Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja z Gliwic zatrzymała pijanego kierowcę. 35-latek pożegna się ze swoim samochodem

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Policja z Gliwic zatrzymała pijanego kierowcę. 35-latek pożegna się ze swoim samochodem
Policja z Gliwic zatrzymała pijanego kierowcę. 35-latek pożegna się ze swoim samochodem Policja Gliwice
Policjanci z Gliwic zatrzymali 2 kwietnia dwóch kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. Rekordzista miał 4 promile. Jednemu z mężczyzn mundurowi skonfiskowali samochód marki BMW.

Jazda pod wpływem alkoholu może zakończyć się pożegnaniem ze swoim samochodem. Przepis wszedł w życie 14 marca 2024 roku. W województwie śląskim zarekwirowano już kilka samochodów. 2 kwietnia policjanci zarekwirowali kolejny pojazd.

Pijany kierowca pożegna się z samochodem

Z samochodem marki BMW pożegnał się 35-letni gliwiczanin zatrzymany wczoraj w rejonie ulicy Jana Śliwki. Badania wykazały ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Pojazd został poddany oględzinom, następnie oplombowany trafił na policyjny parking strzeżony. Po 7 dniach przejdzie pod władanie prokuratury, a następnie o jego przypadku zdecyduje sąd.

Rekordzista miał 4 promile alkoholu

Wśród zatrzymanych pijanych kierowców wczorajszym niechlubnym rekordzistą okazał się zawodowy kierowca prowadzący Renault Mastera. Miał w organizmie prawie 4 promile. Jego podróż skończyła się w Sośnicowicach na ulicy Gliwickiej. 49-letniemu mieszkańcowi zatrzymano prawo jazdy. Mężczyzna prowadził samochód należący do zakładu pracy, w związku z tym policja nie mogła zarekwirować samochodu.

W takich przypadkach, gdy samochód należy do firmy, w której osoba pracuje, kierowcy grozi nawiązka w wysokości minimalnej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Oczywiście, oprócz utraty prawa jazdy i zagrożenia karą pozbawienia wolności do lat 3.

Przepisy związane z konfiskatą pojazdu

Przepisy wprowadzające obligatoryjny przepadek pojazdu weszły w życie 14 marca 2024 roku. Jednak już wcześniej sąd mógł orzec przepadek pojazdu - działo się tak np. gdy służył on do popełnienia przestępstwa.

Za sprawą nowych przepisów, konfiskata jest orzekana przez sąd obligatoryjnie (obowiązkowo), jeśli sprawca:

  • spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1 promil;
  • prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1,5 promila;
  • prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu we krwi przekraczało 0,5 promila) w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, albo gdy sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo za przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera