Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kościuszki w Katowicach to doskonałe miejsce na spacer – w zimowej scenerii wygląda bajkowo. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 12 lat
Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach to największy teren parkowy znajdujący się w granicach administracyjnych stolicy województwa. Jego początki sięgają 1888 r. Park jest popularnym miejscem spacerów Katowiczan, w zimowej scenerii wygląda bajkowo. Zapraszamy na wirtualny spacer.

Park Kościuszki w Katowicach – doskonałe miejsce na spacer

Park Kościuszki w Katowicach mieści się między ulicami Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Początki popularnego terenu rekreacyjnego sięgają 1888 r. Utworzony wówczas park miejski zajmował obszar 6 ha, który wydzielono z podmiejskiego lasku.

Zobacz Park Kościuszki w zimowej szacie

Funkcjonującą do dziś nazwę nadano parkowi w 1925 roku. Portret Tadeusza Kościuszki i poświęconą mu tablicę umieszczono wówczas na znajdującej się w parku Wieży Bismarcka. Samą budowlę zaczęto wtedy nazywać wieżą widokową. Dziś budowlę możemy oglądać wyłącznie na starych fotografiach – wieżę rozebrano w 1934 r., a jej elementy posłużyły za fundamenty budowanej w tamtym czasie katedry katowickiej.

Dziś katowicki Park Kościuszki zajmuje powierzchnię 72 ha, a jego lokalizacja na skraju centralnych dzielnic miasta sprawia, że zielony teren jest jednym z najchętniej odwiedzanych obszarów rekreacyjnych w Katowicach.

Spacerując ścieżkami parku chodzimy w otoczeniu brzóz i sosen. Te drzewa stanowią pierwotny drzewostan parku. Później nasadzono tu również graby, buki, lipy drobnolistne i inne gatunki drzew, również obcych. Do najciekawszych należą z pewnością laurowiśnia i wiśnia piłkowana z Chin. Łącznie na terenie parku można znaleźć ponad 90 gatunków i odmian drzew i krzewów.

Nad Parkiem Kościuszki góruje wieża spadochronowa zbudowana w 1937 r. Z obiektem związana jest legenda o grupie harcerzy, którzy 4 września 1939 r. mieli z tego miejsca bronić centrum Katowic przed nacierającymi od południa oddziałami Wehrmachtu. Jednak zarówno skala oporu, jak i przebieg wydarzeń budzi liczne kontrowersje, ponadto nie ustalono tożsamości obrońców wieży. Obiekt jest dziś pomnikiem poświęconym wszystkim obrońcom miasta, którzy polegli i zostali zamordowani przez Niemców w 1939 r. Warto również dodać, że jest to jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera