Smolorz o prawicowych mediach: Zatrute pióra

    Smolorz o prawicowych mediach: Zatrute pióra

    Paweł Smolorz

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

    Pani Katarzyna Cichos - prawniczka i nauczycielka akademicka na Wydziale Prawa i Administracji UŚ - przeszła pozytywnie weryfikację MSZ i już miała objąć stanowisko wicekonsula RP w Manchesterze... wtem BUM! Skandal!

    ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

    Myślicie sobie, że złapano ją, jak wychodzi z czeskiego klubu dla swingersów? Nic podobnego. Paliła w liceum haszysz? Pudło. Ma nieślubne dziecko z szejkiem z Dubaju? Też nie; gorzej - w wyborach do rady miasta w 2014 roku poparł ją Ruch Autonomii Śląska! „Po prostu ręce opadają” - grzmią w nagłówkach po nominacji siemianowickiej radnej tzw. media prawicowe, zarzucając jej „powiązana z separatystycznym i antypolskim Ruchem Autonomii Śląska”. MSZ - zdaniem pani Cichos - po tych publikacjach wycofało jej kandydaturę.

    PRZECZYTAJ ROZMOWĘ Z KATARZYNĄ CICHOS: W ciągu kilku godzin stałam się „antypolską separatystką” i „mendą”

    Jeszcze do niedawna treść tych gazetek i portali traktowałem humorystycznie, ale przeszło mi w chwili, w której pojąłem, że elektorat PiS-u jest skłonny uwierzyć nawet w to, że J. Kaczyński jest potomkiem Chrobrego. Do tego przestrzeń, którą zbudowała „prawicowa” publicystyka, jest obecnie wolna od odpowiedzialności za słowo. Wiem coś o tym. „Artystą” świetnie poruszającym się w tej przestrzeni jest radny Katowic i rzecznik prasowy śląskiego PiS-u, Piotr Pietrasz. Po tegorocznym Marszu Autonomii wypocił z siebie felietonik, w którym łże, że P. Smolorz publikuje w „Jaskółce Śląskiej”, czyli w piśmie wydawanym przez RAŚ. Tyle w tym prawdy, ile w tym, że Piotr Pietrasz pozuje do rozkładówek magazynów LGBT w Tajlandii. Ja się kłamstwami brzydzę, ale nie wszyscy.

    Mechanizm mający zdeptać RAŚ jest w swej istocie obrzydliwy. I on uderza rykoszetem w takich ludzi, jak pani Cichos. Wojaki „prawicy” błądzą w spirali niekonsekwencji; bo jeśli RAŚ nawołuje do separatyzmu, to jest organizacją przestępczą (art. 127 k.k. par. 1 i 2) i należy o tym poinformować odpowiednie organy. Z drugiej strony, jeśli RAŚ nie jest organizacją separatystyczną, to oskarżanie go o to jest zniesławieniem (art. 212 k.k.). Od 15 lat RAŚ działa w zgodzie z prawem. Pytam: jak to możliwe?

    Przeczytaj komentarz Marka Twaroga, redaktora naczelnego DZ: Tępią za RAŚ, a reprezentacji Śląska nie widać



    *Plan transmisji z Rio 2016 TRANSMISJE + PROGRAM Z UDZIAŁEM POLAKÓW
    *Tragedia w Bytomiu: Mężczyzna zmarł na Rynku. Miał rany cięte
    *Fantastyczna zabawa na 90 Festival w Bielsku-Białej ZDJĘCIA
    *Salsa pod palmami? Tylko w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
    *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
    *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

    Czytaj także

      Komentarze (74)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      "Od 15 lat RAŚ działa w zgodzie z prawem. Pytam: jak to możliwe? "

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      "political corectness" - zgodnie z tą formą ideologii wszystkie PATOLOGIE są możliwe.
      Ale to się już kończy.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Do formaliny - kropka. Zrob narescie cojsik dlo twojigo polckigo burdelu!

      Felczer (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      Bestosz we Piastolandzie chowie sie w chlywach takich jak ty - kropka! Potym przerobio sie ich na Polish Ham (we wolnym iberzecongu - polcki cham)!

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      sandmanku,

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

      nazarliscie sie za duzo tyj gorolskij berbeluchy,
      abo wom lod slonca na dekiel dupi?

      Zdjęcie autora komentarza
      RAŚiole precz! Wynocha RAŚdeutsche. Biercie sie z tąd RAŚtapowskie upiory!

      Sandman

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

      Są różne rodzaje tolerancji. Jest tolerancja dla afroniemca (jak najbardziej). Jest tolerancja dla baby w burkini (jej wystające stopy i dłonie są soooo sexy). Jest nawet tolerancja dla mniejszości...rozwiń całość

      Są różne rodzaje tolerancji. Jest tolerancja dla afroniemca (jak najbardziej). Jest tolerancja dla baby w burkini (jej wystające stopy i dłonie są soooo sexy). Jest nawet tolerancja dla mniejszości niemieckiej kiero szumi na opolszczyźnie. ALE NIE MA TOLERANCJI DLA RAŚDEUTSCHY!. RAŚ to jest najgorsza rzecz na świecie (oprócz rdzy). RAŚtapo musi być wytępione. Zgodnie z prawem, legalnie, pomalutku. Ale konsekwentnie.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sandman

      znasz przypowieść o Żabie i Bocianie nieee ... (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

      Przyleciał Bocian na mokradła, rozglądał się gdzie jego wzrok sięga,
      zobaczył Żabę, zbliżył się do niej, popatrzył z góry, jak na swoją zdobycz.

      I rzekł ty ohydna żabo, paskudna, brzydka, wynoś...rozwiń całość

      Przyleciał Bocian na mokradła, rozglądał się gdzie jego wzrok sięga,
      zobaczył Żabę, zbliżył się do niej, popatrzył z góry, jak na swoją zdobycz.

      I rzekł ty ohydna żabo, paskudna, brzydka, wynoś się stąd, bo inaczej ciebie zjem
      przez podsmażanie polityczne, lub przez wiarę ...

      Żaba odrzekła, rozglądając się w około i rzekła ...

      paskudna, brzydka, wynoś się stąd,

      Przecież ja tu mieszkam od dziada pradziada ...

      Sandman, ostatnie słowa zastanawiające, nieprawdaż
      Jesteś BOCIANEM co GMO poprzewracało w głowie
      i masz problemy ze swoja organikom, to nie dotyczy
      organek jak byś się pytał?zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Idealny tekst odnośnie niemieckiego DRANG NACH OSTEN.

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      Ale niemcy jeszcze pożałują swoich zbrodni na etnicznych dolnoŚlunzokach.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Szkoda, co sie niy wziyni za takich idioutow jak ty filatelista!

      Francik Posypa (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Widza kropa, co cie jednak z Rybnika wypusciyli. Richtig - bo na takigo debila jak ty psychiatria jeszcze metody niy znodua. No chyba, coby cie eutanowac i do flachy z formalinom wrazic.
      I bou by...rozwiń całość

      Widza kropa, co cie jednak z Rybnika wypusciyli. Richtig - bo na takigo debila jak ty psychiatria jeszcze metody niy znodua. No chyba, coby cie eutanowac i do flachy z formalinom wrazic.
      I bou by spokoj - potraciyli by sie rozmajite filatelisty, Sandmany i inksze zabryniczne zygowiny.
      Czego wszyjstkim zycza (coby cie wrescie diobli wziyni)!zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Gott mit uns Shlonsaken

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 17

      Jada terozki z uzdrowiska, piekne gory, nosze polskie.
      Parsk kuledzy


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Dominik zasztyletowany w Katowicach:

      Policja poszukuje 3 mężczyzn (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Kim jesteś nieznajomy?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Dla filatelista i innych w potrzebie...

      Pan Kleks z dedykacja dla was, (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7

      Rzekł spirytysta w mą grobową ciszę:

      "O patrioto, pomóż nam w potrzebie!

      Poucz nas! Prutkow! Czy mnie słyszysz?" - Słyszę

      Ciebie!

      Gdy jeszcze żyłem - czasy to niedawne -

      Służyłem wiernie moim...rozwiń całość

      Rzekł spirytysta w mą grobową ciszę:

      "O patrioto, pomóż nam w potrzebie!

      Poucz nas! Prutkow! Czy mnie słyszysz?" - Słyszę

      Ciebie!

      Gdy jeszcze żyłem - czasy to niedawne -

      Służyłem wiernie moim piórem Rosji,

      I znów dziś muszę ująć w dłonie wprawne

      Los jej.

      Posłuszny władzy zadzierałem głowę

      I nie zginałem karku zbyt pochopnie,

      Godnie ordery nosząc i służbowe

      Stopnie.

      Ja - monarchista, jestem dzisiaj cięty

      Na ten monarchizm, co ośmieszyć musi

      Władzę najwyższą oraz imię świętej

      Rusi.

      Obiecał rząd, że nowe prawa nada

      I nawet swego miał rzecznika we mnie,

      Lecz czas upływa, a lud czeka nada-

      remnie.

      Wiem, gdy na ucztę gości tłum się zbierze,

      Czarnosecińcy zrobią kawał taki:

      Nałożą jedno danie na talerze -

      Flaki.

      Tu rola rządu zda się niebezpieczna,

      Jest w tym coś d`inachevé... Niech Bóg uchowa,

      Żeby z czynami władzy była sprzeczna

      Mowa.

      Wierny poddany myślę sobie snadnie:

      Gdy władza sama chce coś dać po trosze,

      Niechaj na prośbę: "Daj!" - odpowiedź padnie:

      "Proszę!"

      To chyba wszystko; lecz że kraj z zapałem

      Kochałem, przeto wam przekażę chętnie

      Jeszeze garść zasad. Sam ich przestrzegałem

      Skrzętnie.

      Władco! Próżniaczych nie pędź dni, a jeśli

      Chcesz, to choć kamyk rzucaj sobie co dzień,

      Lecz go obserwuj, jakie koła kreśli

      W wodzie.

      Władco! Unikaj zbyt stromego stoku:

      Gdy będzie ślisko, zniszczysz buty do cna;

      I nie chodź nigdzie, gdy jest ciemność wokół

      Nocna.

      Od biurokratów stroń bez żadnej kwestii,

      Z opinii kraju wnioski sam wysnuwaj,

      By zaś nie poddać się autosugestii -

      Czuwaj.

      Przypomnieć jeszeze ziomkom chcę uprzejmie

      Prawdę, na której wszystko się zasadza:

      Nieobjętego sama nie obejmie

      Władza.

      Oto, jak sądzę, właśnie jest nauka,

      Co może pomóc wam w zamieszek dobie.

      Kto zaś spokoju pragnie - niech go szuka

      W grobie. zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      Pan Kleks z dedykacja dla ciebie (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

      Kukułka namówiła raz pewną jaskółkę,

      Żeby zawarła z nią autorską spółkę.

      Podrzuciła jej tedy jajko swe do gniazdka,

      Mówiąc: "Wysiedź je. Będzie powiastka."

      Wylęgło się więc pisklę i w puchu...rozwiń całość

      Kukułka namówiła raz pewną jaskółkę,

      Żeby zawarła z nią autorską spółkę.

      Podrzuciła jej tedy jajko swe do gniazdka,

      Mówiąc: "Wysiedź je. Będzie powiastka."

      Wylęgło się więc pisklę i w puchu podściółki

      Czubek w czubek podobne było do kukułki.

      Jaskółce na ten widok z żalu pękło serce,

      A kukułka, lecąc w knieję,

      Powiedziała: "Patrzcie, tak się zawsze dzieje,

      Gdy świetny temat dać byle fuszerce!"

      Jaki z tego morał, " nie ufajcie przybyszom co wam wmawiają że chcą się integrować,
      bo jak już są to integracji nie ma tylko narzucają swoje prawa "

      Gdzie miał oczy Korfanty ?zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      "" nie ufajcie przybyszom co wam wmawiają że chcą się integrować,..."

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      idealna przestroga dla etnicznych dolno i górno ŚLUNZOKÓW odnośnie niemieckiego DRANG NACH OSTEN,
      jednak o 800 lat za późno-szczególnie dla dolnoŚlunzoków, których niemcy EKSTERMINOWALI .

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Weltmajster, 100/100

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

      braineater 7 lat temu
      @
      A to się różni od każdego innego biedagetta hał egzakli?

      dwa błedy w pytaniu:
      a) - nie bieda, bo to stereotyp ze świętej wojny. Familoki są opanowane głównie przez...rozwiń całość

      braineater 7 lat temu
      @
      A to się różni od każdego innego biedagetta hał egzakli?

      dwa błedy w pytaniu:
      a) - nie bieda, bo to stereotyp ze świętej wojny. Familoki są opanowane głównie przez niższą średnią, wyższą robotniczą - urzędniczki niskich szczebli, nauczycielki, rencistów z przychodami typu średnia renta/emerytura krajowa. Powód - albo zasiedzenie wielopokoleniowe (3/4 wstecz), albo przeprowadzka z bloków i słabo skomunikowanych obrzeży miast - tanie, duże mieszkania (bez wygód, ale w czynszach typu 400-600 pln za 60-80m2, stumetrówki za przyzwoite pieniądze tez nie są niczym niezwykłym, zwłaszcza w poniemieckich kamienicach w centrach), zwykle w pobliżu jakiś centralnych punktów.
      b) - getto jest na zewnątrz. W sensie nie zgetoizowane ulice, takie, gdzie znajdziesz sklepy, w których nie usłyszysz gwary i nie zobaczysz wulców przed (do pewnej godziny) są tylko w ścisłych centrach i na w miarę nowych osiedlach. Każda boczna uliczka Chorzowa, Bytomia, Gliwic czy Katowic, to jest Hanys Power Teritory, gdzie nawet w Żabce szybciej znajdziesz obsługę, co się do ciebie uśmiechnie, gdy poprosisz o pięć krepli i zista z makiem, niż o pączki i makowiec. Nie mówiąc o wspólnym języku z ekipą obstawiająca rogi. To nie chodzi o to, że mówiąc tv-polskim się nie dogadasz, ale momentalnie się wyróżnisz - boś abo jes ciul, kerymu się godać już ani niy chce, albo nie stąd. Co niekoniecznie musi skutkować konfliktem, ale od razu stwarza pewien dystans - normalne - nie znasz języka, przekłada się na nie rozumiesz. To się da obejśc, ale generalnie brak akcentu i słownictwa, to jest pierwsza kłoda, co ci ja Hanysy rzucą pod nogi. W celu podkreślenia odrębności, i owszem. I z góry możesz zapomnieć o przekonaniu ich, że jesteś taki sam - nawet jak się polubicie. Niy mosz dziadka w Rajchu, nie cieszył żeś się z paketów, Twoja oma nie wisi na łoknie i nie łosprawio pierdół, nie groł żeś w szukać na hłodzie = chuja wiesz o życiu. A w dodatku, nie wiesz z tajnych kompletów (czytaj: rozmów rodzinnych, gadki na ulicy, pierdolenia bez sensu przy uroczystościach i bredzenia nad piwem), że wszysko się sam zjebało przez Poloków. Z********** wielkie poczucie krzywdy, połączone z rezygnacją, wyrażaną cichym spierdalaj, każdemu, kto nie pasuje do lokalnego wzorca. Standardowa obserwacja praktycznie wszystkich moich znajomych skądinąd: czemu ci wszyscy ludzie chodzą tu tacy wkurwieni? A oni nie są nawet jakoś szczególnie poirytowani, tyle, że bywają raczej bezpośredni w wyrażaniu niechęci. I to nawet nie musi być niechęć wobec ciebie, tylko ty, mówiąc tv-polskim, momentalnie podsuwasz im tego mema wdrukowywanego od dzieciństwa - ciul, zaś jakis polok bydzie pociskoł pierdoły. Polskie jest z d*** - najtrwalszy mit regionu, nie mutuje, nie ewoluuje, polskie to napływowe, gorsze, zjebane fundamentalnie u podstaw polskością. Kończy się to odchyłem na niemieckość, często - (dygresja: uwielbiasz babrać się w psychogównie, to zanurkuj na parę godzin na forum Silesiana na gazecie - niezapomniane przeżycia), albo, jeśli pojawia sie opcja niemieckie jeszcze gorsze niż polskie (rzadka, bo jednak wielopokoleniowe emigracje i dość mocno podtrzymywane więzi, budowały, zwłaszcza w PRL mema - niemieckie, no musi być dobre - naklejki z paketów, milka, ciuchy z secondhandów - ja jestem na tym wychowany), to wtedy zaczyna się rozpaczliwe czepianie tych drobnych wyróżników - akcentu, gwary (jednak języka, który ciągle żyje i mutuje), oraz maksymalizowanie mitycznych cech tru Hanysostwa - w większości wywodzących się z etosu górniczego i robotniczego. I spotkasz to u blokersa i u w pełni cywilizowanego wykładowcy uniwersyteckiego. Blokers wypłynie szybciej, ale wykładowca na poziomie myślenia o sobie, jako kimś odrębnym, też ci te łatki podświadomie przypisze. To jest automat - tak jak ogólnopolsko jest jazda - nie jestesmy Niemcami, nie jesteśmy Rosjanami, tak region żyje jazdą - nie jesteśmy Polakami. A przynajmniej w jakimś stopniu nie. I to nie wymiera pokoleniowo bo jezwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Weltmeister filatelista z pusto glowo.

      chrobok (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      Lloyd George 99 lat temu:
      .......“giving Upper Silesia to Poland would be like giving a clock to a monkey”. .....


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      bo lloyd George to był nazistofil.

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      a naziole zawsze som pojebane.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      A ponjyu ty kropka, co ten Lloyd skazau?

      Akademik Frouov (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Filatel vel kropka - ja widze, ze debilizmu u tjebja uleczyc sie ni da. Co wrodzone, to wrodzone.
      A ten wasz Chrobrzak, to tez nazistofl bywszy, bo se Niemke do loza wziouszy!

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      krótko i zwięźle (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

      jesteś wszystkim co złe i najgorsze, DLACZEGO?

      Bo twój j umysł działa podobnie jak umysł tyranów,
      którzy mogą tylko narzucać swoje prawdy , czyli twoje ...


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Zaś mylisz mnie z kimś innym

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 15

      To, że nie trawię szlezjeroRaśtapoferajnodojczów nie oznacza tego co napisałeś. A to, co przytoczylem powyżej, to myśli innego Ślonzoka, jakże trafne i oddające prawdę sytuacji.
      Parsk kuledzy,...rozwiń całość

      To, że nie trawię szlezjeroRaśtapoferajnodojczów nie oznacza tego co napisałeś. A to, co przytoczylem powyżej, to myśli innego Ślonzoka, jakże trafne i oddające prawdę sytuacji.
      Parsk kuledzy, sfjat se lacho, panie kuhany, hehehehezwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      Pan Kleks z dedykacja dla ciebie (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

      Mam w pokoju moim cztery kąty,

      A ja jestem - naumyślnie - piąty;

      Noc się kładzie na wznak między nami

      Księżycami, ustami, gwiazdami,

      I zarzuca chmurzyste zawoje,

      I zaplata długie rzęsy moje,...rozwiń całość

      Mam w pokoju moim cztery kąty,

      A ja jestem - naumyślnie - piąty;

      Noc się kładzie na wznak między nami

      Księżycami, ustami, gwiazdami,

      I zarzuca chmurzyste zawoje,

      I zaplata długie rzęsy moje,

      Bym przeczuwał w księżycowej smudze

      Twoje ręce - niepoprawnie cudze.
      zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Dej to po szlonzku

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

      Parsk kuledzy


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      koń Parska (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

      a ty tylko z siebie wydzielasz ślinotok.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      kor...

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

      a fto by chciol z takimi niydorozwiniyntymi udupami sie uzyrac?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Co można pomyśleć o kwalifikacjacj niedoszłej wicekonsul

      Kormelowice Zeitung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 20

      Trzy dni hejtu i już dołączyła do poszkodowanych. W Kormelowicach nie mogłaby pracować nawet w remizie strażackiej za bufetową.

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama