Autonomia niczym cola

    Autonomia niczym cola

    Paweł Smolorz

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Autonomia niczym cola
    Wiele łączy ideę autonomii śląskiej z jaskinią Platona, w której od urodzenia przykuci do ściany niewolnicy, odwróceni tyłem do słońca, za rzeczywisty świat uznają jedynie jego cień.
    Autonomia niczym cola
    To, jak bardzo polskie elity są wpatrzone w te cienie, mogliśmy obserwować, gdy do Katowic zjechali delegaci Wolnego Sojuszu Europejskiego (European Free Alliance). EFA to legalnie działająca organizacja, zrzeszająca głównie przedstawicieli europejskich regionów autonomicznych i mniejszości narodowych. Zjazd szybko wprowadził w ruch machinę radykalnych „obrońców cieni”, straszących od lat Polaków rozpadem Rzeczpospolitej, który ma się dokonać właśnie za sprawą Górnego Śląska.

    Jedno ze sztandarowych haseł RAŚ „Autonomia to normalność” długo jeszcze będzie w Polsce tym, czym dla mnie była puszka coli w latach wczesnoszkolnych. Ojciec przywiózł mi taką z Niemiec, długo jej nie wypiłem. Stała na szafce i wpatrywałem się w nią jak indianer w Kolumba. W Europie Zachodniej silny regionalizm, ochrona mniejszości narodowych i grup etnicznych są jednym z fundamentów państwa prawa, a słowa autonomia, język regionalny, odrębność etniczna nie budzą tam histerii. Ale co z tego?

    Jerzy Gorzelik i jemu podobni potrafili zrobić z siebie wywrotowców stosunkowo małym kosztem. Wystarczyło uparcie siać na nieurodzajnej glebie. Niemała część współczesnej „polskiej szlachty” wyrosła w socjalizmie. Nie bywała na innym podwórku, nie zna języków, nie zna standardów demokracji. Ma wsparcie równego sobie elektoratu (także śląskiego), którym łatwo manipulować i straszyć „zgniłym Zachodem”. Stąd te równania, kamuflowanie „szlachetnym konserwatyzmem”: autonomia? separatyzm!, homoseksualista? dewiant!, uchodźca? „nachodźca”!, etc. Cała utopia RAŚ polega na tym, że nie da się odkleić niewolników od ściany i przekonać, że to, co widzą, to już tylko cienie. Poczytajcie Platona. Autonomii nie będzie.


    Czytaj także

      Komentarze (68)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Zdjęcie autora komentarza
      Jezry Gorzelik jest tak wielkim Ślązakiem...

      Sandman

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

      że przi windzie w urzyndzie marszałkowskim to mu musieli zainstalować górniczy dzwonek, żeby se odbił dwa-a-sztyry jak wraco po posiedzeniu sejmiku do dom...


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      @Sandmenel - oszust, kłamca, bandyta i stara pierdoła...

      karlus (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Ciekawe stary ciulu - ile razy tobie odbiło, jak ciulałeś bergami po samochodach w Paprocanach?

      "Dwa-a-sztyry" - co to quuurwa za sygnał i na jakiej grubie go stosują?
      Chyba, że specjalnie dla...rozwiń całość

      Ciekawe stary ciulu - ile razy tobie odbiło, jak ciulałeś bergami po samochodach w Paprocanach?

      "Dwa-a-sztyry" - co to quuurwa za sygnał i na jakiej grubie go stosują?
      Chyba, że specjalnie dla cielmickiego ciula go odbijali... zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      nieufność wobec goroli......– To tak je zawsze

      2020 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      i wydu.........stan......

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jak zwykle

      stad (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

      DZ i redaktor S. rozśmieszają do łez! Z zaparciem godnym Felka Dzierżyńskiego sądzą, że powtarzane głupoty "staną się ciałem". Już totalnie odjechali, zapominając, czemu służą (podobno) media.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      O so choooci!?

      eda67 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Proszę rozwinąć temat bo za pierona nie poradza spokopić uo co ci chopie chodzi?


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      edas67

      stad (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      Nie da rady rozwinąć tematu, skoro pytanie jest w jakimś dziwnym slangu i pisowni.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Panie Pawle ...

      Tomol (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8

      kto jak kto, ale Pan powinien wiedzieć, że to nie RAŚ zrobił z siebie wywrotowców, ale tak go maluje aktualnie polska lub jak kto woli anty śląska propaganda. Nie dziś, nie w 2020 roku to przy...rozwiń całość

      kto jak kto, ale Pan powinien wiedzieć, że to nie RAŚ zrobił z siebie wywrotowców, ale tak go maluje aktualnie polska lub jak kto woli anty śląska propaganda. Nie dziś, nie w 2020 roku to przy pierwszej nadarzającej się okazji, ale tutaj też będzie normalnie. Górny Śląsk nie zaczął się w 1922 i w 2020 nawet bez autonomii się nie skończy. Nie ma co rąk załamywać tylko żyć po swojemu, udowadniać swoje racje, szanować własną historię, przekazywać to dzieciom i śmiać się w oczy polonizatorom Śląska. Tego najbardziej nie lubią. Śmiać się z ich racji (tym bardziej, że z tych polskich głupot trudno się nie śmiać) i przypominać, że to co jest dziś to tylko jałtańska pomyłka Stalina, a nie raz na zawsze przyjęty odział polityczny. Serdecznie pozdrawiam i więcej wiary. Mój Chrzestny czekał na zjednoczenie Niemiec od wojny i zmarł we wrześniu na kilka dni przed faktem. Jak Bóg da to my Panie Pawle doczekamy naszego Śląska.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Hahahaha, zaś ożarty karlus

      jaroń (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

      Bery i bojki und klechdy sezonowe.
      Bier sie ciulu do roboty a nie bydziesz fandzolił.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      @Tomol

      karlus (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

      Dobrze naszkryflane!
      Podpisuję się pod wypowiedzią Tyty, ino napiszę to w języku najeźdźców zza Brynicy: NIECH SIĘ STANIE!!!

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Tomol

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5

      Amen.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Panie Smolorz zobaczyłem fakty

      Pana Marka z opolskiego uniwers w stanie spoczynku (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

      fakt jest niezaprzeczalny

      TERORYZM to nie coś nieprywidywalnego
      To dobrze zaprojektowany fakt opowiadający o zakamuflowanej
      opcji Niemieckiej

      IIII dla zwierzątek niechcianych"Pocałuj ręke...rozwiń całość

      fakt jest niezaprzeczalny

      TERORYZM to nie coś nieprywidywalnego
      To dobrze zaprojektowany fakt opowiadający o zakamuflowanej
      opcji Niemieckiej

      IIII dla zwierzątek niechcianych"Pocałuj ręke RYDZYKA za świat bez granic zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      @filatelista

      WASZE MOTTO PRZEWODNIE (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7

      kto nie jest z wami to jest przeciwko wam

      Ten fakt opisał niejaki MARKS chyba nie człowiek ???
      bo jaki człowiek by mógł takzworadniale opisać ten fakt

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      SMOLORZ wywrotowcem dzisiaj

      to może zostać każdy (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

      kto ma odmienne zdanie od przewodnie fali GWIAZDY ŚMIERCI

      Nastały czasy kiedy jeszcze nie narodzony Pawełek może się
      okazać Przelotowcem

      Ucałujmy dłoń wierzchnią ojca niepokalanego
      choć...rozwiń całość

      kto ma odmienne zdanie od przewodnie fali GWIAZDY ŚMIERCI

      Nastały czasy kiedy jeszcze nie narodzony Pawełek może się
      okazać Przelotowcem

      Ucałujmy dłoń wierzchnią ojca niepokalanego
      choć stroni od sroni jak to mawiał filatelista i jego zwierciadło Sandman

      Nigdy nie zaznało się faktu o odbudowie ale tylko o cierpieniach
      narodu WYBRANEGO przez ---- kogo

      Mamy XXI wiek a tutaj się nam wmawia że Ecik ze hołdy dokomoł
      holokaustu na Żydach- kiedy Ecik we biedaszybach weydobowoł
      wongel aby sie ogrzać i swojo familia .............................

      UŁAMKOWY lud poprawności politycznej jest i tylko może
      nazwać czarne to czarne a białe to białe

      Bez utęsknienia ale matula Rasija wznieca pewien strach przed jutrem

      zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      SMOLORZ "Ucho prezesa" ODC. 12 Waszczykowski przeprasza za...

      Krowę KORFANTEGO (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

      w tym kraju nad Wisła nastąpiła amnezje ale bardziej technicznie
      to nastąpiła przyczyna związku defragmentacji HDD

      Wiek 20 to zapis na beznadziejny system WIDOWS gdzie
      defragmentacja [powinna...rozwiń całość

      w tym kraju nad Wisła nastąpiła amnezje ale bardziej technicznie
      to nastąpiła przyczyna związku defragmentacji HDD

      Wiek 20 to zapis na beznadziejny system WIDOWS gdzie
      defragmentacja [powinna się odbywać co 1 miesiąc
      wtedy swobodne ogniwo z wyczerpanym rdzeniem
      można by zastąpić świeżą nieskażoną Bolszewickim
      partyjniactwem osoby

      III |RP to objaw Narodowego Socjalizmu który się dusi
      za sprawą ojców Socjalizmu jakim był Marks istota z człowiekiem
      nie związana ale chciwa jak demokratyczni władcy III RP PRL zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jurij Horiłka jest multi nacyjny

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 10

      Pierzin z jednej zajty to Slonzok, z drugiej Ukrainiec. Mo tysz ciongoty do Niemiec. Ino blozyn niy przaje Polokom. Ale mo tyn podprzemyski firerek pretensje do Polski. To jes pomieszanie z...rozwiń całość

      Pierzin z jednej zajty to Slonzok, z drugiej Ukrainiec. Mo tysz ciongoty do Niemiec. Ino blozyn niy przaje Polokom. Ale mo tyn podprzemyski firerek pretensje do Polski. To jes pomieszanie z poplataniemzwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      po co się zajmować Jurij Horiłka (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

      przedstaw happening z pod ciemnej GWIAZDY jak to Faszyści morowali nie Ludzi
      a wy upośledzone plemię III RP za tetragram wiedzy z tamtego okresu
      zdołacie unicestwić przeciwieństwo bez prawa do...rozwiń całość

      przedstaw happening z pod ciemnej GWIAZDY jak to Faszyści morowali nie Ludzi
      a wy upośledzone plemię III RP za tetragram wiedzy z tamtego okresu
      zdołacie unicestwić przeciwieństwo bez prawa do normalnego procesu
      Sądowego

      filatelista wam się spieszy nam nie czas to pewien wyznacznik wymiaru
      fizycznego !!!!

      Pewien ktoś stwierdził że z jego majątkiem i sławą dożyje 200 lat

      Jego już nie ma ale morderstwa obciążają naród z jakiego pochodziła
      OKO za OKO, ZĄB za ZĄB filatelista czas to wymiar IV wymiar

      ale wy tu i teraz, i kto jest prymitywem filatelista....zwiń

      Zdjęcie autora komentarza
      tak naprawdę to ukryty agent śpioch wywiadu czeskiego.

      Hans bleib do

      Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

      rząd w Pradze przemianuje twą wieś na Tělmice

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      oświcony idioto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8

      masz mózg to z niego skorzystaj

      Ale to jest trudne, bo po co się wysilać
      jak można żyć bez pracy - tygodnik heitera

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      No, no? Zaczyna się klarować rasiowa wizja eurpejskości obersynkof

      Kormelowice - Zeitung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

      Symbolem tej europejskości jest puszka coli (koniecznie przywieziona z Niemiec). Ale dajcie pozor obersynkofie, żeby od razu nie wychłeptać! Postawcie ją sobie na szafce i popatrzcie na nią co...rozwiń całość

      Symbolem tej europejskości jest puszka coli (koniecznie przywieziona z Niemiec). Ale dajcie pozor obersynkofie, żeby od razu nie wychłeptać! Postawcie ją sobie na szafce i popatrzcie na nią co najmniej tydzień jak redachtór Paulek. Przyjdzie niedziela, to zadacie szyku i zapijecie roladę colą (niemiecką). Cóż za rozkosz czkać i puszczać nosem europejskie bąbelki.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Kormelowice - Zeitung

      nie prowokuj (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

      COLA to znak zastrzeżony a ojcem COLI to kraj rzymian za atlantyku


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jurija Horiłke trza by wymoczyć w Coli

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

      Cało ruść by zlaźła z tygo pierona.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jusz niydugi filatel spuyniesz do kanalu!

      Francik Posypa (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      A ciebie filatel - w gnojowie!

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      ciebie też (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

      może PRLOWSKA rdza wrodzona by została wytrwiona

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sandman

      Pyrsk (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

      Uszkodzony plemnik Grażyńskiego

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama