W jaki sposób zmniejszyć zużycie wody i energii? Rady dla...

  W jaki sposób zmniejszyć zużycie wody i energii? Rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

  Materiał Partnera Zewnętrznego

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W jaki sposób zmniejszyć zużycie wody i energii? Rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych
  Bez wody nie ma życia! Każdego dnia w naszych domach używamy jej do picia i gotowania, zmywania naczyń, mycia, prania, obsługi toalet, sprzątania, podlewania kwiatów.
  W jaki sposób zmniejszyć zużycie wody i energii? Rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych
  Ponad 25% potrzebnej nam codziennie wody wymaga podgrzania przed użyciem. To oznacza, że musimy też ponieść koszty energii potrzebnej do jej ogrzania.

  Co zrobić, żeby obniżyć zużycie wody i jednocześnie wydawać mniej pieniędzy na energię?

  Zacznijmy od ograniczenia ilości wody płynącej z naszych kranów podczas codziennych czynności przez zastosowanie dostępnych rozwiązań i urządzeń np. perlatorów, ograniczników wypływu (tzw. eko-przycisków), regulatorów przepływu, reduktorów ciśnienia.

  Perlator powoduje wytworzenie mieszaniny wodno-powietrznej, która zmniejsza udział wody w całkowitym strumieniu wypływającym z kranu. Myjąc np. ręce pod takim strumieniem mamy wrażenie, że spłukujemy je obficie wodą, a w rzeczywistości zużywamy jej znacznie mniej niż bez użycia perlatora.

  Ograniczniki wypływu pomagają ograniczyć strumień wypływającej wody (do 60% jego maksymalnego wypływu). Pozwalają też na optymalne wykorzystanie ogrzanej wody tak, by strumień wypływający z kranu niezwłocznie osiągnął temperaturę 37C (najczęściej wykorzystywaną przez użytkowników).

  Warto też zainwestować w urządzenia ograniczające czas wypływu wody, wykorzystywanych w bateriach np.:
  -baterie jednouchwytowe (ta sama dźwignia służy do jednoczesnego ustawiania wielkości wypływu wody i temperatury wody wypływającej),
  -baterie termostatyczne (umożliwiające automatyczne ustawienie żądanej temperatury wody wypływającej),
  -baterie przyciskowe (po naciśnięciu przycisku z baterii wypływa ustalona wcześniej ilość wody; często stosuje się je w miejscach publicznych)
  -baterie bezdotykowe (pozwalają na automatyczne otwarcie wypływu wody przy zbliżeniu rąk do wylewki i automatyczne zamknięcie wypływu po cofnięciu rąk).

  Baterie termostatyczne utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody (niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody zasilającej baterię). Są najczęściej stosowane jako baterie wannowe i prysznicowe. Umożliwiająskrócenie do minimum czasu potrzebnego na ustawianie właściwej temperatury wody w trakcie trwania kąpieli.
  Regulatory przepływu, zainstalowane w bateriach bezdotykowych, zapewniają wypływ zawsze takiej samej ilości wody, niezależnie od ciśnienia wody zasilającej baterię.
  Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org  Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

  Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama