Kraik Hulczyński, czyli zapomniany skrawek Górnego Śląska

  Kraik Hulczyński, czyli zapomniany skrawek Górnego Śląska

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kraik Hulczyński, czyli zapomniany skrawek Górnego Śląska
  Kraik Hulczyński, czyli zapomniany skrawek Górnego Śląska
  Z a oknem aura nie sprzyja podróżom. Może więc trzeba będzie wycieczkę odłożyć do wiosny? Polecam. Jakichś nadzwyczajnych wspaniałości turystycznych tam nie znajdziemy, ale sporo osobliwości historycznych, o których niewielu z nas pamięta.

  Rok temu już raz nakierowywałem Państwa uwagę na owe południowe rewiry dawnego powiatu raciborskiego, w granicach jeszcze z czasów sprzed I wojny światowej. Pretekst był niebanalny.
  Oto bowiem po raz pierwszy ukazała się na polskim rynku wydawniczym powieść Augusta Scholtisa „Wiatr od wschodu” („Ost-wind”). Warto o tym przypomnieć, bo znam takich, którzy twierdzą teraz, że to najważniejsza książka prozatorska o Śląsku, jaka napisana została w XX wieku.

  Byłbym ostrożny w ferowaniu takich wyroków, niemniej nie ulega wątpliwości, że - po z górą 80 latach - powinna to być lektura obowiązkowa dla nas wszystkich, bo pokazuje stan zawirowania w czasie poprzedzającym podział Górnego Śląska, waży racje niemieckie, polskie i „tutejsze”.

  W losach plebejusza, niejakiego Kacpra Teofila Kaczmarka, przegląda się bowiem historia konfliktów etnicznych i politycznych tamtej epoki. Scholtis wywiódł swego bohatera właśnie z owego zapomnianego skrawka Górnego Śląska, czyli Kraiku Hulczyńskiego (nazwa pochodzi od Hulczyna, jednego z nielicznych miast tej części dawnej rejencji opolskiej), który po roku 1918 znalazł się w granicach Czechosłowacji (dziś w Republice Czeskiej).

  Notabene, pisarz urodził się w Bolacicach (Bolatice, Bolatitz), gdzie w czasach jego dzieciństwa mieszały się języki czeski, morawski, niemiecki i polski w jego dialektycznej odmianie. Do dziś zresztą jest to obszar wyjątkowo wdzięczny dla badań językoznawczych, bo mowa Morawiaków (nie mylić z Morawianami), choć zanika i istnieje już tylko w szczątkowych formach, nie trzyma się granic administracyjno-państwowych i sporadycznie przenika także na obszar dzisiejszego powiatu raciborskiego.

  Ale Bolacice interesujące są jeszcze co najmniej z jednego powodu. To tutaj urodził się Karl Sczodrok (potem Schodrok), swego czasu wpływowy redaktor i publicysta niemiecki na Górnym Śląsku, działacz społeczny, później w NSDAP, a po wojnie znany aktywista i wydawca w środowiskach ziomkowskich.

  W powieści Scholtisa odnajdziemy jego satyrycznie odmalowaną postać, gdy był zgnuśniałym wiejskim nauczycielem przyszłego pisarza. Swoją drogą, nie doczekaliśmy się w Polsce zobiektywizowanego opisu działalności Schodroka prawdopodobnie z powodu jego związków z reżimem nazistowskim, które potem próbował odkupić, chociażby poprzez badania i popularyzację dziedzictwa literackiego wielkiego poety romantycznego Josepha von Eichendorffa, urodzonego i wychowanego w Łubowicach koło Raciborza.

  Inna rzecz, nazwisko niemieckiego poety znowu nakierowuje nas w stronę Kraiku Hulczyńskiego, bo w miasteczku Krawarze zachował się do dzisiaj pałac, będący niegdyś własnością tego podupadającego już wtedy rodu (ta sama XVIII-wieczna nitka przywodzi nas do zamku w Toszku).

  Warto też pamiętać o rodzinie Lichnowskich, która łączy ziemię hulczyńską z polskimi dziś Krzyżanowicami. Książę Karol był potentatem przemysłu włókienniczego na tym terenie, ambasadorem i dyplomatą, znanym z antywojennych przekonań. Ślady działalności tego rodu, choć w znacznym stopniu już zatarte, można jeszcze odnaleźć po obu stronach granicy przecinającej Górny Śląsk.

  Skądinąd wiadomo, że Repu-blika Czeska to bodaj najbardziej zlaicyzowane państwo w Europie. Wyjątkiem pozostaje kraj (województwo) moraws-ko-śląski, w szczególności wła-śnie Kraik Hulczyński.

  W większości z jego dwudziestu gmin natrafimy na ciągle otwarte kościoły katolickie, piękne i zabytkowe. Zwraca też uwagę, że tutejsze miejscowości - podobnie jak niektóre polskie (np. Tworków) - nie są ulicówkami, lecz raczej przypominają małe miasteczka, z centralnym placem pełniącym funkcję rynku.

  Związki historyczne i kulturowe są więc ewidentne, ale łączyć nas powinna też wspólnota losów. Dlatego polecam uwadze twórczość Evy Tvrdej z Šilheřovic (Szylerzowic), pisarki, która wiele uwagi poś-więca rodzinnemu Kraikowi Hulczyńskiemu. Właśnie ukazała się jej powieść „Dziedzictwo” (w tłumaczeniu byto-mianki Karoliny Poszpiszyl), pierwsza część śląskiej trylogii.

  Podobnie jak w przypadku Scholtisa, wydawcą jest niewielka, ale prężna oficyna Silesia Progress, której ambicją stało się przypominanie (albo odkrywanie) zapomnianych czy też nieznanych obszarów Śląska literackiego. Okazuje się - co dla wielu może być zaskoczeniem - ciągle wielojęzycznego i wielokulturowego.


  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hej ludzie

   zbierajmy się stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   jakiś piepsznięty grafoman najechał na to forum jak polaki na Śląsk. Czyzby w jego macierzystym ośrodku dla obłąkanych nie zauwazyli, że jakiś wariat dorwał sie do jednego z ich komputerów? Widzę...rozwiń całość

   jakiś piepsznięty grafoman najechał na to forum jak polaki na Śląsk. Czyzby w jego macierzystym ośrodku dla obłąkanych nie zauwazyli, że jakiś wariat dorwał sie do jednego z ich komputerów? Widzę w tym najeżdzie rękę niejakiego sandmänchenn, toż to czyste rozdwojenie jażni toczy tego osobnika.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   twoja analiza merytoryczna treści moich jest tak samo beznadziejna

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

   jak twoja identyfikacja autora, czyly mnie.

   hehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Igel idzie pomalu, ale hazoka przegoniou!

   Agyntowa 007 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Niy boj sie kropa. Jusz niydugo i na ciebie przidzie czas!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy aby tylko po łabę/Solawę

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   tereny Słowian lechickich Autochtonicznych mieszkańców Szleswigu-holsztyna, nawet Niemcy to przyznają:

   Untersuchungen der Funde am Grellenkamp bestätigen: Im Mittelalter haben Zuwanderer aus dem...rozwiń całość

   tereny Słowian lechickich Autochtonicznych mieszkańców Szleswigu-holsztyna, nawet Niemcy to przyznają:

   Untersuchungen der Funde am Grellenkamp bestätigen: Im Mittelalter haben Zuwanderer aus dem Westen und ansässige Slawen gemeinsamen ein Dorf bewohnt.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slowianie

   Mara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   To be zyli na tych ziemiach slowianie, jeszcze nie swiadczy, ze to Sa polskie ziemie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   całość tekstu poniżej

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   bardzo ciekawy artykuł, z małymi błędami, ale nie wymagajmy od obcych Niemców pełnej wiedzy o Autochtonach w omawianym regionie......rozwiń całość

   bardzo ciekawy artykuł, z małymi błędami, ale nie wymagajmy od obcych Niemców pełnej wiedzy o Autochtonach w omawianym regionie...
   http://www.shz.de/lokales/ostholsteiner-anzeiger/slawen-und-deutsche-lebten-tuer-an-tuer-id1204611.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Niemcy to potomkowie BAŁTOSŁOWIAN?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bardzo ciekawe-"DEUTSCHE EINWANDERUNG"--hm,hm,hm...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   "Deutsche Einwanderung

   Über das erste Eintreffen deutscher Kolonisten in Wagrien/Ostholstein nach 1143 schreibt Professor W. Lammers: " Es gibt eine Reihe von Hinweisen, dass die Zuwanderer sich...rozwiń całość

   "Deutsche Einwanderung

   Über das erste Eintreffen deutscher Kolonisten in Wagrien/Ostholstein nach 1143 schreibt Professor W. Lammers: " Es gibt eine Reihe von Hinweisen, dass die Zuwanderer sich zunächst nicht in unbewohnte Räume, sondern in bereits kultivierte Siedelflächen begaben und ihre Arbeit als Ausbau vorhandenen Landes begannen. Beim Eintreffen von Kolonisten ist daher häufig mit dem Untergang einer slawischen Siedlung und deren Verlegung zu rechnen." 1)

   Die drei großen Hausgrundrisse beweisen, dass die neu ankommenden Siedler hier bei dem heutigen Grellenkamp eine slawische Siedlung besetzt und überbaut haben.

   Wie aber war das weitere Verhältnis zwischen Neusiedlern und ansässigen Slawen? Professor Wolfgang Prange schreibt: "Aber um abschätzen zu können, wie häufig es bei bloßer ..."zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i dalej...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   "Berührung im Zeitpunkt des Abbruchs der einen und des Beginns der anderen Siedlung geblieben und wie häufig es zu einem Nebeneinander gekommen ist und wie lange dieses angedauert hat, bedürfte vor...rozwiń całość

   "Berührung im Zeitpunkt des Abbruchs der einen und des Beginns der anderen Siedlung geblieben und wie häufig es zu einem Nebeneinander gekommen ist und wie lange dieses angedauert hat, bedürfte vor allem archäologischer Untersuchungen." 2)

   Diese Untersuchungen sind jetzt hier bei Grellenkamp vorgenommen worden. Die zeitliche Abfolge der Gruben und ihre Inhalte geben Aufschluss: Nach einer rein slawischen Zeit (älteste Gruben) lässt der Grubeninhalt der mittleren Epoche (2. Hälfte des 12. Jahrhunderts) mit den gleichen Anteilen slawischer und deutscher Keramik auf ein gemeinsames Bewohnen dieses Ortes von Slawen und Deutschen schließen. Die jüngeren Gruben deuten auf ein allmähliches Zurückdrängen der Slawen hin.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   itd...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Das Gebiet zwischen Eutin und Malente war altes slawisches Siedlungsgebiet, wo rauf die slawischen Namen Dodau (ursprünglich Dodow = Dorf des Dadow) und Beutin (ursprünglich Boltin, Dorf des...rozwiń całość

   Das Gebiet zwischen Eutin und Malente war altes slawisches Siedlungsgebiet, wo rauf die slawischen Namen Dodau (ursprünglich Dodow = Dorf des Dadow) und Beutin (ursprünglich Boltin, Dorf des Balota) hinweisen und Einzelfunde belegen. Dass hier in der ersten Zeit der deutschen Besiedlung (nach 1143) ein deutsches Einzelgehöft angelegt wurde, wäre allerdings ungewöhnlich. Denn grundsätzlich wurden die Einwanderer in geschlossenen Siedlungen von mindestens drei Bauernfamilien (Jungfernort), fünf Bauernfamilien (Bockholt) oder meist zwölf Bauernfamilien (Eutin, Neudorf) angesetzt. Das war schon allein erforderlich bei den gemeinsamen Aufbauleistungen, etwa Rodung von Neuland, und auch bei der möglichen Abwehr von Feinden..."zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   ale dlaczego Hultschiner Ländchen przyznano Czechom?

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 6

   bo mieszkali tam głownie czesi?
   to w takim cały Sudetenland (od Opawy-Troppau do Liberca-Reichenberg powinien przejść do Niemiec. A nie przeszedł.
   Tak gnębiono Niemców


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlatego ,że niemieckie ziemie sa na zachód od Łaby/Solawy/Sudetów

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 21

   a nie na wschód od nich.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Ratte/szczur po polsku

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   To, że niemieckie ziemie według ciebie są na zachód od Elbe, Soltau u. Sudeten, nie świadczy o tym, że ziemie na wschód od tych linii, są ziemiami polskimi. A opieranie się na liczbie mieszkańcow...rozwiń całość

   To, że niemieckie ziemie według ciebie są na zachód od Elbe, Soltau u. Sudeten, nie świadczy o tym, że ziemie na wschód od tych linii, są ziemiami polskimi. A opieranie się na liczbie mieszkańcow danego regionu jest utopią. Bo tak jak mozna ludzi przypędzic, tak można również ich wypędzic z danego terytorium. Na szczęscie takie praktyki należą juz chyba do przeszłości, chociaż casus Krymski daje do myslenia. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy Soltau to Saale?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   nigdzie nie napisałem ,że ziemie na wschód od Łaby/Solawy były polskie.Od Odry na wschód jak najbardziej.
   Ziemie Połabskie to ziemie lechickie,tak jak Polacy.
   Niewielka, subtelna acz różnica.
   Co...rozwiń całość

   nigdzie nie napisałem ,że ziemie na wschód od Łaby/Solawy były polskie.Od Odry na wschód jak najbardziej.
   Ziemie Połabskie to ziemie lechickie,tak jak Polacy.
   Niewielka, subtelna acz różnica.
   Co do wypedzania ludzi, pierwsi dokonali tego Niemcy/Krzyżacy w Prusach i Kawalerowie Mieczowi na Łotwie.Także jest to możliwe.
   DLATEGO ważne aby wiedzieć KTO KOGO pierwszy wypędził, gdy przybył na jego ziemie.
   Na wschód od ŁABY SOLAWY wszystko w tej kwestii jest jasne.Jasne również nawet dla niemieckiej nauki, dziś, bo wcześniej byli Niemcy przez swoich "naukowców" oszukiwani--vide Kossina, tak jak Polacy odnośnie "przyjaźni" wschodniego brata oszukiwani przez komunistów.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Ratte polskie ugory leżą na wschód od Wisły,

   Der mit den Polen tanzt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Nim cokolwiek napiszesz, wyjasnij skąd żescie sie słowianie wzieli. Twoja Sclaven teorii możesz sobie dac wykuc na swoim kamieniu w miejscu wiecznego ( niepewne ) spoczynku. Ale bardziej do ciebie...rozwiń całość

   Nim cokolwiek napiszesz, wyjasnij skąd żescie sie słowianie wzieli. Twoja Sclaven teorii możesz sobie dac wykuc na swoim kamieniu w miejscu wiecznego ( niepewne ) spoczynku. Ale bardziej do ciebie pasowałoby coś takiego: TU GNIJE NIEUŻYTECZNY JUŻ HOOJ!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krótki opis z Wiki nakieruje cię na prawdę...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   "Die meisten Sprachwissenschaftler gehen davon aus, dass die Schnurkeramiker die gemeinsamen Vorfahren der späteren Germanen, Balten und Slawen (die Nordgruppe der Indogermanen, die sogenannte...rozwiń całość

   "Die meisten Sprachwissenschaftler gehen davon aus, dass die Schnurkeramiker die gemeinsamen Vorfahren der späteren Germanen, Balten und Slawen (die Nordgruppe der Indogermanen, die sogenannte Slawogermanische Gruppe), eventuell auch der Kelten und der Italiker waren, und damit die älteste Einwanderergruppe der indogermanischen Sprachfamilie in Mitteleuropa darstellen.

   Eine 2015 veröffentlichte genetische Studie von Forschern der Harvard Medical School in Boston stellte fest, dass die DNA von Angehörigen der Schnurkeramik-Kultur im Gegensatz zu den Vorgängern zu 75 Prozent mit der von Angehörigen der Jamnaja-Kultur übereinstimmt. Demnach muss es im 3. Jahrtausend v. Chr. eine massive Einwanderung von den südrussischen Steppengebieten nach Zentraleuropa gegeben haben. [6]"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ponawiam pytanie o wiedzę niemiecką na temat Połabia

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   "...zapytam , (raczej retorycznie), czy wiesz jakim zlepkiem genetyczno-kulturowo-etnicznym są germanie? i skąd i kiedy pojawili się na południe od Skandynawii?

   A kiedy, haplogrupa R1a1a1 , (z ,...rozwiń całość

   "...zapytam , (raczej retorycznie), czy wiesz jakim zlepkiem genetyczno-kulturowo-etnicznym są germanie? i skąd i kiedy pojawili się na południe od Skandynawii?

   A kiedy, haplogrupa R1a1a1 , (z , której ok. 25% germanów/Niemców się zresztą składa-hehe) pojawiła się w środkowej Europie?

   nie wymagam zbyt wiele?
   Jesli tak, to przepraszam za zbyt precyzyjne pytania dotyczace ENOSÓW Indoeuropejskich, ale zabezpieczyłem ciebie informacją o "retoryczności" moich pytań.
   (ale jeśli chcesz się wykazać, podpowiem---skorzystaj z zasobów INSTYTUTU HERDERA, Saksońskiego uniwersytetu w HALLE an der Saale Marcina Lutra--wydział Archeologia, neimieckiego towarzystwa Archeologicznego-Deutsches Archäologisches Institut i zawartych w ich źródłach informacji o odkryciu z 2006 roku w Eulau an der Saale,
   oczywiście inne uniwersytety niemieckie też mają w swych zbiorach dane na ten temat)- chętnie skorzystam jesli znajdziesz inne materiały , może , którychś jeszcze nie znam, a chetnie poznam.

   Byłem już w jednym z nich, ponieważ mnie tam zaproszono, po tym jak wertowałem zasoby on-line w poszukiwaniu informacji o Eulau, "Himmelscheibe" i Wendenparagraphen, wiele artefaktów z okresu Schnurkeramische Kultur było rzeczywiście ciekawych.W Polsce nie ma z tego okresu wielu odkryć, póki co, no ale my nie mamy tylu Autostrad, których budowa umożliwia takie odkrycia, co Niemcy.
   Natomiast ostatnie z A1(?) chyba, jest kolejnym z tego okresu, na razie brak genetycznych wyników badań.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehehe, ważne ,że niemcy wiedzą iż na wschód od Łaby/Solawy

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   nie sa u siebie ,dzięki nazwom takim jak Berlin, Leipzig, Dresden,Rostock,Luebeck, Stralsund,...
   http://www.onomastik.com/on_slawische_ortsnamen.php

   czyli lechickim i innym słowiańskim nazwom od...rozwiń całość

   nie sa u siebie ,dzięki nazwom takim jak Berlin, Leipzig, Dresden,Rostock,Luebeck, Stralsund,...
   http://www.onomastik.com/on_slawische_ortsnamen.php

   czyli lechickim i innym słowiańskim nazwom od wsi...po stolicę odebraną Słowianom Lechickim na Połabiu.

   A wyryć to ci moge ciulu te nazwy na czole, żebyś na wieki miał je przy sobie.

   hehezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Hans...

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   kropla drąży skałę...na ostatniej demonstracji "Alternatywy dla Niemiec" powiewała biało-żółta śląska flaga z czarnym orłem...co się odwlecze, to nie uciecze


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i polska tyż.i to nie tylko na ostatnich.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   o co chodzi?
   O ten tramwaj...

   hehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @.

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   mówisz o biało-czerwonej fladze prowincji Westfalen ze stolicą w Münster ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie znam flagi westfalii

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   ale wiem ,że nie jest flagą Państwa, a ta biało-czerwona była razem z węgierską ,czeską, holenderską i ...???...rosyjską.
   No ale zapewne masz rację.

   hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czesi, naród bohaterów, hehehe

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 19

   http://www.telewizjapolska24.pl/PL-H23/3/1364/jak-czesi-wbili-noz-w-plecy-rodzacej-sie-rzeczypospolitej.html

   Narodziny w wielkich bólach

   Początki państwa polskiego były bardzo trudne. Mimo...rozwiń całość

   http://www.telewizjapolska24.pl/PL-H23/3/1364/jak-czesi-wbili-noz-w-plecy-rodzacej-sie-rzeczypospolitej.html

   Narodziny w wielkich bólach

   Początki państwa polskiego były bardzo trudne. Mimo sukcesu w postaci odzyskania niepodległości staliśmy się państwem, które de facto tej wolności nie miało. Na zachodzie państwo Polskie osłabiały powstania wielkopolskie i plebiscyty, na wschodzie wojna polsko-bolszewicka i konflikt polsko-ukraiński. Bardzo dużo się mówi o wojnie polsko-bolszewickiej czy też o konflikcie z Ukraińcami. Każdy z naszych sąsiadów walczył także o swoją niepodległość. O ile z Litwinami, Białorusinami czy Ukraińcami nie mieliśmy ustalonych konkretnych porozumień, o tyle z Czechami takie porozumienia były zwarte. Dlatego dzisiaj możemy śmiało mówić, że Czechosłowacja wbiła Rzeczypospolitej nóż w plecy. Wykorzystując ogromne osłabienie naszego kraju i gwałcąc dotychczasowe postanowienia wkroczyła na tereny należne Polsce. Oczywiście podobieństwa można się doszukiwać także wśród Litwinów, którzy kolaborując z bolszewikami nie zgodzili się oddać Wileńszczyzny. A trzeba mieć świadomość, że Wilno w zdecydowanej większości zamieszkiwane było przez Polaków. Analogicznie takim miastem było także Zaolzie, które stało się później przyczyną konfliktu polsko-czechosłowackiego. Bez wątpienia Litwa i Czechosłowacja dopuściła się wielkiej zbrodni wobec polskiego narodu. Nie chodzi tu już o stricte Rzeczypospolita, ale o sam naród. W wyniku konfliktów terytorialnych nasi sąsiedzi dopuszczali się masowych prześladowań naszych rodaków. Pamiętajmy jednak, że znane nam dotychczas konflikty na wschodzie nie były jedynymi. Cios zadany przez Czechów był tym większy, ponieważ uzyskał ostatecznie wsparcie ententy. To Polska w tym konflikcie straciła najwięcej...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Narodziny w bólach, trudne początki

   Rabcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jakie narodziny, jakie poczatki, to był powrót do rzeczywistości po krótkim błądzeniu między dwoma morzami. Historyk samozwaniec się znalazł, nawet odpisac z wiki nie potrafisz bezbłędnie. Ten ból...rozwiń całość

   Jakie narodziny, jakie poczatki, to był powrót do rzeczywistości po krótkim błądzeniu między dwoma morzami. Historyk samozwaniec się znalazł, nawet odpisac z wiki nie potrafisz bezbłędnie. Ten ból przy porodzie to chyba od tego drugiego klapsa połoznej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brat, brata w plecy harata

   Rabcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Wy, Polacy i Czesi, jesteście po jednych pieniądzach, nie dziwota - Słowianie, z tym, że osobiście uważam czechów ( umyslnie z małej ) za wielkich bandytów. To ich okrucieństwo w stosunku do...rozwiń całość

   Wy, Polacy i Czesi, jesteście po jednych pieniądzach, nie dziwota - Słowianie, z tym, że osobiście uważam czechów ( umyslnie z małej ) za wielkich bandytów. To ich okrucieństwo w stosunku do Niemców po wojnie, nie da sie niczym usprawiedliwic. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe, po bezprawnym zajęciu Czech przez niemców

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   i bandyckim huńskim(choć to może obraza dla HUNÓW) debilnym wymordowaniu kilkudziesięciu tysięcy Czechów,
   traktowanie niemców przez Czechów było jak najbardziej prawidłowe i moralnie...rozwiń całość

   i bandyckim huńskim(choć to może obraza dla HUNÓW) debilnym wymordowaniu kilkudziesięciu tysięcy Czechów,
   traktowanie niemców przez Czechów było jak najbardziej prawidłowe i moralnie usprawiedliwione.
   Polacy i Rosjanie za to zbyt łagodnie potraktowali niemców, ale to był ostatni raz takiej litości Słowian wobec niemcó!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pustak z kropką

   Rabcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Oczywiście, wy wkroczyliście do Czech w majestacie prawa i bezkrwawo. Tobie od tej waszej niewinności chyba rozum butwieje. Dziwię sie ze takim niespełna rozumu szowinistycznym kutasom jak ty, w...rozwiń całość

   Oczywiście, wy wkroczyliście do Czech w majestacie prawa i bezkrwawo. Tobie od tej waszej niewinności chyba rozum butwieje. Dziwię sie ze takim niespełna rozumu szowinistycznym kutasom jak ty, w tym przybytku bez klamek w którym sie znajdujesz, udostępniają komputer. Takie goowno jak ty, powinno się tepic za pomocą strzykawki. Spiepszaj z tego forum ty chory z nienawisci nygusie. A Rosjan możesz z racji tego że jesteś wrednym polaczkiem, możesz pocałowac w żopu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   owszem, w 1938 na mocy pozwolenia rządu Czechosłowacji.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   czy bezkrwawo, cóż to zależało tylko od przestrzegania przez wojsko czechosłowackie wytycznych swojego rządu, nie do końca sie to udało.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rabcik

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   die Polacken waren auch nicht besser


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   Rabcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Wir Deutsche waren zu den Polen anders, strenger als zu den Tschechen und das ist massgebend für die Sache. Im algemeinem, hast du recht.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Ratte/szczur po polsku

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   To, że niemieckie ziemie według ciebie są na zachód od Elbe, Soltau u. Sudeten, nie świadczy o tym, że ziemie na wschód od tych linii, są ziemiami polskimi. A opieranie się na liczbie mieszkańcow...rozwiń całość

   To, że niemieckie ziemie według ciebie są na zachód od Elbe, Soltau u. Sudeten, nie świadczy o tym, że ziemie na wschód od tych linii, są ziemiami polskimi. A opieranie się na liczbie mieszkańcow danego regionu jest utopią. Bo tak jak mozna ludzi przypędzic, tak można również ich wypędzic z danego terytorium. Na szczęscie takie praktyki należą juz chyba do przeszłości, chociaż casus Krymski daje do myslenia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wciskanie kitu, kto ci to zlecił?

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Z takimi jak ty, Hitler napewno wygrałby tą wojnę. Byłbys ogromnym wzmocnieniem dla jego propagandzisty Goebelsa. Czytając te brednie o zabarwieniu imperialistycznym, nie tyko twoje, ma sie...rozwiń całość

   Z takimi jak ty, Hitler napewno wygrałby tą wojnę. Byłbys ogromnym wzmocnieniem dla jego propagandzisty Goebelsa. Czytając te brednie o zabarwieniu imperialistycznym, nie tyko twoje, ma sie wrazenie, że do was nalezało pół Europy. Jak mozna z klęski zrobic sukces, pokazuje przykład cudu nad Wisłą. Zróbcie film z waszej historii a Oscara macie pewnego, w dziedzinie nalepsze ciulanie. Tak więc nie wysilaj sie, my wiemy jaka wartośc przedstawia twoje daremne jęczenie nad wrednością sąsiadów. Pyrsk ciulaczu!!!!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   zdradzieccy i bandyccy polacy dokonywali agresji na republike weimarską

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

   jak . "powstań śląskich"
   Albo organizowali zamachy przeciw legalnym rządom innych krajów.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_stanu_na_Litwie_(1919)
   w 1939 pokazano im gdzie miejsce tych...rozwiń całość

   jak . "powstań śląskich"
   Albo organizowali zamachy przeciw legalnym rządom innych krajów.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_stanu_na_Litwie_(1919)
   w 1939 pokazano im gdzie miejsce tych rozrabiaków.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tez warto wiedziec :

   rokoko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ta "niewinna" Polska rozrabiala wszedzie:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_%C5%81om

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda.

   DELL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   "Niedługo potem władze litewskie weszły w posiadanie pełnej listy członków POW" - Szkoda, ze u nas wladze nie mialy takiej lsty, naprawde szkoda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a w 1945 pokazano , na razie, miejsce NIEMIEC

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 14

   na razie, bo jeszcze odbiorą SŁowianie ostatnie okupowane przez niemcy ziemie S Ł O W I A Ń S K I E .

   Jedyna obawa jest taka ,że to Rosja , czyli Słowianie wschodni, wezmą część tych ziem ponownie...rozwiń całość

   na razie, bo jeszcze odbiorą SŁowianie ostatnie okupowane przez niemcy ziemie S Ł O W I A Ń S K I E .

   Jedyna obawa jest taka ,że to Rosja , czyli Słowianie wschodni, wezmą część tych ziem ponownie w jurysdykcję, jak to było miedzy 1945-1990.
   No , ale lepsze to, niż dalsza okupacja tych ziem przez bandytów postnazistowskich

   hehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a w 2016 okazało się

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   że i bez tych ziem potęgą sa i BASTA!!! A wam, te ziemie pokazały, że nie jestescie zdolni skorzystac z ich bogactwa. To coś, co o tym decyduje, ma się w genach i jest trudno dostępne dla...rozwiń całość

   że i bez tych ziem potęgą sa i BASTA!!! A wam, te ziemie pokazały, że nie jestescie zdolni skorzystac z ich bogactwa. To coś, co o tym decyduje, ma się w genach i jest trudno dostępne dla złodzieji - Gott sei dank!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   różnica między germanami a Słowianami na tych

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   ziemiach była taka, że germanie byli tam przejściowo a Słowianie sa już tam min. od 2600 r przed naszą erą,po dziś.
   I fakt , tylko germANIE umieją tak rabunkowo traktować swoje kolonie...może...rozwiń całość

   ziemiach była taka, że germanie byli tam przejściowo a Słowianie sa już tam min. od 2600 r przed naszą erą,po dziś.
   I fakt , tylko germANIE umieją tak rabunkowo traktować swoje kolonie...może dlatego ,że są to tylko ich KOLONIE...czyli czasowe.

   hehe
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   ty baranie, zasmiataj to co masz, bo syf jak diabli,
   zanim cie jakies ekspansyjne omamy najadą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   aleś ty jest debil.

   hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piosenka z Hulczynskiego Kraju

   rocky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Tomas Kocko & Orchestr - Kobersti synci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Karl Sczodrok (potem Schodrok), swego czasu wpływowy redaktor i publicysta niemiecki "

   Reichsschrifttumskammer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   co ma to wspólnego z odwiecznie słowiańską ludnością Slunsko?
   Tylko to , że w Reichsschrifttumskammer , stworzoną przez Josepha Goebellsa, zaplanowano zlikwidowanie rdzennej mowy ślunskich...rozwiń całość

   co ma to wspólnego z odwiecznie słowiańską ludnością Slunsko?
   Tylko to , że w Reichsschrifttumskammer , stworzoną przez Josepha Goebellsa, zaplanowano zlikwidowanie rdzennej mowy ślunskich autochtonicznych mieszkańców.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A to wszyjstko zaczło sie łod tego...

   nieufny wobec goroli ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   kiej na Ślonsk zaczli przyjyżdżać ludzie z roztomajtych czyńści czyli gorole Ślonzoki niy byli tymu radzi, jak by Śląsk był by małym państwem to z czasem by był gospodarczo bardziej rozwinięty niż...rozwiń całość

   kiej na Ślonsk zaczli przyjyżdżać ludzie z roztomajtych czyńści czyli gorole Ślonzoki niy byli tymu radzi, jak by Śląsk był by małym państwem to z czasem by był gospodarczo bardziej rozwinięty niż nie
   jeden krajzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda histeryczna!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   A dyc pra - dlo Polokow Gorny Slonck to od Brynicy na wschod!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rzeka prawdy płynie korytem błędów.

   Mój dom to Sląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Chyciył wyndkorz złoto rybka,a ta do niego pado tak spełnia twoje życzynie . A uon pado tak mom problym ze szczurami a uona dała mu takiego małego szczurka i kozała mu go puścić we pywnicy. Zrobiył...rozwiń całość

   Chyciył wyndkorz złoto rybka,a ta do niego pado tak spełnia twoje życzynie . A uon pado tak mom problym ze szczurami a uona dała mu takiego małego szczurka i kozała mu go puścić we pywnicy. Zrobiył tak,a za chwila wszystkie szczury wyniosły się za Brynica. Leci wartko nad staw i woło złoto rybka. Co chcesz pyto. Te ni mosz jeszcze takiego małego gorola?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To już ze sto razy pisałeś, ale nie wyjaśniłeś

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 16

   Że kto pod kim dołki kopie, to sam w nie wpada. Słowo się rzekło rybce, to teraz etniczny kutasie idź do rybki po resztę. Poinformuj o swoim odkryciu posła Plurowego i dochtóra sztukowego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   f2 twoj star y cię zrobił ze świnia

   na peronie stoi świnia tutaj gorolstwo się zaczyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   bojest świnio pasym hihih

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk kraj bardziej zachodnI

   Zygfryd ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stronie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zygfrydek, największa fala europejskich wpływów to NSDAP

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

   Przywileje miałeś, ale z tego została tylko ramka z cipki omy, która tak się zachwycała nad "fotografiren" swojego potomstwa w mundurach III Rzeszy. Nie chcę cię martwić, ale w 80% jesteś Mongołem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorol smierdzi ci z japy jak koniowi z KAPY

   O/ S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   bo cię fura z gnojem przejechała

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czym sie rozni kartofel od gorola

   Zygfryd ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   kartofel kopie roz w roku

   a gorola dz ienie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   różnice cywilizacyjne

   silesius (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   ....bo Czesi to cywilizacja zachodnia a Polska to wschodnia...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   możliwe

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   dlatego Ślunsk jest Polski a nie czeski.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Die Ratte/szczur z kropką

   Ślezsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Jaki z ciebie tłuk, zaraz widac że byłeś pod wpływem manipulatorów. Czesi tez maja Śląsk, na który tez mieliście chrabkę i nawet go przy okazji zagadania Czechów przez Adiego, szantażem odbiliście,...rozwiń całość

   Jaki z ciebie tłuk, zaraz widac że byłeś pod wpływem manipulatorów. Czesi tez maja Śląsk, na który tez mieliście chrabkę i nawet go przy okazji zagadania Czechów przez Adiego, szantażem odbiliście, co nazwano ciosem w plecy. A, fe!! Niemcy też mają jeszcze konsek Śląska - co Ty pajacu na to? Czesi do dziś wam to pamietają, historyku z karty górnika.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak gorole po przyjeżdzie na zachód O/S gasili światło..dmuchali na żarówka.

   ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Za Bugiem niektórzy tyle morgów ziemi mieli że nie byli w stanie całej do wagonu wsypać tego którym ich wywozili i teraz się o majątek upominają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ⚒ Tak jest pielęgnowana tradycja i historia na zachodzie Europy, i Ślonzoki som u siebie

   naszo fana żółto - modro, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   My dziś czujemy się dumni z różnic kulturowych i Historii , a godka to niy wszystko my momy inno kultura i mentalnosc od wos gorole ,i nie zamieniłbym tego miejsca
   na żadne inne


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedynymi gorolami na Ślunsku są germanie.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

   Ślunzoki to Słowianie.
   Racja.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Ratte/szczur po polsku

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Jak wyjaśnisz skąd żeście Słowianie przyszli,wtedy pogadamy o starych Germanach. Ale po formie pisania, jaką stosujesz w przypadku narodowosci, sądzę ze sknajfujesz. Tak szczerze - jesteś...rozwiń całość

   Jak wyjaśnisz skąd żeście Słowianie przyszli,wtedy pogadamy o starych Germanach. Ale po formie pisania, jaką stosujesz w przypadku narodowosci, sądzę ze sknajfujesz. Tak szczerze - jesteś nieuzytecznym hoojem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szczerość u nazisty to nieistniejąca cecha.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   zamiast tuplikować ci słowiańskość ŚLUNZOKÓW, zapytam , (raczej retorycznie), czy wiesz jakim zlepkiem genetyczno-kulturowo-etnicznym są germanie? i skąd i kiedy pojawili się na południe od...rozwiń całość

   zamiast tuplikować ci słowiańskość ŚLUNZOKÓW, zapytam , (raczej retorycznie), czy wiesz jakim zlepkiem genetyczno-kulturowo-etnicznym są germanie? i skąd i kiedy pojawili się na południe od Skandynawii?

   A kiedy, haplogrupa R1a1a1 , (z , której ok. 25% germanów/Niemców się zresztą składa-hehe) pojawiła się w środkowej Europie?

   nie wymagam zbyt wiele?
   Jesli tak, to przepraszam za zbyt precyzyjne pytania dotyczace ENOSÓW Indoeuropejskich, ale zabezpieczyłem ciebie informacją o "retoryczności" moich pytań.
   (ale jeśli chcesz się wykazać, podpowiem---skorzystaj z zasobów INSTYTUTU HERDERA, Saksońskiego uniwersytetu w HALLE an der Saale Marcina Lutra--wydział Archeologia, neimieckiego towarzystwa Archeologicznego-Deutsches Archäologisches Institut i zawartych w ich źródłach informacji o odkryciu z 2006 roku w Eulau an der Saale,
   oczywiście inne uniwersytety niemieckie też mają w swych zbiorach dane na ten temat)- chętnie skorzystam jesli znajdziesz inne materiały , może , którychś jeszcze nie poznałem?

   hehezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od goroli oddzielo nos niewielko rzeczka Brynica rzeka prawdy

   Na Żółto i Na Niebiesko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Lecz wielko dzieli nas granica.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama