Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie służby pomogły w akcji przeciwko międzynarodowemu gangowi narkotykowemu. Cztery państwa działały wspólnie

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
PAP
PAP
Dzięki współpracy czterech państw udało się zatrzymać 18 osób, które zaangażowane były w międzynarodowy gang narkotykowy.
Dzięki współpracy czterech państw udało się zatrzymać 18 osób, które zaangażowane były w międzynarodowy gang narkotykowy. RODNAE Productions, źródło: Pexels
Polskie służby, a wśród nich policjanci z katowickiego CBŚP, wzięły udział w międzynarodowej akcji likwidacji szlaku przemytu prekursorów metamfetaminy. W trakcie akcji prowadzonej w Polsce, Rumunii, Słowacji i Czechach zatrzymano łącznie 18 osób, z czego 8 w Polsce, oraz przejęto m.in. ok. 3 ton prekursorów narkotykowych w Rumunii, a w Polsce około 3,3 mln tabletek zawierających efedrynę i pseudoefedrynę.

Polska policja przeciwko gangowi. Akcja prowadzona przez cztery kraje

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że nad sprawą międzynarodowej grupy przestępczej pracowali w Polsce policjanci z katowickiego CBŚP, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG i prokuratorzy ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Według śledczych grupa działa od dwóch lat w kilku krajach europejskich, w tym w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie i Rumunii.

Z ustaleń śledczych wynika, że z Rumunii przemycano do Czech i Polski ogromne ilości leków zawierających efedrynę i pseudoefedrynę, które są prekursorami metamfetaminy,

wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

Łącznie zatrzymano 18 osób

- Z uwagi na międzynarodowy charakter śledztwa powołany został międzypaństwowy zespół śledczy (JIT – Joint Investigation Team), w którego skład weszły polska Prokuratura Krajowa z wydziałów w Katowicach i Wrocławiu, rumuńska Prokuratura przy Najwyższym Sądzie Kasacyjnym w Rumunii, słowacka Prokuratura Generalna Republiki Słowackiej i czeska Prokuratura Generalna Republiki Czeskiej. Działania w poszczególnych krajach były wykonywane przez miejscowe służby, w tym rumuńską Politia Romana, słowacką Narodna Kriminalna Agentura, czeską Policie Ceske Republiky oraz były koordynowane przez Europol i Eurojust. Wsparcia udzielili także policjanci z Zarządu we Wrocławiu CBŚP - podała.

Podinspektor wskazała, że skoordynowane działania międzynarodowe przeprowadzono w Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii, podczas których zatrzymano łącznie 18 osób.

W Polsce, na terenie województw: śląskiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz w Warszawie funkcjonariusze zatrzymali 8 osób/ W ramach międzynarodowej akcji zabezpieczono w Rumunii około 3 tony prekursorów narkotykowych i kilka partii leków. W Polsce przejęto około 3,3 mln tabletek zawierających efedrynę i pseudoefedrynę, wartych ponad 4 mln zł. W trakcie czynności przeszukano kilkanaście nieruchomości, w tym miejsca zamieszkania podejrzanych, pomieszczenia magazynowe oraz siedziby biur księgowych,

zaznaczyła. Siedmiu zatrzymanych zostało doprowadzonych do śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej, natomiast kolejna osoba do dolnośląskiego wydziału PK. 

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwa do wytwarzania znacznych ilości narkotyków. W toku czynności przeprowadzonych pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymano kolejną osobę, której prokurator przedstawił zarzut przewozu i przetwarzania prekursorów do produkcji narkotyków,

zaznaczyła PK. Prokuratorzy dodali, że wobec tego podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczania majątkowego. PK przekazała również, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował do sądu pięć wniosków o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania.

Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące,

dodała PK.

Legalnie działająca firma przykrywką dla gangu

Rzeczniczka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (KaOSG) mjr Dorota Kądziołka przekazała z kolei, że do przestępczego procederu wykorzystywano legalnie działającą w Rumunii, prywatną firmę produkującą leki zawierające efedrynę i pseudoefedrynę, które są prekursorami narkotykowymi.

- Dystrybuowano je jako dwa produkty farmaceutyczne, z których jeden zarejestrowano jako lek i dopuszczono do obrotu tylko na terenie Rumunii. W przypadku drugiego produktu, rumuńska firma nie posiadała pozwolenia na jego produkcję i sprzedaż na terenie Rumunii, ani na eksport do innych krajów UE. Tabletki wyprodukowane w Rumunii oficjalnie były nabywane przez firmy w Czechach, Bułgarii, Litwie i Hiszpanii, które zakupiły je bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w tych krajach. Leki nie docierały jednak do zadeklarowanego miejsca przeznaczenia, lecz do różnych miejsc w Polsce, skąd były dystrybuowane dalej. Śledczy ustalili, że w okresie działalności grupy przestępczej, zrealizowano łącznie blisko 100 dostaw prekursorów narkotykowych do Polski, Czech i Słowacji. Ustalono, że grupa łącznie przetransportowała prawie 168 mln tabletek, z których można by uzyskać około 4,7 tony metamfetaminy o szacunkowej, hurtowej wartości ponad pół miliarda złotych na czarnym rynku - powiedziała rzeczniczka KaOSG.

Za zarzucane zatrzymanym w Polsce czyny może grozić do 15 lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera