Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia świętych Franciszka i Klary w Tychach: Żywy Grób i ognisko

JOL
O. Wawrzyniec Jaworski, budowniczy świętych Franciszka i Klary w Tychach wg projektu architekta Stanisława Niemczyka
O. Wawrzyniec Jaworski, budowniczy świętych Franciszka i Klary w Tychach wg projektu architekta Stanisława Niemczyka Jolanta Pierończyk
Parafia świętych Franciszka i Klary w Tychach. Budujący się kościół zwany Małym Asyżem jest na czas świąt wielkanocnych jest miejscem sprawowania liturgii, a przy okazji można go zobaczyć od środka. Specjalna oferta franciszkanów na Wielkanoc: Żywy Grób i ognisko.

-Myśl o Wielkanocy napawa mnie zdumieniem, że te najważniejsze święta będące fundamentem naszej wiary nie wytworzyły przez wieki bogatszej tradycji - mówi ojciec Wawrzyniec Jaworski, tyski franciszkanin, budowniczy dolomitowego kościoła świętych Franciszka i Klary.

Na tle obchodów świąt Bożego Narodzenia obchody świąt wielkanocnych są rzeczywiście skromne.

- Oktawa świąt Bożego Narodzenia jest przebogata. Do tego wystrój ulic, stajenki w kościołach, cały świat się zmienia na ten czas, a tymczasem oktawa świąt wielkanocnych jest jakaś martwa - mówi o. Wawrzyniec. - Nic się nie dzieje.

Cztery lata temu postanowił to zmienić, wprowadzając Żywy Grób.
- Jest to oksymoron, ale dla mnie bardzo trafny. Bo kiedy Jezus wychodzi z grobu, to to już nie jest grób, ale... kołyska na urodziny do wieczności. Wtedy już nie ma Golgoty, śmierci i łez, ale radość, szczęście. Pusty grób ma tonąć w kolorowych kwiatach. I tak ma być do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, owocu krzyża i całego cierpienia - mówi franciszkanin. I zachęca do pielgrzymowania do pustego grobu przez trzy dni: w pierwszy i drugi dzień świąt wielkanocnych oraz w poświąteczny wtorek.

Tak, jak w okresie bożonarodzeniowym, w tym czasie niektóre msze będą odprawiane w budującym się kościele, a przed nim zapłonie ognisko, na którym będzie można piec kiełbaski.

- Ogień, światło to symbole Jezusa - mówi o. Wawrzyniec.
Prócz kiełbasek, będą i inne rzeczy do jedzenia. A do tego pchli targ oraz zwierzęta domowe. W ciągu tych trzech dni będą mogły z bliska przyjrzeć się kucykowi, królikom, kurom...

Ale będzie też coś dla ducha. W wielkanocny poniedziałek oraz poświąteczny wtorek, po mszy wieczornej, będzie można zobaczyć inscenizację taneczną na temat zmartwychwstania w wykonaniu Marty Polak z Anglii.
We wtorek poświąteczny odbędzie się tu Wieczór Uwielbienia.

Msze na budowie

Pierwszy i drugi dzień świąt
Msze w budującym się kościele świętych Franciszka i Klary przy Paprocańskiej
odbędą się w godzinach 10.30, 12 i 18.30.
Pozostałe odprawiane będą w tymczasowej kaplicy .
W pierwszy dzień świąt po mszy wieczornej odbędzie się inscenizacja taneczna o zmartwychwstaniu Jezusa i koncert pieśni wielkanocnych w wykonaniu chóru gospelowego God’s Property.
Wtorek poświąteczny
Po mszy wieczornej inscenizacja taneczna o zmartwychwstaniu Wieczór Uwielbienia.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!