Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poidełko dla pszczół: Zobacz, jak je zrobić i pomóż pszczołom przetrwać suszę

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Poidełko dla pszczół: jak wygląda, jak zrobić, gdzie można postawić?Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Poidełko dla pszczół: jak wygląda, jak zrobić, gdzie można postawić?Przejdź do kolejnego zdjęcia --->pixabay
Zgodnie z prognozami pogody długoterminowej nie możemy liczyć na duże opady deszczu. Zapowiadana przez synoptyków susza staje się naszą codziennością. By pomóc przyrodzie przetrwać suchą wiosnę i gorące lato, ekolodzy i przyrodnicy zachęcają do oszczędzania wody i dzielenie się nią z innymi. Jeżeli karmniki i poidełka dla ptaków wpisują się w codzienność Polaków, to o poidełkach dla pszczół wiedzą raczej tylko pszczelarze. Prawidłowo wykonane mogą uratować całe ule. Zobacz, jak zrobić poidełko dla pszczół.

Poidełka dla ptaków coraz częściej pojawiają się na naszych podwórkach. O ich stawianie apelują też przyrodnicy.

Poidełko dla ptaków ważniejsze od karmnika

- W ubiegłym roku w okresie od czerwca do lipca w wielu miejscach Polski z kolegami z innych ośrodków akademickich zaczęliśmy się przyglądać poidełkom dla ptaków. Paradoksalnie może się okazać, że podawanie wody będzie ważniejsze od zimowego dokarmiania. A to wszak już praktycznie wrosło w naszą kulturę - mówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczy w Poznaniu.

Sprawdź też:

- Patrząc na sytuacje u siebie w ogrodzie - teraz to jest najważniejsze - dla kosów, makolągw i dzwońców, ale przylatują także wróble domowe i mazurki.

Zobacz też: Ocieplenie klimatu jest dobre i pozwoli oszczędzić? Tak wynika z lekcji publikowanych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej

Napoić pszczoły

Poidełka dla pszczół mogą odgrywać znaczącą rolę w okresie wiosenno-letnim. Szczególnie, gdy rzadko pada.

- W upały większość masowych lotów pszczół z oraz do uli, które obserwujemy, to loty po wodę, nie po pokarm - mówi dr Aleksandra Łangowska z Pracowni Pszczelnictwa Instytutu Zoologii UPP. - Pszczoły miodne używają bardzo dużej ilości wody do utrzymania odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza w gnieździe - w ulu. Gdy jest bardzo sucho, oskórek (ciało) najmłodszych larw, czyli pszczelich dzieci, może wyschnąć, co doprowadzi do śmierci larw. Ponadto pszczoły miodne przynoszą wodę w czasie upałów do obniżenia temperatury w gnieździe (ochłodzenie powietrza przez parowanie cieczy). Temperatura konieczna do rozwoju larw to około 35 stopni Celsjusza. Gdy gniazdo pszczół jest w pełnym słońcu, pszczoły mają sporo pracy z obniżeniem temperatury, czasem nawet o kilkanaście stopni - tłumaczy.

Zobacz również: Po koronawirusie problem z suszą? Sucho jest już teraz. Latem ceny żywności mogą poszybować w górę, a woda w studniach wysychać

Choć badania na temat zapotrzebowania na wodę pszczół dziko żyjących nie były przeprowadzane w Polsce, to wiadomo, że popularny obecnie gatunek - pszczoła murarka ogrodowa - potrzebuje mokrej ziemi do stworzenia wewnętrznej architektury swoich gniazd. Nie wykluczone, że schładzać swoje gniazda (ule) wodą w upalne dni mogą też pszczoły społeczne, czyli podobne do pszczoły miodnej – jak trzmiel, które tworzą liczne rodziny i starają się utrzymać stałą temperaturę w sąsiedztwie rozwijających się larw.

Poidełko dla pszczół można zrobić samemu. Jedną z ważnych zasad jest wypełnienie pojemnika z wodą materiałem, który sprawi, że pszczoły będą miały dostęp do wody, jednocześnie chroniąc zwierzęta przed utonięciem.
Zobacz jak można zrobić poidełko dla pszczół

Poidełko dla pszczół można mieć też na swoim balkonie

- Pszczoły odwiedzają balkony, zarówno pszczoły miodne, jak i gatunki dziko żyjące. Można więc i tam ustawić poidełko. Co do miejsca ustawienia, to nie wydaje mi się, by miało to olbrzymie znaczenie. Pszczoły zaglądają na balkony, na których są kwiaty. Można więc ustawić poidło w doniczkach, skrzynkach czy obok nich - tłumaczy dr Aleksandra Łangowska z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Zobacz też: Zmiany klimatu już następują. Płonie Biebrzański Park Narodowy, a Wielkopolsce grozi susza. Każdy z nas może zrobić coś, aby temu zaradzić

Poidełko dla ptaków i pszczół to nie to samo?

Wszystko zależy od tego, jak poidło dla ptaków jest skonstruowane. - Jestem przekonana, że pszczoła miodna w potrzebie będzie z takiego źródła wody korzystać niezależnie od konstrukcji. Poidełka ogrodowe, jakie widziałam, to najczęściej takie odkryte talerze, na krawędziach których przysiadają ptaki. Pszczoły mogą się utopić, siadając na otwartej tafli wody - mówi Aleksandra Łangowska.

Jak wykonać poidełko dla pszczół? Zobacz w naszej galerii

Poidełko dla pszczół: jak wygląda, jak zrobić, gdzie można postawić?Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poidełko dla pszczół: Zobacz, jak je zrobić i pomóż pszczoło...

ZOBACZ TEŻ:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poidełko dla pszczół: Zobacz, jak je zrobić i pomóż pszczołom przetrwać suszę - Głos Wielkopolski