18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Symonides: Zbrodnia katyńska to nie ludobójstwo

Redakcja
Prof. Janusz Symonides
Prof. Janusz Symonides Uniwersytet Warszawski
W obiegowym pojęciu ludobójstwo to mord na dużej liczbie ludzi. Ale w definicji prawnomiędzynarodowej ważne jest co innego - to, że ofiary należą do jednej grupy etnicznej, a przynależność ta jest głównym motywem zbrodni - mówi prof. Janusz Symonides w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Zbrodnia katyńska nosi znamiona ludobójstwa lecz nie można jej uznać za ludobójstwo sensu stricte - mówi Gazecie Wyborczej specjalista od prawa międzynarodowego prof. Janusz Symonides. Jego zdaniem Polska nie powinna nalegać na uznanie Katynia za taką zbrodnię, utrudni to bowiem domagania się odpowiedzialności od Rosji.

- W obiegowym pojęciu ludobójstwo ma miejsce wtedy, gdy zamordowano dużą liczbę ludzi. Ale w definicji prawnomiędzynarodowej ważne jest co innego - to, że ofiary należą do jednej grupy etnicznej, a przynależność ta jest głównym motywem zbrodni, tak jak w przypadku Rwandy - mówi prof. Symonides.

Jak przypomina profesor, określenia ludobójstwo pierwszy raz użył wobec Katynia rosyjski prokurator Rudenko, który w czasie procesu norymberskiego próbował zrzucić winę za tę zbrodnię na hitlerowców. Sędziowie w Norymberdze nie obarczyli jednak niemieckich przywódców tym zarzutem. Także dzisiaj międzynarodowe trybunały wymagają udowodnienia wyraźnych intencji zabicia ofiar z uwagi na ich przynależność narodową.

Zdaniem prawnika, w polskim interesie leży, aby mord katyński został zaklasyfikowany jako zbrodnia wojenna lub zbrodnia przeciw ludzkości. Uznanie zbrodni za ludobójstwo paradoksalnie ograniczy bowiem możliwości dochodzenia odpowiedzialności od władz rosyjskich. Na gruncie prawa rosyjskiego ludobójstwo ulega przedawnieniu, czego nie można powiedzieć o pozostałych typach zbrodni.

Profesor Janusz Symonides to jeden z najwybitniejszych specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego. Jest autorem ponad 530 publikacji naukowych, materiałów, dokumentów, monografii zarówno w języku polskim, jak i wielu językach obcych, a także autorem wielu podręczników akademickich. "Prawo międzynarodowe publiczne" doczekało się ośmiu wydań i kilku dodruków i zostało szeroko wprowadzone do nauczania prawa międzynarodowego w większości szkół wyższych. Na specjalną uwagę zasługują wydane monografie "Human Rights: Concept and Standards, International Protection, Monitoring, Enforcement", które uzyskały szerokie uznanie międzynarodowe, stając się standardową pozycją krajowych i międzynarodowych programów nauczania praw człowieka.

PS, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!