Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Jan Malicki obchodził 70. urodziny i długie lata pracy zawodowej ZDJĘCIA

Teresa Semik
Profesor Jan Malicki obchodził 70. urodziny i długie lata pracy zawodowej
Profesor Jan Malicki obchodził 70. urodziny i długie lata pracy zawodowej Karina Trojok
W gronie wychowanków, współpracowników i przyjaciół prof. Jan Malicki obchodził wczoraj na Wydziale Humanistycznym UŚ jubileusz 70. urodzin, długiej pracy naukowej i edukacyjnej, bo trwającej już 46 lat. Zawsze w coś zaangażowany, ciągle w działaniu i ruchu. Przez 27 lat był dyrektorem Biblioteki Śląskiej, której gmach zbudował od podstaw.

Prof. Jan Malicki, humanista, historyk literatury polskiej, znawca literatury staropolskiej i śląskiej. Wygłosił ponad 250 cykli wykładów w ciągu 46 lat pracy zawodowej na macierzystej uczelni – Uniwersytecie Śląskim, ale także Uniwersytecie Szczecińskim, Uniwersytecie Ostrawskim i Akademii Muzycznej w Katowicach. Jubileusz był więc okazją, by przywołać wartości i priorytety, którymi profesor się kieruje.

Zobaczcie zdjęcia z jubileuszu:

– Nigdy nie narzucał swoim wychowankom własnej hierarchii wartości, opcji badawczych czy metodologii – mówiła jedna z doktorantek jubilata, Teresa Banaś-Korniak, profesor UŚ. – Promował indywidualizm, samodzielność badawczą, swobodę twórczą, oryginalność. Inną wartością, którą się wykazywał, było przywiązanie do Górnego Ślaska i wskazywanie na konieczność badań śląskoznawczych. Zostało niejako zakodowane uczniom podejście profesora do regionalizmu, śląskości, która bynajmniej nie wyklucza się z polskością.

O tej wspólnocie przekonań i upodobań, wartości: mistrza i uczniów wspomniał w okolicznościowym liście także inny doktorant jubilata, profesor Piotr Wilczek, obecnie ambasador RP w Waszyngtonie: „(...)chciałbym Cię zapewnić o mojej pamięci o tym wszystkim, co Tobie zawdzięczam – począwszy od fascynujących zajęć na pierwszym roku studiów, poprzez doktorat, habilitację profesurę i wsparcie dla różnych moich działań oraz wyborów życiowych i zawodowych. Jako opiekun i mistrz zawsze wspierałeś wolność wyboru w zakresie tematów badawczych i wyzwań zawodowych”.

Profesor Malicki albo dobierał sobie wychowanków, którzy byli w zgodzie do wskazywanych priorytetów, albo potrafił roztoczyć taką specyficzą aurę, że wielu przyjmowało jego postawy, jego hierarchię wartości jako własne. Powtarzał, że dla każdego człowieka, dla każdego badacza na pierwszym miejscu powinna być rodzina, dom, a dopiero wtedy, jak się uporządkuje sprawy wokół siebie, można sięgać po szczyty, zdobywać tytuły, robić karierę.

Prof. Krzysztof Uniłowski, historyk literatury dodał, że prof. Malicki zawsze był gotowy odpowiadać, kiedy student pytał i że to też jest wzór do naśladowania.

Z okazji jubileuszu prof. Malicki otrzymał specjalne wydanie książki poświęconej swojej pracy twórczej i organizacyjnej „Staropolskie teksty i konteksty”, a przygotowanej przez jego wychowanków. Otrzymał też minilipę, żywą, wszak profesor Malicki jest wybitnym znawcą twórczości Jana Kochanowskiego. Lipy wielkie sam posadził w sąsiedztwie Biblioteki Śląskiej.

Dr hab.Beata Stuchlik-Surowiec napisała o profesorze Malickim m.in.:

„Człek to wielkiej jest miary (choć wzrostu mniejszego)
Znawca ksiąg, dawnych dziejów i… wina przedniego”.

Wśród jubileuszowych serdeczności były także życzenia od rektora UŚ, prof. Andrzeja Kowalczyka i wyrażona nadzieja, że prof. Jan Malicki, jak dotychczas będzie służył wspólnocie uniwersytetu i społeczeństwu regonu, dzieląc się swoją wiedzą.

Profesor Jan Malicki będzie nadal wykładał na UŚ. Poproszony o wskazanie tekstu, do którego wraca, mówi, że ostatnio jest nim maksyma wypisana na grobie Tomasza z Akwinu w Tuluzie: „Panie, Ty wiesz lepiej niżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo