Dr Wiszczun: Lepiej mieć 500 zł więcej, lecz tak nie...

  Dr Wiszczun: Lepiej mieć 500 zł więcej, lecz tak nie zachęcimy Polek do rodzenia RODZINA 500 +

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W miniony poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 +". O Programie Rodzina 500 + rozmawiamy z dr Eweliną Wiszczun, demografem z Uniwersytetu Śląskiego.
  Dr Ewelina Wiszczun, demograf z Uniwersytetu Śląskiego

  Dr Ewelina Wiszczun, demograf z Uniwersytetu Śląskiego ©Marzena Bugała-Azarko

  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  WNIOSEK O WYPŁATĘ 500 ZŁ NA DZIECKO W RAMACH PROGRAMU RODZINA 500 +


  W tym tygodniu do Sejmu trafił projekt programu Rodzina 500 plus. Czy spełni swoje najważniejsze założenia? Pomoże w wychowaniu dzieci i spowoduje, że rodziny chętniej będą decydowały się na kolejną pociechę? Dziś dzietność w kraju jest bardzo niska. Na 100 kobiet w wieku rozrodczym przypada 130 urodzonych dzieci, co daje wskaźnik 1,3. Jest więc co poprawiać.
  Pieniądze, jakie otrzymają rodzice, w jakiś sposób pomogą w wychowaniu dzieci. Ale program absolutnie nie zmieni demografii. By tak się stało, potrzeba systemowych działań. 500 złotych na rękę w tym nie pomoże.

  Jakich?
  Polki będą rodziły dzieci, kiedy w kraju będzie stabilna sytuacja gospodarcza i stabilny rynek pracy. Ich decyzję o powiększeniu rodziny może przyspieszyć też zapewnienie w pełni bezpłatnego dostępu do żłobków, przedszkoli czy klubów malucha. Wtedy będą miały pewność powrotu do pracy i pozostawienia dziecka pod dobrą opieką. Za przykład stawiam włoskie rozwiązanie, w którym dopłaca się przez 6 miesięcy kobiecie, która wróciła do pracy, 600 euro miesięcznie na opiekunkę do dziecka albo na możliwość skorzystania z usług prywatnego bądź państwowego żłobka.

  Wraz z posłaniem dziecka rusza lawina chorób. Jeśli dziadkowie pracują, a nas nie stać na opiekę, zostaje nadzieja, że szefowi w końcu nie puszczą nerwy.
  Najprościej jest dać ludziom pieniądze do ręki i powiedzieć, zróbcie z nimi, co chcecie. To wygodne rozwiązanie, ale nieefektywne. Rodzina 500 plus ukierunkowana jest na pomoc finansową, brakuje w niej np. pomocy usługowej. Nie ma rozwiązań, które wsparłyby matki powracające do pracy. Nikt nie pomyślał o zapewnieniu im w pełni darmowej opieki nad dzieckiem. Nie zwrócono uwagi na kwestię elastyczności pracy. A to element, który matkom opiekującym się dziećmi bardzo się przydaje.

  Proszę podać mocne strony 500 plus.
  Jest ich zdecydowanie mniej. Jeśli ktoś dostanie 500 złotych, to pewnie je wyda. Tym samym program wpłynie na większą konsumpcję w kraju i pobudzi gospodarkę. Ale tylko przez chwilę. Jednak ten argument nie ma nic wspólnego z polityką prorodzinną.

  A słabe?
  Program wpłynie na dezaktywizację zawodową kobiet, które zarabiają najmniej. Przy trójce dzieci i rezygnacji przez nią z pracy, dochód w rodzinie może być mniejszy niż 800 zł. Wtedy od państwa dostaną 1500 złotych. To jaki jest sens pracować za mniej? Dojdą do wniosku, że praca im się nie opłaca. Pamiętajmy, że Rodzina 500 plus pod każdym względem jest bardzo droga. Ministerstwo oblicza, że dzięki programowi urodzi się rocznie około 30 tys. dzieci w Polsce, zatem jedno dziecko w tym programie kosztuje nas 840 tys. zł. Samorządy muszą zatrudnić ogromną ilość urzędników, którzy mają obsługiwać program. Sposób dystrybuowania środków też pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowe pieniądze pochłonie kontrolowanie, czy rodziny nie marnotrawią wsparcia. Przez to wszystko program odbije się negatywnie na polityce gospodarczej kraju. W przyszłych latach może wzrosnąć deficyt budżetowy. Na koniec demografia. Jak już mówiłam, bez pewnej pracy i opieki dla dziecka nie ma szans na wyższy przyrost.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dodatkowa łaska to 500 zł.

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jak się czyta słowa wszelakiej maści specjalistów wiedzących b.wiele lub wszystko to ręce opadają za taką specjalizację.! Po pierwsze Polskie Pani mają pogląd że wpierw czas należy poświecić na...rozwiń całość

   Jak się czyta słowa wszelakiej maści specjalistów wiedzących b.wiele lub wszystko to ręce opadają za taką specjalizację.! Po pierwsze Polskie Pani mają pogląd że wpierw czas należy poświecić na wygórowane ambicje i popłatną pracę, w drugim rzędzie dopiero przyszłość i rodzina a w zasadzie to 2+1 jest wystarczające dla jej strudzonej osoby no i ze względów zdrowotnych. Po wtóre wyjść za mąż za pana z zacnym portfelem i mieć wszelakie wygody na tym padole. Wreszcie po trzecie jak można być obsraną dziećmi? Zamiast pójść do kina lub na bal.!??
   To wszystko w tym kraju JEST CHORE w całej rozciągłości . Ponieważ nic nowego nie przedstawia każdy kolejny rząd , poza chęcią napełnienia własnej kieszeni i wydojeniu obywatela do cna.!!!
   Czy jest ktoś taki kto potrafi zrobić poprawkę czegoś co jest BUBLEM w całości.??? Jeszcze się taki nie narodził. Rząd za wszelką cenę chce nas ubezwłasnowolnić i to do swojego sposobu zarządzeń
   począwszy od poprzednich dziejów każdy kurczowo się trzyma zasad że to rząd winion sprawować opiekę nad obywatelem i to pod każdym względem sprowadza się do poddaństwa.!!! Kto sobie by pozwolił tak naprawdę by obca osoba miała decydować co zrobić z moimi zarobkami??? Czy też uposażeniem.? Nie ma takiej osoby , ale rząd do tego zmierza i to każdy kolejny.! Co może wiedzieć osoba wykształcona zawodowo b. wysoko O DZIECKU skoro sama go nie urodziła i wychowała.?
   Dlaczego za tym np. sędzina w sądzie orzeka że dziecko winno się zabrać rdzennym rodzicom i oddać do rodziny zastępczej?/zamiast pomóc z urzędu tejże rodzinie.! Co to za PRAWO rządzi w tym kraju? Czyż to nie CZERWONY KAPITALIZM decyduje o być albo nie być w tym kraju??? To wszystko to straszna choroba która drąży społeczność /jak zdechłą rybę / od głowy.??? Bo moim zdaniem tak jest.! Te wszelkiego typu zalecenia rządowe w tej tylko kwestii jak rodzina+ 500 powoduje że zatrudni się kolejne parę tysięcy osób na obsługę tego założenia? A co gorsze prócz tego " dobrego "
   to właśnie wyrwanie z kieszeni obywatela kolejnych złotówek w ramach podatku czy też WAT-u.
   Jak już pisałem zło tkwi gdzie indziej a które władza skrupulatnie utajnia przed wiedzą obywatela.
   Nikomu w tym kraju nie jest potrzebny a wręcz zbędny system zarządzania ,opieki społecznej czy też centralizmu w zarządzaniu i dzieleniu wysiłku naszej pracy. Robi się z obywatela NIEUDACZNIKA a
   więc nie szukajmy wszelakich przyczyn za górami czy morzami kiedy one tkwią w samych nas i w
   systemie jaki nam ktoś nałożył jak obrożę na kark i szuka przyczyn dlaczego nasza miska jest próżna.!!! A koryto u władzy tak obficie wypełnione.? Jeżeli wszyscy są za słowem równość i wpisuje się to do konstytucji to niechaj ono takowym będzie.! Precz za tym z wszelkiego rodzaju przywilejami i immunitetami czy też prawami NIETYKALNOŚCI . Jak równość to równość, przeciw czemu są wszyscy OD KORYTA??? Tu w żadnej mierze rząd nam nic nie daje? Wręcz zabiera i to bezczelnie wmawiając że coś daje.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdety

   jonka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Polki zrezygnują z pracy?kpina. Jak zarabia teraz 1300 mając trójkę dzieci to przecież jak zrezygnuje z pracy to nic na tym nie zyska!!!!a tak dodatkowy 1000lub 1500 w domowym budżecie. A propos...rozwiń całość

   Polki zrezygnują z pracy?kpina. Jak zarabia teraz 1300 mając trójkę dzieci to przecież jak zrezygnuje z pracy to nic na tym nie zyska!!!!a tak dodatkowy 1000lub 1500 w domowym budżecie. A propos żłobków czy przedszkoli to przecież jak dostanie 500 na dziecko to będzie mogła zapłacić za pobyt. To teraz jej się nie opłaca pracować bo jak ma 1300 to większość wyda z wypłaty na żłobek czy przedszkole. U nas przedszkole kosztuje z obiadami od 7 do 16 312zl. Ja też mam trójkę ale ciut starszych i jak dostaniemy 1500(dodam,że jesteśmy sami na tym świecie,bez mam teściowej czy rodzeństwa)to już wiemy z mężem że 700 zapłacimy opiekunce za odprowadzenie dzieci do szkoły,potem odebranie i ze dwie godzinki siedzenia no i może któryś weekend.. Jeszcze zostanie 800 a najważniejsze że w czasie choroby będą miały z kim w domu zostać. Dla mnie zbawienie!!!!komu się nie chce pracować to i tak nie będzie. Ja zarabiam 1300 i lubię bardzo swoją pracę. Jak nic rząd nie dawał to było źle jak chce dać to też źle. Tylko Polak tak potrafi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500 zł

   Jochana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ja mam jedno dziecko i płace opiekuńce 800 zł netto + ubezpieczenie za 4,5 godzin , od poniedziałku do piątku, a u Ciebie jest trójka dzieci , i nie wiem czy on nie ma racji.......?.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruina gospodarcza

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Na dzień dzisiejszy mamy najglubszy rząd w Europie prowadzą do ruiny gospodarczej kraj , jak już wiadomo Matki z 3ga dziećmi przestaną pracować aby dostać 1500zl a zarobią 1100 -1300zl miesięcznie...rozwiń całość

   Na dzień dzisiejszy mamy najglubszy rząd w Europie prowadzą do ruiny gospodarczej kraj , jak już wiadomo Matki z 3ga dziećmi przestaną pracować aby dostać 1500zl a zarobią 1100 -1300zl miesięcznie nie będą opłacać ZUS ,podatków itd. , i to samo dotyczy mężczyzn a szczególnie wielodzietnych Rodzin ,nie będą pracować bo dostaną więcej zasiłku na dzieci nisz zapracuja.
   P. Premier na sołtysa w małej wsi by się nie nadawała a co dopiero rządzić tak dużym krajem jak Polska. 500zl na Dziecko to ruina gosparcza bo te pieniądze trzeba skądś wziąść .Obciążyć ludzi z inicjatywą , przedsiębiorców , podatkami zamiast wygospodarować.
   Małe firmy Zjednoczone pójdą plajte te duże zwolnia ludzi by te straty PISowskie podatki pokryć.
   Nie jestem za ani przeciw ale żeby jednemu wziąść i drugiemu dać to umie każdy złodziej , a jeszcze lepiej potrafi ten co jest broniony
   prawem , jak w 1945r.na ziemiach po niemieckich i na Śląsku.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stanik - zanim klikniesz "DODAJ"...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   przeczytaj co napisałeś. I popraw błędy, bo przyjdzie nam się wstydzić za twoje pisanie z błędami. A to, że kończyłeś polską szkołę nie jest dobrym wytłumaczeniem dla prawdziwego Ślązaka. Nawet jak...rozwiń całość

   przeczytaj co napisałeś. I popraw błędy, bo przyjdzie nam się wstydzić za twoje pisanie z błędami. A to, że kończyłeś polską szkołę nie jest dobrym wytłumaczeniem dla prawdziwego Ślązaka. Nawet jak piszesz po polsku, rób to bobrze i poprawnie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reklama dzwignio ynteresu!

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A u pani doktor, to skolko rebionkow?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzieci 500 plus

   leśniczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pocachontas chyba ma już jakieś potomstwo

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama