Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanek kolejowy Wodzisław Śl. Centrum. Na jakim etapie są prace? Kieca: "Prowadzimy rozmowy z PKP PLK"

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Wciąż jest daleka droga do budowy przystanku kolejowego "Wodzisław Śl. Centrum"
Wciąż jest daleka droga do budowy przystanku kolejowego "Wodzisław Śl. Centrum" Arek Biernat
Projekt przystanku kolejowego "Wodzisław Śląski Centrum" przeszedł pierwszy etap rządowego programu Kolej Plus. Co teraz się dzieje z projektem? Prezydent Mieczysław Kieca poinformował radnych o trwających rozmowach z PKP PLK na temat przygotowania specjalnego studium, dzięki któremu możliwy będzie start w drugim etapie rządowego programu.

Przystanek kolejowy "Wodzisław Śl. Centrum" w II etapie programu Kolej Plus"

Pod koniec listopada 2020 roku informowaliśmy, że pomysł budowy przystanku kolejowego "Wodzisław Śląski Centrum" przeszedł pierwszy etap rządowego programu Kolej Plus. Wraz z 78 innymi wnioskami spełnił wymagania formalne i przeszedł do II etapu.

Wnioskodawcy dostarczyli wymagane informacje o projektach, m.in.: dane o uwarunkowaniach społecznych, zakładanych efektach projektów wraz ze wskazaniem oczekiwanych czasów przejazdu, szacunkowych kosztach oraz ujęciu projektów w dokumentach strategicznych. Samorządy zadeklarowały także wolę współfinansowania inwestycji.

Co teraz?

- Kolejnym etapem będzie opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych, by konsekwentnie zmierzać do realizacji zadań, które ograniczą wykluczenie komunikacyjne i poprawią dostęp mieszkańców do kolei - mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W drugim etapie samorządy mają 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Aby wypracować jednolity standard koncepcji, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez PLK dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych.

Ponadto wnioskodawcy pozyskają niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. wartości inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów min. 4 pary pociągów przez 5 lat.

Zobacz koniecznie

Kieca: "Prowadzimy rozmowy z PKP PLK

Na ostatniej sesji Rady Miasta Wodzisławia Śl. prezydent Mieczysław Kieca poinformował radnych o tym, co aktualnie jest w związku z tym realizowane ze strony wodzisławskiego magistratu.

- Prowadzimy rozmowy z PKP PLK. Obecnie jesteśmy na etapie ustalania, jaką kwotę należałoby zabezpieczyć w budżecie miasta w roku 2021 na wykonanie niezbędnego studium, które umożliwi start w kolejnym etapie programu - zwrócił się do radnych.

Dodał, że trwają wspólne analizy (z PKP PLK) "wymagań co do projektantów". W najbliższym czasie ma też dojść do spotkania z zarządem Powiatu Wodzisławskiego. Chodzi o uszczegółowienie zasad zawartego porozumienia, bowiem Powiat Wodzisławski jest jednym z partnerów i zaoferował współfinansowanie w projekcie.

- Jak będziemy mieli ustalone szczegóły inwestycji, będziemy w styczniu wnioskować o przeznaczenie środków na ten cel - dodał Kieca.

Zaznaczył też, że start w dalszym etapie będzie możliwy pod warunkiem zabezpieczenia pieniędzy na ten cel przez Radę Miasta.

Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus, który ma być realizowany do 2028 roku. To oznacza, że w przypadku pozytywnego przejścia kolejnego etapu najpóźniej inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu niespełna kolejnych 8 lat.

Nie przeocz

Po co przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum?

Na przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum mają składać się dwa perony o długości 150 metrów. Powstać ma też dodatkowy 1,2 -kilometrowy odcinek torów i niezbędna infrastruktura jak: droga dojazdowa i niewielki parking. Według wstępnych szacunków koszt projektu budowlanego mógłby wynieść ok. 2 mln, a budowa torów i peronów ok. 23 mln zł.

Jaki jest cel budowy nowego przystanku? Przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera