Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszukali co najmniej 3 osoby metodą „na policjanta” na ponad 365 tys. złotych. Zatrzymali ich prawdziwi policjanci z Zabrza

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zatrzymani za oszustwa "na policjanta" - wyłudzili ponad 365 tys. złotych
Zatrzymani za oszustwa "na policjanta" - wyłudzili ponad 365 tys. złotych Komenda Miejska Policji w Zabrzu
Policjanci z Zabrza zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia, którzy uczestniczyli w co najmniej trzech oszustwach metodą "na policjanta". Zatrzymani oszukali dwie gliwiczanki oraz mieszkankę Zabrza na łączną kwotę ponad 365 tys. złotych! Mężczyźni mogą spędzić w więzieniu nawet 8 lat.

Oszustwo „na policjanta” – dwóch sprawców zatrzymanych

Wydział Kryminalny zabrzańskiej policji ustalił tożsamość dwóch mężczyzn, którzy oszukali co najmniej trzy osoby metodą „na policjanta”. Do zatrzymania podejrzanych w wieku 22 i 32 lata doszło we Wrocławiu w ubiegłym tygodniu.

- Podejrzanym przedstawiono zarzuty, które dotyczyły oszukania jednej mieszkanki Zabrza oraz dwóch gliwiczanek. Do przestępstw, za które mężczyźni usłyszeli zarzuty, doszło w lutym i marcu – informuje Komenda Miejska Policji w Zabrzu.

Mężczyźni od swoich ofiar łącznie wyłudzili ponad 365 tys. złotych. Na wniosek śledczych, postanowieniem Sądu Rejonowego w Zabrzu podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. Czynności w sprawie nadal trwają, a zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia.

Oszustwo na wnuczka, na policjanta – różne nazwy, podobny schemat

Schemat działania przestępców, którzy wykorzystują metodę „na policjanta” jest zawsze podobny, opiera się na wymyślonej historyjce. Oszuści podają się za pracowników banku, gazowni bądź, jak w tym przypadku, za policjanta. Ofiara jest ogólnikowo informowana, że wystąpił jakiś problem, np. że w regionie grasuje grupa przestępcza i konieczna jest pomoc w jej rozpracowaniu. Często oszuści grają na emocjach swoich ofiar.

- Cechą charakterystyczną oszustw metodą "na wnuczka" "na policjanta" jest z wykorzystaniem zaawansowanej socjotechniki podszycie się pod członka rodziny lub przyjaciela, który się znalazł w trudnej sytuacji i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. Przestępcy podszywają się również pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego takich jak Policja lub banki informując o zagrożeniu pieniędzy ulokowanych przez klienta i potrzebie podjęcia natychmiastowych działań w celu ich zabezpieczenia przed kradzieżą – policja opisuje sposoby działania oszustów.

Jednocześnie policjanci podkreślają, że przedstawione schematy należy traktować jako przykłady. Przypominają, że przestępcy nieustannie tworzą nowe scenariusze oparte na wymyślonych historiach, jednak sposób działania jest bardzo podobny. Cechami wspólnymi tego typu przestępstw są:

  • kontakt telefoniczny,
  • stosowanie manipulacji,
  • podszycie się pod osobę bliską lub wzbudzającą zaufanie,
  • wprowadzenie w stan silnych emocji wywołujących ograniczone postrzeganie rzeczywistości i błędną ocenę sytuacji,
  • nakłanianie do wypłaty pieniędzy ze swojego rachunku bankowego.

Trzeba również zaznaczyć, że ani policja, ani prokuratura nigdy nie proszą o przekazywanie im pieniędzy i kosztowności. Policja nie informuje również mieszkańców o podejmowanych akcjach i nigdy nie angażuje w nie cywili.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera