Wielka Brytania: Książę Filip przechodzi na emeryturę od...

  Wielka Brytania: Książę Filip przechodzi na emeryturę od królewskich obowiązków

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Książę Filip, 96-letni mąż królowej Elżbiety II, od jesieni nie będzie już sprawował żadnych królewskich obowiązków - poinformował Pałac Buckingham. Komunikat wydano po nagłym, porannym spotkaniu pracowników wszystkich królewskich rezydencji.
  Wielka Brytania: Książę Filip przechodzi na emeryturę od królewskich obowiązków

  ©PETER NICHOLLS/AFP/EAST NEWS

  O tym, że książę Edynburga jesienią przechodzi na emeryturę od królewskich obowiązków poinformowano w czwartek. W oficjalnym oświadczeniu podano, że mąż Elżbiety II, książę Filip, podjął tę decyzję sam. Jego wolę uszanowała jednak monarchini, która wciąż pozostanie aktywna w życiu publicznym. Czwartkowe ogłoszenie oznacza, że książę, który 10 czerwca kończy 96 lat, od jesieni nie będzie akceptował zaproszeń na publiczne wydarzenia czy oficjalne wizyty. Rzecznik Pałacu Buckingham zaznaczył jednak, że książę Edynburga może pojawić się jednak od czasu do czasu publicznie.

  Spotkanie, które odbyło się o godzinie 10 czasu lokalnego (11 czasu polskiego), zwołano nagle nad ranem.
  W Pałacu Buckingham stawili się wszyscy wyżsi stażem pracownicy królewskich rezydencji w całej Wielkiej Brytanii, co wywołało spekulacje mediów o stanie zdrowia 91-letniej królowej Elżbiety II i jej męża. Mimo że takie spotkania odbywają się regularnie co roku, zaniepokojenie wzbudził fakt, że czwartkowe posiedzenie zostało zwołano nagle. Królewski korespondent BBC Peter Hunt uspokajał wcześniej, że nie ma powodów do niepokoju, a spotkanie nie dotyczy stanu zdrowia ani królowej Elżbiety, ani jej męża, księcia Filipa. Władczyni, która rządzi Wielką Brytanią od 65 lat, i o pięć lat od niej starszy książę w środę wypełnili swoje wcześniej zaplanowane obowiązki. Sam Pałac Buckingham do końca jednak milczał.

  Następczyni brytyjskiego tronu Elżbieta II poślubiła pochodzącego z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg księcia Filipa w 1947 r. Para spotkała się po raz pierwszy już w 1934 r., a regularną korespondencję podjęła, kiedy Elżbieta miała lar 13, a Filip 18. Ślubowi przeciwni byli rodzice Brytyjki, król Jerzy VI i jego żona Elżbieta Bowes-Lyon - książę Filip urodził się bowiem w Grecji i był członkiem greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, jednak jego rodzina została wygnana, a sam Filip nie miał wystarczającej pozycji i majątku. Zdaniem rodziny królewskiej książę był także zbyt porywczy i ekscentryczny dla przyszłej królowej. Elżbieta postawiła jednak na swoim.

  Po koronacji Elżbiety II w 1952 r. książę Filip pomagał żonie w obowiązkach i regularnie pojawiał się obok niej na wydarzeniach publicznych. W 2011 r. został mianowanym Lordem Wysokim Admirałem - podczas wojny służył bowiem w marynarce wojennej. Wraz z żoną ma czworo dzieci i jest najdłużej panującym małżonkiem brytyjskiego władcy w historii. Książę Filip jest patronem, przewodniczącym lub członkiem ponad 780 organizacji.


  RUPTLY/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co mnie to

   Ann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   obchodzi? jego sprawa ,nie mój biznes.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EMERYTURA DZIADKA Z ANGLII.

   WODNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   TO TRZEBA BYŁO O 3 RANO WZYWAĆ PODWŁADNYCH ,ŻEBY IM POWIEDZIEĆ ŻE DZIADZIUNIO NIE BĘDZIE PEŁNIŁ OBOWIĄZKÓW OD JESIENI.JAKICH OBOWIĄZKÓW ,CHYBA KOLEJKI DO TOALETY,BO NIE MOŻE SIĘ WYPRÓŻNIĆ. CIEKAWE...rozwiń całość

   TO TRZEBA BYŁO O 3 RANO WZYWAĆ PODWŁADNYCH ,ŻEBY IM POWIEDZIEĆ ŻE DZIADZIUNIO NIE BĘDZIE PEŁNIŁ OBOWIĄZKÓW OD JESIENI.JAKICH OBOWIĄZKÓW ,CHYBA KOLEJKI DO TOALETY,BO NIE MOŻE SIĘ WYPRÓŻNIĆ. CIEKAWE CZY ON DOŻYJE DO JESIENI ?.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co nas, Polaków, może to obchodzić ?

   Człowiek dożył sędziwego wieku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   i czas mu odpocząć.
   Nich żyje sobie dalej i do 120 lat.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama