Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczyna na archiwalnych zdjęciach. Niezwykła podróż w czasie - rozpoznasz to miasto? Tak wtedy wyglądał zwykły dzień

KL
Pszczyna sprzed lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pszczyna sprzed lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zbiory/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pszczyna na archiwalnych zdjęciach zachwyca! Żubry, Rynek, Pałac, a także park i uliczki w centrum - to wszystko zobaczycie na czarno-białych fotografiach, które znaleźliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, na wyjątkowy spacer po Pszczynie sprzed kilku dekad. Sprawdźcie, czy rozpoznacie to miasto?

Pszczyna na archiwalnych fotografiach. Zobaczcie te czarno-białe zdjęcia, są unikalne...

Pszczyna sprzed kilku dekad - zdjęcia pochodzą z lat 1918-1939. To wówczas zamek tętnił swoim wielkopańskim życiem, a na pszczyńskim rynku widać było wozy z końmi w zaprzęgu...

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Czy Pszczyna bardzo się zmieniła? Jak widać na czarno-białych fotografiach z Narodowego Archiwum Cyfrowego miasto generalnie wygląda podobnie. Odnowiony zamek znów jest jak wtedy, widać te same budynki wokół rynku i nie tylko. Budynek sądu wydaje się być ten sam, podobnie jak Dom Narodowy przy Batorego.

Dawna Pszczyna natomiast mogła się pochwalić budynkiem szpitala joannitów o pięknej architekturze. Dziś go już nie ma. Nie ma też drewnianego kościoła św. Jadwigi oraz pomnika Niepodległości na pszczyńskim rynku. Do tej pory w Pszczynie zachował się gmach Dyrekcji Dóbr Książęcych, ale - niestety - jest w bardzo złym stanie i nic nie wskazuje na to, by rychło ktoś przerwał proces niszczenia i zaczął mu przywracać dawną świetność.

Zapraszamy do obejrzenia Pszczyny sprzed lat na zdjęciach ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Pszczyna sprzed lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pszczyna na archiwalnych zdjęciach. Niezwykła podróż w czasi...

Historia Pszczyny - według XIX-wiecznego archiwariusza książęcego Schaeffera początków miasta szukać należy na przełomie XIII i XIV wieku. Pszczyna jako „CIVITAS” - czyli miasto założone obok istniejącego wcześniej grodu, wymieniana jest w 1327 r. w dokumencie składania hołdu królowi Janowi Luksemburczykowi przez księcia piastowskiego Leszka - ostatniego niezależnego władcy księstwa opolsko-raciborskiego.

W 1846 r. dobra pszczyńskie przeszły w ręce hrabiów Hochberg, których rodową siedzibą był zamek w Książu koło Wałbrzycha. Hochbergowie doskonalili swą letnią, a równocześnie myśliwską siedzibę i włości przez cały XIX wiek. Oni to sprowadzili żubry do pszczyńskich lasów, aby uświetnić polowania, na które zapraszane były koronowane głowy z całej Europy.

Podczas I wojny światowej w Pszczynie mieściła się kwatera główna armii niemieckiej walczącej na wschodzie. W 1916 r. przygotowano tu niemiecko-austriacką proklamację o utworzeniu "niepodległego" Królestwa Polskiego, tzw. Akt 5 listopada. W sierpniu 1919 roku na ziemi pszczyńskiej wybuchło I powstanie śląskie. Zbiórka powstańców odbyła się w parku przy Trzech Dębach.

Na przełomie 1944 i 1945 r. Pszczyna stała się świadkiem "marszu śmierci" więźniów Oświęcimia. Miasto, wyzwolone w lutym 1945 r. nie doznało na szczęście poważniejszych zniszczeń wojennych. Ocalały jego zabytki.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera