Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie „Kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju”. To nowa propozycja turystyczna nad Olzą

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Archiwalna pocztówka przedstawiająca ulicę Głęboką w Cieszynie.
Archiwalna pocztówka przedstawiająca ulicę Głęboką w Cieszynie. Archiwum Dziennika Zachodniego
„Kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju” ma powstać przy współpracy z właścicielami lokali gastronomicznych w celu ożywienia ruch turystycznego w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Powstanie „Kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju”. To nowa propozycja turystyczna nad Olzą

Istnieje już „Szlak cieszyńskiego tramwaju”, który prowadzi od dworca w Czeskim Cieszynie do skrzyżowania ulic Wyższa Brama i Bielskiej w Cieszynie, zaś „Kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju” dopiero powstanie.

Do projektu burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz i starosta Czeskiego Cieszyna Karel Kula zapraszają przedsiębiorców-kucharzy zajmujących się działalnością gastronomiczną po obu stronach Olzy. Szlak zostanie utworzony w oparciu o współpracę z partnerami, którzy zdecydują się upamiętnić cieszyński tramwaj w menu swoich obiektów bądź punktów gastronomicznych.

Jak wyjaśnia cieszyński magistrat, mogą to być całe zestawy, dania lub np. desery, ciastka, sałatki czy napoje. Obiekty, w których będą dostępne dla klientów dania nawiązujące do tramwaju cieszyńskiego lub trasy tramwaju, utworzą transgraniczny „Kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju”. Szlak nie będzie ograniczony ilościowo, zostanie utworzony z obiektów, które spełnią założenia projektowe.

Partnerzy szlaku otrzymają certyfikat przynależności do „Kulinarnego szlaku cieszyńskiego tramwaju”. Szlak i partnerzy będą promowani na ulotkach, dystrybuowanych w Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej i in. punktach IT na terenie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, a także w mediach społecznościowych i stronach www obu miast oraz projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”. W Wiadomościach Ratuszowych oraz biuletynie Těšínské listy zostaną opublikowane artykuły o tramwajowych daniach i partnerach szlaku.

Propozycje na formularzach zgłoszeniowych można przesyłać na adres: [email protected] do 30 czerwca 2023 roku. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na www.cieszyn.pl i www.tesin.cz.

„Kulinarny szlak cieszyńskiego tramwaju” to akcja promocyjna w ramach projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V – A Republika Czeska – Polska.

Tramwaje w Cieszynie jeździły przez dziesięć lat

Pierwsze tramwaje na cieszyńskie ulice wyjechały 12 lutego 1911 roku. Tabor składał się z czterech wozów silnikowych firmy Ringhoffer z Pragi. Linia tramwajowa przebiegała na trasie od ul. Bielskiej przez Rynek, ul. Głęboką, mostem na Olzie i ul. Główną do stacji kolejowej.

Gdy w 1920 doszło do podziału miasta na część polską (Cieszyn) i czechosłowacką (Czeski Cieszyn), tramwaj kursował bez zmian, lecz wzmożone kontrole na moście granicznym uniemożliwiały płynną komunikację. 2 kwietnia 1921 postanowiono zlikwidować linię tramwajową.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera