MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki z katastrofy trafiły na Jasną Górę

Janusz Strzelczyk
Piuska bp. Tadeusza Płoskiego, ordynariusza polowego WP
Piuska bp. Tadeusza Płoskiego, ordynariusza polowego WP fot. archiwum Fundacji Pro patria
Czapkę generała Błasika i pogięte monety, znalezione przez archeologów pod Smoleńskiem, znalazły się w specjalnej gablocie w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze. To wota, poświęcone ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

- Ten zbiór wotów powstawał na bieżąco - mówi o. Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze. - W sierpniu mama i siostra ordynariusza polowego Wojska Polskiego, biskupa Tadeusza Płoskiego, podarowały jego piuskę. Potem były kolejne pamiątki.

W listopadzie wdowa po generale Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych, ofiarowała jego czapkę generała pilota oraz srebrny medal, który jej mąż otrzymał od lotników z Wielkiej Brytanii. To czapka generała armii. Gen. dywizji Andrzej Błasik został pośmiertnie awansowany na najwyższy w polskiej armii stopień. Czapka była umieszczona na trumnie generała podczas pogrzebu.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka, przekazał 3 monety w strzaskanych, ukruszonych plastikowych etui, które zostały odnalezione na miejscu katastrofy przez archeologów. To monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu. Miały być przekazane przedstawicielom Rodzin Katyńskich, zaproszonym gościom, podczas uroczystości 10 kwietnia.
Pierwszą pamiątką z katastrofy smoleńskiej była mała część prezydenckiego samolotu, umieszczona w sukience obrazu Matki Boskiej.

Historia, wojsko, patriotyzm

Gablotę przygotował i zaaranżował jej kompozycję Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji Pro Patria Bastion Świętego Rocha.
- Jasna Góra nie mogła przejść obojętnie obok tragedii, w której zginęła elita naszego państwa i narodu - mówi Marek Soczyk.- W Bastionie Świętego Rocha mamy część historyczną, wojskową i patriotyczną. Wota smoleńskie są tuż obok pamiątek po prezydencie Ignacym Mościckim, marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym. Blisko są też pamiątki z dożynek jasnogórskich, ofiarowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ekspozycja wotów smoleńskich jest przepasana szarfą biało-czerwoną. Jest tam też zdjęcie z Apelu Jasnogórskiego, na którym obok siebie stoją generał Andrzej Błasik i generał Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego, który też zginął pod Smoleńskiem.
- Panowie generałowie uczestniczyli w pielgrzymkach Wojska Polskiego na Jasną Górę - wspomina Marek Soczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!