Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Familoki, czyli najpiękniejsze osiedla robotnicze na Górnym Śląsku. Tradycja i folklor w jednym miejscu. Gdzie je zobaczyć? Podpowiadamy!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Historia osadnictwa w Małym Zabrzu, jak nazywana jest ta część miasta, sięga drugiej połowy XVIII wieku. W 1775 roku Mathias von Wilczek zlecił budowę kilkunastu domów dla kolonistów w pobliżu zabrzańskiego zamku. W tamtym czasie teren ten był znany jako Kolonia Zamkowa i miał charakter wiejski. Po wyburzeniu zamku, teren ten zaczął być nazywany Sandkolonie (Kolonia na Piaskach), zwana potocznie Zandka, od niemieckiego słowa "Sand" oznaczającego piasek, ze względu na ubogą jakość gleby tam występującej.Pod koniec XIX wieku wybudowano pierwsze obiekty w tym regionie, w tym budynek straży pożarnej (obecnie znajdujący się poza dzielnicą) oraz budynek szkoły.
Historia osadnictwa w Małym Zabrzu, jak nazywana jest ta część miasta, sięga drugiej połowy XVIII wieku. W 1775 roku Mathias von Wilczek zlecił budowę kilkunastu domów dla kolonistów w pobliżu zabrzańskiego zamku. W tamtym czasie teren ten był znany jako Kolonia Zamkowa i miał charakter wiejski. Po wyburzeniu zamku, teren ten zaczął być nazywany Sandkolonie (Kolonia na Piaskach), zwana potocznie Zandka, od niemieckiego słowa "Sand" oznaczającego piasek, ze względu na ubogą jakość gleby tam występującej.Pod koniec XIX wieku wybudowano pierwsze obiekty w tym regionie, w tym budynek straży pożarnej (obecnie znajdujący się poza dzielnicą) oraz budynek szkoły. Arkadiusz Gola
Gotowi na podróż po najbardziej klimatycznych śląskich osiedlach robotniczych? Dziś przygotowaliśmy dla Was, szanowni czytelnicy, niezwykłą rajzę! W planie podziwianie ceglanych familoków, duża dawka folkloru i historii Górnego Śląska oraz szczypta magii niepowtarzalnego śląskiego klimatu - z hałdami i szybami kopalni w tle. Po wycieczce polecamy, co chyba oczywiste, ślonski łobiod i kołoczyk. Komu w drogę, temu czas!

Nasze kochane familoki! Tradycja i folklor śląski w jednym miejscu

Górny Śląsk to region bogaty w historię, kulturę i dziedzictwo, kojarzony przede wszystkim z kopalniami, górnikami oraz węglem... Warto zwrócić uwagę, że jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu śląskiego są też unikatowe, urocze osiedla familoków.

Najpiękniejsze familoki na Górnym Śląsku? Zobaczcie, gdzie je podziwiać:

Niejeden laik może jednak zapytać: co to właściwie są te całe familoki? Otóż, w najprostszym skrócie, są to charakterystyczne budynki mieszkalne najczęściej z czerwonej cegły, które powstały głównie w XIX i XX wieku, aby zapewnić robotnikom miejsce zamieszkania w bliskiej odległości od zakładów przemysłowych i kopalń.

Na robotniczych osiedlach Górnego Śląska wciąż usłyszeć można śląską gwarę, która nadaje im dodatkowego uroku. Etnolekt śląski słychać tu na ulicach, w sklepach i w rozmowach między mieszkańcami.

Odkrywanie najpiękniejszych osiedli familoków na Górnym Śląsku to swoista podróż w czasie. Ceglane budowle, rolada z kluskami na obiad po szychcie i aromat wodzionki... Jesteście gotowi? Zatem ruszajmy!

Najbardziej klimatyczne osiedla familoków na Śląsku? Mamy dla Was kilka propozycji

Jednym z najpiękniejszych osiedli familoków na Górnym Śląsku jest Nikiszowiec w Katowicach. To miejsce pełne historii i kulturowych odniesień, które zachwyca swoją architekturą i atmosferą. Nie bez powodu uwielbiają go pisarze, poeci, filmowcy i muzycy!

Kolorowe kamienice, urocze dziedzińce, wymalowane farbą parapety i tradycyjne zdobienia tworzą niepowtarzalny krajobraz, który przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców.

Inne osiedla familoków, takie jak katowicki Giszowiec, gliwickie Horsta Bienka czy zabrzańska Zandka, również zachwycają swoim urokiem. Tutaj można poczuć ducha śląskiego folkloru i tradycji!

Spacer wśród osiedla familoków. Gdzie się wybrać? Podpowiadamy:

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty