Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyzik: Pracujemy nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i programem dla górnictwa

Jędrzej Lipski
Wiceminister Piotr Pyzik
Wiceminister Piotr Pyzik
"Każde rozmowy, zwłaszcza w trybie roboczym wyłaniają różne punkty widzenia, rozbieżności w stanowiskach stron, które w dalszych kontaktach będziemy uzgadniać i rozwiązywać" - mówi Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo.

Ostatnie miesiące to bardzo trudny czas dla polskiego górnictwa, co można górnikom powiedzieć po negocjacjach w Brukseli.
Rozmowy z Komisją Europejską były bardzo konstruktywne. Rozmawialiśmy bardzo otwarcie podkreślając znaczenie polskiego górnictwa dla gospodarki europejskiej. Efektem naszego spotkania będzie natychmiastowe przystąpienie do opracowania wniosku notyfikacyjnego, co stanowi kolejny krok na drodze do transformacji górnictwa. Szczegóły notyfikacji wymagają dalszych uzgodnień roboczych.

Rozmowy z KE były bardzo konstruktywne pomimo pojawiających się rozbieżności - powiedział Pan Minister w swoim komunikacie. Co to za rozbieżności.
Każde rozmowy, zwłaszcza w trybie roboczym wyłaniają różne punkty widzenia, rozbieżności w stanowiskach stron, które w dalszych kontaktach będziemy uzgadniać i rozwiązywać. Rozmowy prenotyfikacyjne trwały przez wiele miesięcy i zakończyły się. Kolejnym etapem będzie złożenie wniosku notyfikacyjnego zawierającego wszystkie elementy systemu pomocowego.

Minister Piotr Pyzik: Życzę Wszystkim górnikom pewności jutra, spokoju, zdrowia i pomyślności na najbliższy czas. Chciałbym także, właśnie dzisiaj zapewnić, że praca Górników wciąż jest ważna i niezwykle potrzebna wszystkim nam, Polakom, Polsce i Europie

A jak będą wyglądały kolejne kroki uzdrawiające stan polskiego górnictwa?

Podstawą działań dotyczących pomocy dla górnictwa są zapisy umowy społecznej, podpisanej w końcu maja br. w Katowicach przez przedstawicieli rządu i górnicze związki zawodowe. Jak już wcześniej powiedziałem, kluczowy jest wniosek notyfikacyjny i rozmowa na jego temat z partnerami z Komisji Europejskiej. Jednocześnie trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i programem dla górnictwa. Można więc powiedzieć, że działania rządu skupione są na kilku obszarach: legislacyjnym, programowym i pomocowym.

Święta Barbara, patronka górników ma dzisiaj swoje święto. Jest to właśnie święto braci górniczej. Właśnie dzisiaj warto tchnąć ducha nadziei w górnicze serca…
Już po raz drugi Barbórkę obchodzimy w trudnym momencie ogólnoświatowej pandemii. Nakłada się na to czas transformacji sektora węglowego w Polsce. Wyjątkowo trudny czas, przepełniony zmianami i wyzwaniami, którymi musimy sprostać. Barbórka to wspaniała tradycja i zarazem wyjątkowe święto, święto waszej patronki świętej Barbary, a jednocześnie dzień wszystkich górników, dlatego chcę złożyć braci górniczej najlepsze życzenia i wyrazy najgłębszego szacunku. To święto łączy szacunek do historii, podziw dla ludzi wykonujących ten niebezpieczny zawód, wydobywających najgłębszy, a zarazem najlepszy potencjał dla polskiej gospodarki. Chciałbym wszystkim górnikom i rodzinom górniczym, życzyć pewności jutra, spokoju, zdrowia i pomyślności na najbliższy czas. Chciałbym także, właśnie dzisiaj zapewnić, że praca Górników wciąż jest ważna i niezwykle potrzebna wszystkim nam, Polakom, Polsce i Europie.

Dziękuję za rozmowę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty