Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje nowa infrastruktura dla wędkarzy i ornitologów na Jeziorze Goczałkowickim. To cztery pływające pomosty

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Dobiega końca budowa czterech pomostów pływających na Jeziorze Goczałkowickim
Dobiega końca budowa czterech pomostów pływających na Jeziorze Goczałkowickim GPW SA
Dobiega końca budowa czterech pomostów pływających na Jeziorze Goczałkowickim. Nowa infrastruktura powstaje z myślą o wędkarzach, ornitologach i turystach, w ramach projektu ekologicznego "Life Vistula" realizowanego na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pomosty mają być oddane do użytku jeszcze w 2023 roku.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach realizuje program już od 2018 roku. Głównym celem projektu ekologiczno-edukacyjnego "Life Vistula" jest ochrona ptaków wodnych w Dolinie Górnej Wisły.

- W ramach programu powstała już wyspa na Jeziorze Goczałkowickim, ptasia beczka i wieża widokowa w Wiśle Małej. Pomosty są kontynuacją budowy infrastruktury turystycznej, która towarzyszy temu projektowi, a którego głównym celem jest ochrona rybitwy rzecznej i ślepowrona na obszarze Doliny Górnej Wisły - wyjaśnia Natalia Zapała, rzeczniczka prasowa RDOŚ w Katowicach.

Pomosty powstają z myślą o wędkarzach i ornitologach, ale będą ogólnodostępne i będą mogli z nich korzystać również turyści.

- Będą to cztery pomosty. Dwa będą zlokalizowane niedaleko wieży widokowej w Wiśle Małej i dwa na południowym brzegu zbiornika w Zarzeczu - wskazuje Natalia Zapała.

Budowa jest na zaawansowanym etapie, wyznaczona jest już data odbiorów. Nowa infrastruktura ma być dostępna jeszcze w 2023 roku, jednak RDOŚ apeluje o niekorzystanie z pomostów, do czasu ich oficjalnego otwarcia.

- Pomosty nie zostały jeszcze udostępnione do użytku i apelujemy o to, żeby ze względów bezpieczeństwa nie korzystać z nich, dopóki nie przejdą wszystkich odbiorów - dodaje Natalia Zapała.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z komponentu "Life", a jego głównym beneficjentem wykonawczym jest RDOŚ.

- W ramach realizacji projektu współpracujemy z RDOŚ w Krakowie oraz z organizacjami ekologicznymi takimi jak Towarzystwo na Rzecz Ziemi czy Górnośląskie Koło Ornitologiczne. Jest to kooperacja różnych organizacji, które mają na celu przede wszystkim ochronę ptaków wodno-błotnych. Przy okazji chcemy też kanalizować ruch turystyczny oraz informować i edukować na temat ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 - kończy Natalia Zapała.

Koszt wykonania pomostów na zbiorniku wynosi ok. 450 tys. złotych. Kwota zawiera również środki na wykonanie ścieżki do pomostów w Wiśle Malej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera