Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera Śląska w Bytomiu - karnawał 2023. Znamy już repertuar na styczeń 2023

OPRAC.:
Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Koncerty noworoczne i wspólne kolędowanie, cygańskie arie wg Straussa czy koncertowa wersja „Księżniczki czardasza” – to tylko niektóre z planów w najbliższym repertuarze Opery Śląskiej w Bytomiu. Warto zarezerwować sobie czas i wybrać coś z ciekawych propozycji.

W piątek 6 stycznia rozpoczyna się tegoroczny karnawał, który potrwa do 21 lutego. To idealny czas, aby udać się w muzyczną
podróż szlakiem uwielbianych przebojów operowych, operetkowych i musicalowych.

Wcześniej jednak, właśnie 6 stycznia, o godz. 17 w Operze Śląskiej będzie można pokolędować wspólnie z solistami, Chórem Opery Śląskiej oraz Chórem dziecięcym i młodzieżowym.

Koncert noworoczny 7 i 8 stycznia godz. 18, Opera Śląska
Usłyszymy m.in. fragmenty „Carmen” G. Bizeta, „Księżniczki czardasza" I. Kalmana, „Włoszki w Algierze” G. Rossiniego, „Barona cygańskiego” i kadryle J. i E. Straussa oraz tańce symfoniczne ze „Skrzypka na dachu”. W drugiej części koncertu będziemy mogli usłyszeć fragmenty opery komicznej Ludomira Różyckiego „Casanova”, której premiera odbyła się w 1923 roku. Napisana z wielkim rozmachem, w barwny sposób odmalowuje epizody z życia Giacoma Casanovy – słynnego włoskiego awanturnika i uwodziciela. Warto dodać, że do tej pory nie zachowało się żadne nagranie płytowe wykonania "Casanovy". Soliści, Chór, Balet i Orkiestra wystąpią pod kierownictwem muzycznym Macieja Tomasiewicza.

"Baron cygański", "Zemsta nietoperza" i "Księżniczka czardasza" - operetkowa magia

Koncert noworoczny to tylko przedsmak operetkowych atrakcji, których również nie zabraknie w styczniowym repertuarze Opery Śląskiej w Bytomiu.

15 stycznia godz. 18, Chorzowskie Centrum Kultury oraz 17 stycznia godz. 18, Teatr Śląski - "Baron cygański".
Strauss uznawał tę operetkę za swoje największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył dzieło oddające piękno obydwu kultur. Muzyka opisuje z jednej strony koloryt i żywiołowość cygańskiego obozowiska, a z drugiej elegancję wiedeńskich pałaców.

24 stycznia godz. 18, Teatr Miejski w Gliwicach - „Zemsta nietoperza”
Kolejne dzieło Johanna Straussa, w reżyserii i choreografii mistrza Henryka Konwińskiego. Dowcipne dialogi, pełne wieloznacznej gry słów, to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Komizm sytuacji, jak w doskonałej komedii omyłek, splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka króla walca.

28 i 29 stycznia godz. 18 oraz 2 i 4 lutego godz. 18, Opera Śląska - "Księżniczka czardasza"
Już od czasów wiedeńskiej premiery w 1915 roku, cieszy się niesłabnącą popularnością. Ogromny sukces dzieła przypieczętował na stałe pozycję Emmericha Kálmána w panteonie kompozytorów operetkowych XX wieku. Tym razem w siedzibie Opery Śląskiej zaprezentowana zostanie koncertowa wersję tej słynnej historii miłosnej, podczas której usłyszymy największe hity, łączące czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów, m.in. „Artystki z Variété", „W rytm walczyka serce śpiewa", „Czardasz Sylvii"
Wystąpią soliści, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Przemysława Neumanna.

Dla dzieci, romantyków i seniorów

13 stycznia godz. 11 i 18, Chorzowskie Centrum Kultury - spektakl baletowy "Królewna Śnieżka"
Pierwsze wznowienia spektaklu baletowego „Królewna Śnieżka” w opracowaniu Henryka Konwińskiego najmłodsi widzowie przyjęli owacjami na stojąco! Piękna scenografia, imponująca choreografia i muzyka potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagającego widza. Któż nie zna opowieści o losach młodej dziewczyny o białej skórze, rumieńcach jak krew i kruczych włosach - Śnieżki i jej okrutnej, zazdrosnej macochy - czarownicy? Bez względu na wiek każdy z zapartym tchem śledzi losy wiedźmy, która nie mogąc znieść urody swojej pasierbicy, postanowiła się jej pozbyć w przebiegły sposób.

15 stycznia godz. 11, Opera Śląska - Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej
To cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w sali koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.

22 stycznia godz. 18, Opera Śląska - Dzień Babci i Dziadka - koncert "Powróćmy jak za dawnych lat"
Koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”. Przeniesiemy się w świat lat 20′ i 30′ - pełnych elegancji, szyku i blichtru. Piękne stroje i muzyka tworzyły klimat niegdysiejszych kabaretów, rewii i operetek. To ukłon w stronę naszych melomanów zainteresowanych bogatą i różnorodną twórczością najpiękniejszego okresu w historii polskiej muzyki. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory, do których nasi dziadkowie tańczyli charlestona i fokstrota. Usłyszymy m.in. „Uliczkę znam w Barcelonie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Już nigdy" czy "To ostatnia niedziela".

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne w kasie Opery Śląskiej i na stronie internetowej www.opera-slaska.pl w zakładce BILETY.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera