Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski biznes oczami kobiet na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Co jest receptą na sukces? Bizneswoman odpowiadają

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Trzy niezwykłe kobiety, które trzęsą śląskim biznesem - Agnieszka Socha, Katarzyna Borowiecka i Edyta Przybyłek, łamią stereotypy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Panowały stereotypy, że kobietom w biznesie jest generalnie trudniej, że głowami muszą "przebijać szklane sufity". To się zmienia. Mężczyźni z nami rywalizują. Jesteśmy już tak dobre i posiadamy tak dużą wiedzę, tak obszerną i rozległą, że stanowimy świetną konkurencję dla mężczyzn - twierdzi Edyta Przybyłek. Okazuje się, że kobiety świetnie odnajdują się w sytuacjach kryzysowych i są bardzo dobre w nawiązywaniu relacji, które mają szczególną wagę w dzisiejszym biznesie. Coraz więcej korporacji właśnie z tego powodu chce mieć panie w swoich zespołach.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 24 kwietnia odbyła się wyjątkowa debata na stanowisku Polska Press Grupa z udziałem prawdziwych bizneswoman.

- Chociaż panie osiągają coraz więcej sukcesów i są coraz bardziej aktywne, podbijają biznes, naukę i są coraz bardziej kreatywne, to jednak panie w zarządach, nawet wśród prelegentów wielkich kongresów jest ich statystycznie mniej - zaczął debatę Grzegorz Gajda z "Dziennika Zachodniego".

Katarzyna Borowiecka: Kobiety coraz częściej są zatrudniane na wysokich stanowiskach

- Bardzo chętnie ustosunkuję się do tego pytania, dlatego że faktycznie tak było kilka lat temu, natomiast ja nie obserwuję tej tendencji, jednak to się zaczyna mocno zmieniać - odpowiada Katarzyna Borowiecka, Dyrektor Kreatywna Agencji Artalis oraz wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. - Na pytanie dlaczego tak jest, uważam i będę to powtarzać, że kobiety mają rozwinięty zmysł organizacyjny. Jest psychologiem z wykształcenia, w związku z czym jest mi to dobrze znane pod kątem funkcji i pracy mózgu i faktycznie tak jest. Łączymy wiele elementów. Ja na przykład wykładam na uczelni, łączę swój czas na obowiązki, na dom, na dojazdy. To powoduje, że jesteśmy bardziej ułożone w swoim życiu, natomiast myślę, że bardzo istotne jest to, żeby mieć czas na swój rozwój i swojego biznesu - dodaje.

Skąd wynika ta zmiana? - To są dwie kwestie - odpowiada Katarzyna Borowiecka. - Stereotypowo kiedyś było inaczej. Kobiety miały rolę do spełnienia w związku i w domu. Dzisiaj się okazuje, że potrafią sobie z tym radzić i pracują w różnych korporacjach i świetnie sobie z tym radzą - wyjaśnia.

Kobiety w wielkich korporacjach podbijają HR, marketing i usługi prawne

Dodaje, że coraz więcej firm postawiło na zatrudnianie kobiet na wysokich stanowiskach. - Bardzo często duże i firmy i korporacje się tym chwalą. chwalą się tym. Ja przynajmniej widzę, że rola kobiety, jeśli chodzi o duże instytucje to głównie HR, komunikacja i marketing. To są także usługi prawne. Natomiast jeszcze to co męskie zostaje męskie - administracja, informatyka, ale dobrze, że kobiety mają swój obszar w biznesie.

Dla kobiet od rywalizacji ważniejsze jest nawiązywanie relacji - to niezwykle ważne we współczesnym biznesie

Nawiązywanie relacji w biznesie jest bardzo ważne. Jak się okazuje, kobiety świetnie się w tym odnajdują. - Dla nas kobiet dużo ważniejsza niż rywalizacja jest relacja. Bardzo stawiam na to w firmie, mając doświadczenie jako pracownik tymczasowy w Stanach Zjednoczonych prawie 20 lat temu. Teraz prowadzę agencję pracy tymczasowej w Polsce. Wiem co czuje pracownik, który przyjeżdża do obcego kraju. Wiem czym trzeba się zająć i jak otoczyć go opieką. Dzięki temu jako agencja wygrywamy - wyjaśnia Agnieszka Socha prezes zarządu i właściciel Agencji Pracy Tymczasowej Workservice sp. z.o. o oraz agencji outorsingowej Workersolution sp. z o. o.

Dbałość o szczegóły - to właśnie jest recepta na sukces

Dodaje, że uwielbia pracować z kobietami, ponieważ ich głównym atutem jest dbanie o szczegóły, które są receptą na sukces w biznesie. - Bardzo długo panował taki stereotyp, że kobieta urodzi dziecko, jest bardziej zaangażowana w dom i ma mniej czasu na karierę, ale uważam, że jest to bardzo dobry jakościowo czas. Jeśli kobiety w coś się angażują, to robią to całym sercem. Staram się otaczać kobietami, które wiedzą po co pracują i nie są nastawione tylko na rywalizację, karierę i indywidualny sukces, ale na sukces dla całej firmy - wyjaśnia.

Edyta Przybyłek: Kobiety stanowią świetną konkurencję dla mężczyzn

Jak się okazuje panie radzą sobie bardzo dobrze również branży prawniczej. - wszystko zależy od podejścia, bo tak naprawdę jest to bardzo wymagająca gałąź. Przede wszystkim merytoryka, wiedza, nastawienie - jeśli te wszystkie cechy się posiada to w mojej ocenie nie ma znaczenia czy kancelarię prowadzi kobieta, czy tez mężczyzna - wyjaśnia Edyta Przybyłek, właścicielka kancelarii prawnej Iurisco, specjalista z zakresu prawo medyczne i bioetyka.

- Panowały stereotypy, że kobietom w biznesie jest generalnie trudniej, że głowami muszą przebijać szklane sufity. To się zmienia. To nawet nie chodzi o rywalizację kobieta-kobieta, mężczyźni z nami rywalizują. Jesteśmy już tak dobre i posiadamy tak dużą wiedzę, tak obszerną i rozległą, że stanowimy świetną konkurencję dla mężczyzn - dodaje.

Agnieszka Socha: Kobiety są świetnymi organizatorkami

Kobiety są również świetnymi organizatorkami, co jest bardzo pożądaną cechą w dzisiejszym biznesie. - Widzę, że my kobiety jesteśmy w stanie w różnych kryzysowych sytuacjach działać i dobrze się w nich odnajdujemy. To jest właśnie coś, za co bardzo cenię swój zespół - wyjaśnia Agnieszka Socha. - Bardzo często w działach charytatywnych, kryzysowych sytuacji, kobiety sprawdzają się idealnie. Wiedzą co trzeba załatwić, co trzeba ogarnąć, jak zająć się dziećmi, zorganizować mieszkania. Są świetnymi organizatorkami. To co często mężczyźni jakby pozostawiają kobietom, bo to są zbyt bardzo szczegółowe sprawy - wyjaśnia Agnieszka Socha.

- Klient nie szuka teraz firmy na jeden raz. Szuka firmy, która się nim zaopiekuje i poprowadzi od początku do końca. To jest sukces, bo właśnie to udało mi się zrealizować w tym roku, łącząc swoje życie rodzinne, obierając telefony czasem jeżdżąc na rowerze czy kładąc dziecko spać. Dzień się kończył o 24, ale jest efekt - dodaje.

- Powinno się oddzielić pracę od domu, ale zaczynam myśleć, że to technicznie niemożliwe. Jak panie sobie z tym radzą? - pyta Grzegorz Gajda.

- Jestem mamą dwójki dzieci, mam córkę i syna, kiedyś gdy byłam bardzo zmęczona, usłyszałam, że bycie mamą to jest rola życia. Ten czas, który jesteśmy z dziećmi trwa tylko chwilę i tak naprawdę w perspektywie całego życia to nie jest tak długi czas.
- To jest też sztuka, żeby tego nie stracić i nie przegapić prawda? - wyjaśnia Agnieszka Socha. - Kiedy jest się na etapie pieluch i karmieniu piersią, jak jest się w środku czegoś, co ma się wrażenie, że się nie skończy, to trwa tylko przed moment. Potem można robić każdą karierę. Warto poukładać sobie priorytety, ale trzeba pamiętać, że w życiu nie da się mieć idealnego balansu. Mam wrażenie, że naszą wielką umiejętnością jest panowanie nad chaosem i nagłymi wydarzeniami, które dzieją się w życiu - dodaje.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera