Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Semik: Czy Śląsk jest antyniemiecki? KOMENTARZ

Teresa Semik
Dla reszty Polski Ślązacy są albo za mało polscy, albo za bardzo niemieccy. Każde takie uogólnienie jest krzywdzące i niesprawiedliwe. A jaki jest Śląsk dla mniejszości niemieckiej?

- Tutaj antyniemieckość jest, wbrew pozorom, bardzo silna - twierdzi w rozmowie ze mną Dietmar Brehmer, lider górnośląskich Niemców. A on wie, co mówi. Zaraz po transformacji ustrojowej założył w Katowicach Niemiecką Wspólnotę „Pojednanie i Przyszłość”. Do dziś budzi strach, gdy pojawia się na politycznych salonach. Bo choć przykładny z niego altruista (opiekuje się naszymi bezdomnymi), wykształcony i dobry człowiek, to jednak Niemiec...

Śląsk jest trójwymiarowy, ciążył nie tylko ku Polsce, ale też ku Niemcom i Czechom. I choć związki z Czechami były dłuższe, to na historii regionu bardziej zaciążyły te z Niemcami. Do tego zaciążyły złe, straszne doświadczenia, a nie dobre. Stąd wciąż duża nieufność do Niemców. Stąd też obawy samych Niemców, czy przyznać się na Śląsku do swojej tożsamości. Wciąż szukamy tego, co Polaków i Niemców podzieliło. Mniejszość niemiecka w Polsce niespecjalnie przysłużyła się polsko-niemieckiemu pojednaniu, zajęła się sobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty