Szczepański: Szybcy i wściekli jak diabli na drogach w...

  Szczepański: Szybcy i wściekli jak diabli na drogach w bogobojnym kraju

  Marek Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szczepański: Szybcy i wściekli jak diabli na drogach w bogobojnym kraju
  Pokazywanie wyprostowanego palca środkowego nie robi już na większości kierowców wrażenia. Stało się normą w katolickim kraju
  Szczepański: Szybcy i wściekli jak diabli na drogach w bogobojnym kraju
  Minął kolejny długi weekend w Polsce. Tym razem ściśle powiązany ze świętem Bożego Ciała, które ma długą i wielobarwną tradycję. Mniej lub bardziej widowiskowe procesje prze-szły ulicami rodzimych miast, miasteczek i najmniejszych nawet wsi. Jedną z najbardziej znanych jest ta zapoczątkowana w XIX stuleciu w Święto-chłowicach. Większość jej współczesnych uczestników ubrana jest w tradycyjne śląskie stroje.

  Doceniają to socjologiczne i etnograficzne zjawisko media oraz obserwatorzy z całego kraju i z zagranicy. Sami mieszkańcy Lipin kilka dni wcześniej przygotowują uliczne ołtarze. Przyozdabiają balkony i okna domów. Uczestnicy procesji niosą święte obrazy i charakterystyczne sztandary. To dla wielu ludzi ważne przeżycie i czas głębokiej modlitwy. I publiczna manifestacja wiary katolickiej.

  W tym roku jednak święto włączone zostało w bieżącą politykę. Wyraźnie podzieliła ona świat społeczny na duszpasterzy widzących w twarzach uchodźców Chrystusa oraz - przeciwnych takiemu obrazowi - niektórych herosów polskiej polityki. Skoro tak, to cóż w tym dwugłosie ma począć prosty lud boży?

  Ale nie wszyscy Polacy spędzali wolne dni w klimacie katolickiego świętowania. Wielu rodaków wykorzystało wolne dni na ostatni odpoczynek i relaks przed czekającymi nas wakacjami. Udali się w odleglejsze lub całkiem bliskie podróże. Znacznej grupie odpoczynek i wyciszenie są rzeczywiście potrzebne.

  Do takich wniosków dochodzę, obserwując poruszające się po drogach wehikuły. Żyjemy w coraz większym stresie, co wyraźnie przenosi się na zachowania w przestrzeni publicznej i relacje z innymi ludźmi. Sam dużo jeżdżę po rodzimym asfalcie i często bywam świadkiem zupełnie -jakby to ujęła młodzież - odlotowych zdarzeń.

  Przypadki najbardziej skrajnej brawury i agresji drogowej stały się ważnym tematem programów informacyjnych. Wielu z nas widziało przecież nagrania szaleńczych rajdów ulicami Warszawy osławionego już „Froga”. Często oglądamy nie tylko sceny słownego obrażania, ale i fizycznej agresji. Pokazywanie wyprostowanego palca środkowego nie robi już na większości kierowców żadnego niemal wrażenia. Stało się swoistą normą w katolickim kraju.

  Byłbym jednak wysoce niesprawiedliwy, widząc wszy-stkich prowadzących w takich czarnych barwach. Wielu z nich przejawia bowiem wysoką kulturę, zachowując się względem innych użytkowników dróg z dużym respektem. No cóż, ale to mniejszość rzutuje na całościowy obraz ruchu na polskich drogach.

  W świadomości polskich kierowców ukształtował się stereotyp, niesprawiedliwy jak zawsze, tych niebezpiecznych i najbardziej agresywnych. Są to najczęściej młodzi mężczyźni o wypracowanej na siłowni muskulaturze i jeżdżący „wypasionymi brykami”. To megalomani pewni własnych umiejętności, które to przekonanie często nie jest zgodne z rzeczywistymi zdolnościami. Ich popisowa jazda staje się bardzo niebezpieczna dla innych, ale oni ważą to sobie lekce.

  Mkną slalomem między samochodami, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, ignorują czerwone światło, przejścia dla pieszych, o ograniczeniach prędkości nawet nie wspomnę. Być może kierowcy tacy to fani amerykańsko-niemieckiego filmu „Szybcy i wściekli”, który opowiada o rywalizacji gangów ścigających się na ulicach miast podrasowanymi autami. Traktują ulice jak wielki, i prywatny przy tym, tor wyścigowy.

  Przypuszczam jednak, że w przypadku polskich rajdowców drogowych to ani umiejętności, ani samochody nie takie, a i oni sami mają, na szczęście, niewiele wspólnego z bohaterami filmu w reżyserii Roba Cohena.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co o tym myśleć?

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Niedawny zlot motocyklowych katoli na "gorze ciymnoty" w Czynstochowie. Po "goroncych modłach" do "krola i krolowyj", świyntego blata ze stoła i wszyskich świyntych z gipsu, w drodze na swoje...rozwiń całość

   Niedawny zlot motocyklowych katoli na "gorze ciymnoty" w Czynstochowie. Po "goroncych modłach" do "krola i krolowyj", świyntego blata ze stoła i wszyskich świyntych z gipsu, w drodze na swoje śmieci ze świyżym błogosławiynstwym na karku, majom wypadek, marnie ginom... ani słowa komyntarza ze strony kleszyj, nic!
   Jak tu wierzyć, no jak w tyn kościołzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie myśl zajeranek o sprawach, które cię nie dotyczą

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Rozwiń swój dywanik i skieruj swoje myśli do proroka muslimof. Niedługo zjawi się u ciebie wysłannik, który nauczy cię jak zrobić bombkę z czajnika. Nagrodę odbierzesz w postaci jednej, ale za to...rozwiń całość

   Rozwiń swój dywanik i skieruj swoje myśli do proroka muslimof. Niedługo zjawi się u ciebie wysłannik, który nauczy cię jak zrobić bombkę z czajnika. Nagrodę odbierzesz w postaci jednej, ale za to rubej huryski.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uchodźcy,katolicyzm

   i Lipiny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Niech pan już nie miesza tej najbardziej zaniedbanej przez pana sercu bliską i obecną władzę miejscowości śląskiej z niechęciami pańskimi.Jak bić to słabych.Fuj!
   Litości-jeśli uważa się pan za...rozwiń całość

   Niech pan już nie miesza tej najbardziej zaniedbanej przez pana sercu bliską i obecną władzę miejscowości śląskiej z niechęciami pańskimi.Jak bić to słabych.Fuj!
   Litości-jeśli uważa się pan za wykształciucha.
   Bij pan po mordzie tych co trzeba!Dołożę!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama