence Foster to artysta cieszący się międzynarodową renomą. Od 2013 pełni funkcję dyrektora muzycznego Opéra de Marseille. W poprzednich latach piastował to stanowisko, współpracując m.in. z Orquesta Sinfónica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Jerusalem Symphony Orchestra, Houston Symphony i Orchestre de Chambre de Lausanne. Jest dyrygentem honorowym Gulbenkian Orchestra, z którą występował podczas zagranicznych tournées (m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Brazylii) oraz renomowanych festiwali muzycznych z udziałem światowej sławy solistów.

Specjalizuje się również w repertuarze operowym. Poprowadził szereg inscenizacji na deskach najsłynniejszych teatrów operowych (m.in. we Frankfurcie, w Marsylii, Hamburgu, San Francisco i Monte Carlo), które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki i uzyskały znakomite recenzje. Podczas Festiwalu im. George’a Enescu w Bukareszcie (dyrektor artystyczny w latach 1998–2001) zasłynął charyzmatyczną interpretacją wersji koncertowej opery Mathis der Maler P. Hindemitha; podobny sukces odniosła Traviata, którą zaprezentował w ramach Savonlinna Opera Festival.

Urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego, co miało znaczący wpływ na jego ogromne zainteresowanie twórczością George’a Enescu i osiągnięcie mistrzostwa w wykonawstwie dzieł kompozytora. W styczniu 2003 r. został uhonorowany nagrodą Prezydenta Rumunii za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury muzycznej tego kraju.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

12 tradycyjnych potraw wigilijnych PRZEPISY NA UDANĄ WIGILJĘ

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

TU BYŁAM odc. 48 - Kasia Kapusta jako cheerleaderka w zespole Cheerleaders Ergo Śląsk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo