Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj Polskę. Wrocław w trzy dni. Uczniowie ZS 1 w Tychach poznali Wrocław w ramach programu ministerialnego. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Licealiści z ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach na wycieczce we Wrocławiu w ramach programu "Poznaj Polskę"
Licealiści z ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach na wycieczce we Wrocławiu w ramach programu "Poznaj Polskę" Jolanta Pierończyk
Poznaj Polskę - to jeden z programów edukacyjnych wprowadzonych przez ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka. Do tej pory w Tychach skorzystały z niego 22 szkoły, które w sumie odbyły 69 wycieczek. Najwięcej wniosków o dofinansowanie w ramach tego programu w Tychach złożyły ZS 1 im. Gustawa Morcinka i SP 14 im. Armii Krajowej. W dniach 12-14 czerwca uczniowie ZS 1 przebywali na kolejnych wycieczkach: IV LO było we Wrocławiu, Technikum Ochrony Środowiska - w Warszawie.

Poznaj Polskę. IV LO w Tychach poznało Wrocław w ramach programu ministerialnego

W programie trzydniowej wycieczki do Wrocławia były: Hydropolis, Hala Stulecia, Stadion Olimpijski, Tarczyński Arena (większość uczestników wycieczki była uczniami klas mistrzostwa sportowego), Muzeum Narodowe, Panorama Racławicka, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Centrum Historii Zajezdnia oraz zwiedzanie miasta. Wycieczkę prowadził Sławomir Szukłow, nie tylko znakomicie znający Wrocław, ale i mnóstwo ciekawych historii związanych z miastem i jego zabytkami oraz innymi ciekawymi obiektami.

Prof. Jan Miodek wśród wrocławskich krasnali

Wrocław to jednak miasto, które do każdego programu dorzuca wiele od siebie, począwszy od słynnych krasnali zaskakujących nawet samych przewodników, bo ich liczba stale rośnie i ciągle pojawia się coś nowego. Jak powiedziano w Biurze Informacji Turystycznej, w tej chwili jest ich około tysiąca. Jednym z najbardziej wyróżniających się jest krasnal z twarzą prof. Jana Miodka trzymający książkę pt. "Ojczyzna polszczyzna". Od 2016 r. stoi przed gmachem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy placu Nankiera.

Genezę wrocławskich krasnoludków młodzież poznała w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie zobaczyła jednego z pomarańczowych krasnali malowanych na ścianach wrocławskich budynków w drugiej połowie lat 80. przez uczestników ruchu „Pomarańczowej Alternatywy” (krasnale były wtedy malowane techniką graffiti szablonowego na murach lub na plakatach zapowiadających happeningi organizowane przez ruch w tym mieście).

Wrocław, jak się okazuje, to także miasto, które zmusza do myślenia, podsuwa różnego rodzaju treści, m.in. przez cytaty na chodnikach.

Wrocław, miasto Zbigniewa Cybulskiego

We Wrocławiu trzeba się też zetknąć z nazwiskiem nieznanego już dzisiejszej młodzieży Zbyszka Cybulskiego, który w tym mieście bywał często. Tu powstała połowa filmów z jego udziałem, tu mieszkali jego przyjaciele (jak np. Wojciech Has mieszkający w Wytwórni Filmów Fabularnych), tu powstał ostatni film z jego udziałem pt. "Morderca zostawia ślad" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, na którego planie spędził ostatnie dni swojego życia i wreszcie Wrocław to także miejsce śmierci tego wybitnego aktora. Wrocław o nim pamięta m.in. poprzez nadanie jego imienia skwerowi Parku Szczytnickiego.

Idąc do Hali Stulecia uczniowie IV LO w ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach przechodzili zarówno obok skweru im. Zbyszka Cybulskiego, jak i obok wspomnianego budynku WFF, w którym Cybulski spędził sporo czasu swojego 39-letniego życia.

Zbyszek Cybulski, jako idol lat 60., zaznaczony jest także w miniprzewodniku po Centrum Historii Zajezdnia. na wystawie znajduje się m.in. album poświęcony temu aktorowi własnoręcznie wykonany przez jednego z mieszkańców Wrocławia zafascynowanego tą postacią. Album jest otwarty na stronie, na której od razu rzuca się w oczy tytuł "Zbigniew Cybulski nie żyje".

Budynek Panoramy Racławickiej Ewy i Marka Dziekońskich

Z listy obiektów wybranych do zwiedzenia na szczególną uwagę zasługiwała Panorama Racławicka, a zwłaszcza budynek, w którym się znajduje. Jest to bowiem dzieło znakomitych architektów Ewy i Marka Dziekońskich, którzy w latach 50. osiedli w Tychach i gdzie do dziś mieszka ponad 90-letnia Ewa Dziekońska, ale nadal bardzo aktywna.

ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach liderem wśród tyskich szkół ponadpodstawowych

Jak nas poinformowała Anna Chorąży z Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, z ministerialnego programu edukacyjnego "Poznaj Polskę" najczęściej korzystają ZS 1 im. Gustawa Morcinka i SP 14 im. Armii Krajowej.

Od początku trwania programu „Poznaj Polskę” (tj. wrzesień 2021 – czerwiec 2023) 22 tyskie szkoły publiczne otrzymały wsparcie finansowe na realizację łącznie 69 wycieczek. Wnioski złożone w poszczególnych latach trwania programu:

  • 2021 r. – 31 wnioski (wrzesień 2021 – grudzień 2021);
  • 2022 r. – 77 wnioski (marzec 2022 – czerwiec 2022 oraz wrzesień 2022 – grudzień 2022);
  • 2023 r. – 35 wnioski (marzec 2023 – czerwiec 2023) [/cyt] - powiedziała Anna Chorąży z MCO w Tychach.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty