Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajczyk: Partia regionalna może być "straszakiem" dla ugrupowań ogólnokrajowych [DEBATA DZ]

dr Robert Rajczyk
Robert Rajczyk
Robert Rajczyk arc
Partia regionalna dla Śląska - taką ideę przedstawił Jerzy Go-rzelik, lider RAŚ. DZ rozpoczął debatę w tej sprawie. Głos zabrali już: Zbigniew Widera, szef Rady ZG, Marek Plura, europoseł z PO, wicewojewoda Piotr Spyra, publicysta Piotr Semka, a także prof. Tomasz Pietrzykowski z UŚ. Swoje zdanie przedstawił Grzegorz Tobiszowski z PiS. Wczoraj oddaliśmy łamy posłowi Zbyszkowi Zaborowskiemu z SLD. Jutro wypowie się Michał Wójcik z SP.

Pomysł utworzenia w Polsce partii regionalnej niewątpliwie jest zadaniem bardzo ambitnym, ale jednocześnie może być też bardzo atrakcyjnym dla potencjalnych wyborców z uwagi na cele, z jakimi będą mogli się identyfikować. Podział na polskiej scenie politycznej wydaje się mieć bowiem trwały charakter. Nowe projekty polityczne to historia wzlotów i niepowodzeń. Jednak do tej pory nowe partie polityczne powstawały przede wszystkim na szczeblu ogólnopolskim.

Zainteresowanie Polaków działalnością w partiach politycznych jest stosunkowo nikłe, podobnie jak i samą polityką, która najczęściej wywołuje zniechęcenie do klasy politycznej. Partia regionalna może okazać się szansą na stworzenie nowej jakości zarówno programowej, jak i personalnej. Można przypuszczać bowiem, że w partii regionalnej znajdą swoje miejsce osoby silnie identyfikujące się ze sprawami swoich "małych ojczyzn", które w dłuższej perspektywie zechcą mieć swoją reprezentację polityczną na poziomie ogólnopolskim, ponieważ istniejące ugrupowania tego zadania do końca nie realizują.

Ogólnokrajowe partie polityczne dosyć mało uwagi poświęcają rozwiązywaniu problemów regionalnych. Przykładem są tutaj losy projektu ustawy metropolitalnej. Idea zbudowania partii regionalnej może ponadto stanowić szansę na poszerzenie elektoratu przez Ruch Autonomii Śląska, jeśli inicjator ugrupowania regionalnego skoncentruje program na decentralizacji państwa i dekoncentracji władzy lokalnej oraz wzmocnieniu udziału społeczności lokalnych w podejmowaniu decyzji.

Zapowiedź powołania śląskiej partii regionalnej stanowić może, co trudno wykluczyć, także swoistego rodzaju "straszak" dla ugrupowań ogólnokrajowych, które mogą w takiej sytuacji w swoich programach politycznych silniej niż do tej pory zacząć akcentować kwestię decentralizacji.

Nie można również wykluczyć, iż w dłuższej perspektywie powstanie śląskiej partii regionalnej spowoduje utworzenie podobnych ugrupowań w innych regionach, a być może nawet powołanie do życia ogólnopolskiej reprezentacji regionalnych interesów politycznych.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!