Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd schronów w Śląskiem. Czy każdy mieszkaniec znajdzie dla siebie miejsce w przypadku niebezpieczeństwa?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej na Śląsku rozpoczęto inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia. To działania związane z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej. Nie są jednak one powiązane z sytuacją za naszą wschodnią granicą i zostały zaplanowane wcześniej. Akcja potrwa dwa miesiące. Czy każdy z nas znajdzie schronienie w razie niebezpieczeństwa? Sprawdźcie!

Trwa inwentaryzacja schronów w województwie śląskim. Na Śląsku i Zagłębiu w 2020 roku liczyliśmy około 3 tys. obiektów, w których można się ukryć w razie niebezpieczeństwa. Są to głównie pozostałości z czasów zimnej wojny. Niestety, coraz mniej z nich nadaje się do użytkowania, dlatego co jakiś czas pojawiają się przeglądy. Wiele osób może myśleć, że działania związane są z wojną na Ukrainie, jednak to tylko koincydencja zdarzeń, tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana.

Kto prowadzi inwentaryzację?

Wiceszef MSWiA ocenił, że strażacy odpowiadają za obronę cywilną i oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne, żeby te schronienia funkcjonowały. Zaznaczył też, że straż pożarna będzie współpracować z innymi jednostkami ochrony cywilnej i samorządami.

Gdzie na Śląsku znajdują się schrony?

Schrony znajdują się obecnie m.in. w budynkach użyteczności publicznej, głównie są to:

  • piwnice w blokach (budowanych w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia),
  • piwnice w szkołach (budowanych na przełomie lat 50. i 60. XX wieku),
  • podziemia zakładów przemysłowych.

Czy każdy mieszkaniec województwa śląskiego znajdzie schronienie dla siebie?

Według "Informacji Prezydenta miasta Katowice n/t działalności w zakresie obronności miasta Katowice realizowanej przez Wydział Zarządzania Kryzysowego" przygotowanej w 2016 roku, w Katowicach istnieje 256 budowli ochronnych (w budynkach mieszkalnych, szkołach, przedsiębiorstwach, w których schronienie jest przygotowane dla 27 456 osób). Na ten moment, w Katowicach mieszka blisko 300 tysięcy osób. Aktualną liczbę obiektów, w których będziemy mogli się schronić poznamy po przeglądzie.

Nie jest to sytuacja występująca jedynie na Śląsku. W całym kraju są 62 tysiące takich obiektów, zapewnią one schronienie dla ok. 1,3 mln Polaków, czyli zaledwie 3,5 proc. populacji naszego kraju. Jednak podczas inwentaryzacji brane są pod uwagę również obiekty, które w łatwy sposób można przystosować.

Co robić w przypadku zagrożenia?

Choć wiceszef MSWiA zapewnił, że Polska nie jest w żaden sposób zagrożona, bo jest w NATO i jest częścią Unii Europejskiej, to warto znać zasady postępowania w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa.

W przypadku wprowadzenia zagrożenia III stopnia mieszkańcy powinni zachować spokój i czekać na instrukcje służb. Te zobowiązane są wskazać im odpowiednie miejsce, gdzie jest bezpiecznie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera