Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska - polska Sahara stale zachwyca i fascynuje. Jej największym problemem jest sosna i wierzba kaspijska. Zobacz ZDJĘCIA

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Pustynia Błędowska oczyma naszej fotoreporterki. To idealna miejscówka na weekendowe tripy. Zobacz nasze ujęcia klikając w galerię >>
Pustynia Błędowska oczyma naszej fotoreporterki. To idealna miejscówka na weekendowe tripy. Zobacz nasze ujęcia klikając w galerię >>Marzena Bugała-Astaszow
Pustynia Błędowska znajduje się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Jest chętnie odwiedzanym miejscem spacerów szczególnie przez mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Według legend pustynia miała powstać z rozsypanego przez diabła piasku, którym chciał on zasypać olkuską kopalnię srebra. Tak naprawdę jej wygląd jest sprawką ingerencji człowieka. Dzisiaj mierzy się z kolejnymi problemami. Zobacz to urokliwe miejsce!

Pustynia Błędowska zachwyca i niestety staje się coraz bardziej zielona

Pustynia Błędowska nie jest tworem matki natury, a raczej działalności człowieka i jego nieposkromionych potrzeb zarządzania zasobami Ziemi. Tak naprawdę powstała wskutek wycinki lasów. Tym samym wydarzyło się coś, co nie często ma miejsce w naturze - powstał unikatowy, pustynny obszar o niezwykłym dla naszego kraju charakterze, zajmujący ok. 33 km2.

Okazuje się, że natura wciąż ubiega się o swoje prawa. Polska Sahara może ulec "zniszczeniu". Dzieje się tak za sprawą wtórnej sukcesji, polegającej na zmierzaniu do odtworzenia się naturalnego zbiorowiska charakterystycznego dla lokalnych warunków środowiskowych. Tym samym turyści odwiedzający Pustynie Błędowską mogą zauważyć poza charakterystyczną dla tego miejsca roślinnością (m.in piaskolubnymi szczotlichą siwą czy turzycą piaskową) sosnę i wierzbę kaspijską, które próbują zdominować krajobraz tego miejsca.

Pustynia Błędowska - miejsce niezwykle i często odwiedzane przez turystów

Podczas epoki lodowcowej, kolejne zlodowacenia nanosiły piaski i żwiry do doliny, w której dzisiaj znajduje się polska Sahara. W czasach historycznych eksploatacja lasów doprowadziła do antropogenicznego powstania pustyni. W XX wieku obszar ten służył jako poligon wojskowy, a obecnie część północna nadal jest wykorzystywana przez wojsko.

W ostatnich latach podejmowane są działania mające na celu ochronę i przywrócenie pierwotnego charakteru pustynnego krajobrazu. Programy ochrony środowiska oraz karczowanie sukcesywnie zarastających terenów mają na celu zachowanie unikalnego ekosystemu tego obszaru.

Pomimo pozornego jednolitego krajobrazu, Pustynia Błędowska kryje w sobie bogactwo fauny i flory. Wśród roślin można spotkać endemiczne gatunki, takie jak warzucha polska, oraz wiele innych roślin przystosowanych do specyficznych warunków wydmowych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty