Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa DK 91 w Częstochowie z problemami. Nowy wykonawca zostanie wyłoniony w trybie negocjacji?

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Przebudowa DK 91 w Częstochowie może nie zostać zrealizowana w planowanym terminie
Przebudowa DK 91 w Częstochowie może nie zostać zrealizowana w planowanym terminie Bartłomiej Romanek
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie oficjalnie poinformował o odstąpieniu umowy na przebudowę DK 91. Największa inwestycja drogowa w historii miasta jest zagrożona, ale władze przekonują, że jest szansa, żeby dotrzymać terminu.

Kompleksowa przebudowa DK 91 w Częstochowie (jeszcze niedawno „gierkówka” była DK 1) to największa inwestycja drogowa w historii miasta. Prace miały objąć odcinek od węzła z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską oraz przebudowę głównych skrzyżowań (w tym budowę dwóch skrzyżowań dwupoziomowych w miejsce istniejących jednopoziomowych i nowej estakady na Rakowie). Wybudowane lub przebudowane zostać miały m.in. kładki dla pieszych, chodniki i ścieżki rowerowe.

Niestety, ale sama procedura przetargowa i późniejsze projektowanie oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych ustępstw spowodowało, że prace rozpoczęły się dopiero w drugiej połowie 2021 roku. Od samego początku częstochowianie sygnalizowali, że tempo prac na budowie jest niewielkie. Nie było to tylko ich subiektywne odczucie, bo problem dostrzegło miasto, które odstąpiło od umowy z konsorcjum firm. Wykonawcy, twierdząc, że to oni wymówili umowę, narzekali na wzrost cen i domagali się wyższego wynagrodzenia. Obydwie strony się nie dogadały, a prace zostały wstrzymane.

Nie przeocz

Częstochowa uzyskała na przebudowę DK 91 dofinansowanie ze środków unijnych, ale powinny zostać one rozliczone do końca 2023 roku, kiedy sama inwestycja miała się zakończyć.

Władze miasta przekonują, że jest szansa na to, aby termin został dotrzymany i zakończyć modernizację w przyszłym roku. – MZD czeka na zgodę od Centrum Unijnych Projektów Drogowych na wyłonienie nowego wykonawcy w trybie negocjacji przewidzianym w prawie zamówień publicznych – mówi Piotr Grzybowski, wiceprezydent miasta.

Negocjacje mogą znacznie przyspieszyć znalezienie firm, które dokończą najważniejszą miejską inwestycję. Niemal pewne jest to, że Częstochowa ze względu na wzrost cen będzie musiała dołożyć więcej pieniędzy. Na to miasto jest jednak przygotowane, bo ma zapisane w budżecie dodatkowe 60 milionów zł na ten cel. Zakończenie prac w 2023 roku jest więc możliwe, ale o pewności mowy być nie może.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera