NIK o smogu: dziewięć gmin było nieskutecznych w...

  NIK o smogu: dziewięć gmin było nieskutecznych w ograniczeniu niskiej emisji

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  NIK o smogu: dziewięć gmin było nieskutecznych w ograniczeniu niskiej emisji
  1/3
  przejdź do galerii

  ©NIK

  Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń: skontrolowanych dziewięć gmin naszego województwa nieskutecznie działało na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Jednak w raporcie podkreślono, że zanieczyszczenie powietrza to problem ponadregionalny, z którym jednostki samorządu terytorialnego same sobie nie poradzą. A rozwiązań systemowych ciągle brakuje. Ministerstwo Energii opracowało co prawda pakiet rozwiązań, które m.in. miałyby zobowiązać sprzedawców do informowania konsumentów o jakości sprzedawanego węgla, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy przepisy wejdą w życie.
  Bielsko - Biała, Cieszyn, Częstochowa, Janów, Rybnik, Sosnowiec, Tychy, Wodzisław Śląski i Żywiec. To właśnie te gminy znalazły się pod lupą inspektorów Najwyższej Izby Kontroli, którzy sprawdzili jak samorządy naszego regionu radzą sobie z podejmowaniem działań, zmierzających do ograniczenie niskiej emisji z kotłowni przydomowych oraz gminnych.

  Zobacz galerię

  Wnioski opracowanego raportu nie pozostawiają złudzeń: gminy były w tym działaniu nieskuteczne, a podejmowane przez nie przedsięwzięcia były zbyt powolne, a ich skala ograniczona.

  Jednocześnie NIK zwraca uwagę, że bez rozwiązań systemowych, określających np. jakość spalanych paliw stałych albo określających standardy kotłów, które można wykorzystywać do ogrzewania domów, jednostki samorządu terytorialnego same sobie nie poradzą.

  CZYTAJ KONIECZNIE: Puste szkoły, ludzie w maskach [WIDEO]

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

  Gminy same sobie nie poradzą

  - Pamiętać jednak należy, że zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją ma charakter ponadlokalny i ponadregionalny, dlatego rozwiązanie tego problemu przekracza możliwości jednostek samorządu terytorialnego i wymaga rozwiązań systemowych w skali całego kraju - możemy przeczytać w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej NIK.

  Negatywnie została oceniona "opieszałość" Ministra Środowiska, ponieważ Izba już w 2014 roku wydała zalecenie odnośnie opracowania rozporządzenia określającego standardy dla kotłów małej mocy, eliminującego z obrotu wysokoemisyjne piece o przestarzałej konstrukcji.

  "Spodziewany czas wejścia w życie od dawna przygotowanych przepisów to 1 stycznia 2018 r." - czytamy na stronie NIK.

  Problemem jest również brak przepisów dotyczących minimalnych wymogów dotyczących jakości węgla, wykorzystywanego do ogrzewania domów.

  "Podkreślić należy, że brak ustanowienia standardów dla paliw stałych NIK oceniła jako nieprawidłowość już w 2000 r." - informuje izba.

  Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Energii informuje, że pakiet rozwiązań dotyczący m.in. określania jakości spalanych paliw stałych zostanie w przyszłym tygodniu skierowany do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Podkreśla, że celem nowych przepisów nie jest wyeliminowanie paliw stałych z obrotu, ale uporządkowanie rynku węgla.

  - Zgodnie z przepisami sprzedawca węgla będzie miał obowiązek poinformowania konsumenta o jakości i sortymencie sprzedawanego produktu. Do obrotu nie będzie można wprowadzać tzw. niesortu oraz węgli niespełniających wymagań jakościowych - informuje Mariusz Kozłowski.

  Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy nowe przepisy mogłyby wejście w życie.

  Działania gmin niewystarczające

  Podczas kontroli wskazano, że wszystkie sprawdzone gminy podejmowały działania w ograniczeniu niskiej emisji, ale tempo i skala tych działań były niewystarczające, aby osiągnąć dopuszczalne wartości stężeń zanieczyszczeń powietrza.

  "Przy obecnym tempie i skali tych działań osiągnięcie redukcji stężenia zanieczyszczeń przewidzianej w "Programie ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego" nie będzie możliwe w żadnym dającym się określić horyzoncie czasowym" - podsumowuje NIK.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama