Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczona wieś na Śląsku. Dlaczego nikt nie chce tu mieszkać? W województwie śląskim mamy kilka opuszczonych wsi - to prawdziwe widma!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Widocznych na zdjęciach budynków już niestety nie ma. Nieboczowy zostały zalane w 2017 roku, wcześniej służyły m.in. jako miejsce ćwiczeń wojska polskiego. Obecnie w ich miejscu stoi zbiornik retencyjny.
Widocznych na zdjęciach budynków już niestety nie ma. Nieboczowy zostały zalane w 2017 roku, wcześniej służyły m.in. jako miejsce ćwiczeń wojska polskiego. Obecnie w ich miejscu stoi zbiornik retencyjny. Szary Burek
Kiedyś po ulicach przechadzali się mieszkańcy, spieszyli do pracy, sklepu, swoich zajęć. Niektórzy przystawali na widok sąsiada, rozmawiali. Słychać było śpiew ptaków i krzyk dzieci, bawiących się wśród pól. Dziś po pełnej życia wsi został tylko niewielki murowany budynek dworca kolejowego... i wspomnienia byłych mieszkańców. W samym województwie śląskim natknąć się można na co najmniej kilka wiosek-widm. Dlaczego nikt nie chce tu mieszkać?

Wieś-widomo na Śląsku. Co się stało, że nikt nie chce tutaj mieszkać?

Najstarsza huta miedzi w Polsce powstała w latach 50. XX wieku pod nazwą Legnickie Zakłady Metalurgiczne im. W. Lenina. Jej początkowa działalność koncentrowała się na obsłudze kopalń tzw. starego zagłębia miedziowego. Jednak odkrycie rud miedzi w okolicach Lubina i powstanie nowych kopalni wpłynęło na znaczące zmiany.

W latach 70. XX wieku Huta Miedzi "Legnica" stała się częścią Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Choć przemysł ten zapewnił miejsca pracy, to jednocześnie wpłynął na środowisko naturalne.

Podjęto działania mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu huty na środowisko. Odpady, takie jak żużel pomiedziowy, nie trafiają już na składowiska, lecz są ponownie wykorzystywane jako kruszywo w budownictwie, w tym w budowie dróg ekspresowych.

Opuszczone wsie na Śląsku. Tu nie ma już żywej duszy:

Powstanie huty miedzi w Legnicy zaważyło na życiu mieszkańców Pawłowic Małych na Dolnym Śląsku, wcześniej znanych jako Polowice. Wieś zmieniła się, przekształcając z tradycyjnej wioski rolniczej na teren przemysłowy. W 1983 roku część Pawłowic Małych została włączona do Legnicy, a wraz z tym pojawiły się nowe obiekty, takie jak oczyszczalnie ścieków i składowisko odpadów hutniczych.

Niestety, miejscowość znalazła się w strefie ochronnej Huty Miedzi "Legnica", co spowodowało wysiedlenie ludzi. W 2002 roku ostatnia osoba opuściła Pawłowice Małe, a budynki zostały rozebrane, w tym prawdopodobnie nawet zabytkowy pałac.

Tylko budynek kolejowy pozostał, pełniąc rolę dyżurki kolejowej obsługującej bocznicę huty miedzi. Niemniej jednak pozostała część budowli pozostaje nieużywana.

Mimo podjętych prób zasiedlenia wsi ponownie po wysiedleniu mieszkańców, inicjatywa nie odniosła sukcesu. Infrastruktura została zniszczona, a sąsiadujące zakłady przemysłowe nie zachęcały do powrotu ani przeprowadzki...

W 2021 roku w Pawłowicach Małych mieszkała tylko jedna osoba, jednak obecnie wsi nie zamieszkują już żadni mieszkańcy.

Podobny los spotkał również Białkę, która znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Miedzi "Legnica". Wioska została zlikwidowana w 1994 roku z powodu szkodliwego wpływu huty. Zabudowania rozebrano, a część gruntów wykorzystano na potrzeby przemysłowe, m.in. jako zbiornik wodny.

W województwie śląskim sporo jest opuszczonych wsi. Które można jeszcze odwiedzić?

Opuszczone wsie to miejsca, gdzie kiedyś tętniło życie, a ulice pełne były mieszkańców. Niestety, z różnych powodów, takich jak zmiany gospodarcze, migracja ludności do większych miast czy restrukturyzacja przemysłu, wiele spośród nich zostało opustoszałych, a w końcu - zupełnie opuszczonych...

Wśród opuszczonych wiosek w województwie śląskim można wymienić kilka nazw, które zapadły w pamięć i stały się ciekawostką historyczną. Niestety, szanse na ich powrót do normalnego funkcjonowania są niewielkie. Zdecydowana większość z tych miejsc stanowi obecnie jedynie turystyczną atrakcję dla ciekawskich odwiedzających lub miłośników eksploracji opuszczonych terenów i obiektów.

Zdjęcia w naszej galerii ukazują opustoszałe ulice, ruiny dawnych domów i zabudowań, ale przede wszystkim naturę, która powoli odbiera sobie tereny opuszczone przez ludzi.

Te miejsca, choć dzisiaj ciche i zapomniane, mają za sobą bogatą historię i były kiedyś miejscem codziennego życia, pracy i zabawy lokalnych społeczności...

Opuszczone wsie na Śląsku. Tutaj życie zamarło, a czas się zatrzymał:

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty