Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE: Uwaga, burze z gradem! Prognoza pogody na 5. 09. 2018 dla województwa śląskiego WIDEO Dziś deszcz i burze

X-News/TVN Meteo Active
Prognoza pogody na 5 września: dziś opady deszczu, możliwe są też burze
Prognoza pogody na 5 września: dziś opady deszczu, możliwe są też burze X-News/TVN Meteo Active
Ostrzeżenie meteorologiczne: dziś burze z gradem. Zagrożone 25 powiatów. Prognoza pogody na 5. 09. 2018 dla województwa śląskiego. Dziś w naszym regionie spodziewane są opady deszczu. Możliwe też burze.

Prognoza pogody na 5 września

Na ziemi częstochowskiej temperatura sięgnie dziś 25 stopni Celsjusza. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w Zagłębiu Dąbrowskim oraz w północnej części Górnego Śląska temperatury wyniesie 22 st. C. W centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 25 stopni. Bardziej na południe, w pasie od Raciborza po Bielsko-Białą, już tylko 23 stopnie, a na południowych krańcach województwa zaledwie 22 stopnie.

Dziś w całym województwie śląskim pochmurno z przejaśnieniami. Wszędzie spodziewane są opady deszczu, w większości regionu spodziewamy się też burz.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE: BURZE Z GRADEM

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne. Ostrzezenie obejmuje owiaty: będziński, bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Chorzów, cieszyński, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, mikołowski, Mysłowice, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, wodzisławski, zawierciański, Żory, żywiecki

Ostrzeżenie meteorologiczne zachowuj eWażność od godz. 08:00 dnia 05.09.2018 do godz. 24:00 dnia 05.09.2018

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do
40 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad - głosi ostrzeżenie.

Łowcy Burz ostrzegają:

O burzach w dniu 5 września informuje również serwis Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska:

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.09.2018, godz. 08:00 CEST do 06.09.2018, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.
Prognoza konwekcyjna na dzień 05.09.2018 i na noc 05/06.09.2018
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Polskę nasunęła się zatoka niżowa biegnąca z południowego wschodu na północny zachód. W środę w godzinach popołudniowych oś tej zatoki będzie przebiegała przez wschód naszego kraju, gdzie w dolnej troposferze ma występować również liniowa strefa zbieżności wiatru. Na wyższych poziomach troposfery nad Europą Wschodnią i Środkową mamy do czynienia z rozległym słabo gradientowym obszarem obniżonego ciśnienia. W górnej i w środkowej części troposfery występują tu wiatry o niewielkiej prędkości, a wartości wskaźników kinematycznych są niskie. Burze w okresie ważności prognozy będą rozwijały się przede wszystkim w pobliżu osi zatoki niżowej, w strefie zbieżności wiatru. Prognozowane jest tu nieco większe nagromadzenie się wilgoci oraz wznoszenie mas powietrza. Towarzyszyć temu będzie umiarkowanie duża wartość energii CAPE, stąd burze w pojedynczych przypadkach mogą być silniejsze i trwalsze, choć na ogół prognozowane są niezorganizowane i nietrwałe układy konwekcyjne.
OMÓWIENIE:
… południowy wschód i wschód Polski …
Wszystko wskazuje na to, że strefa zbieżności wiatru występująca w warstwie granicznej troposfery w tej części kraju przyczyni się do rozwoju wielu ośrodków burzowych. Czynnikiem utrudniającym rozwój burz może być jednak dość duże zachmurzenie, które miejscami może otrzymywać się do południa. Dużo burz może rozwinąć się na obszarach górskich i podgórskich woj. małopolskiego i podkarpackiego, gdzie wiatr wiejący w stronę gór będzie wymuszał wznoszenie się mas powietrza. Liczne ośrodki burzowe mogą także uformować się w woj. podlaskim, na wschodzie woj. mazowieckiego i w woj. lubelskim, gdzie sprzyjać temu będzie dodatnia adwekcja wirowości w środkowej troposferze. Przy energii CAPE rzędu 800-1400 J/kg mogą formować się prawie stacjonarne komórki burzowe, które lokalnie mogą być bardziej długotrwałe i będą łączyć się w niezorganizowane klastry burz. W związku z takim trybem konwekcji nie wyklucza się punktowych opadów rzędu ponad 40 mm w ciągu kilkudziesięciu minut i lokalnych podtopień. Ponadto, w pierwszej fazie rozwoju zjawisk może spaść grad o średnicy do ok. 2,5 cm oraz wystąpić dość silny wiatr, w porywach do ok. 70 km/h. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabnąć, choć nie wyklucza się, że w niektórych miejscach utrzymają się nawet do godzin porannych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo