Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rembrandt według Ungera w bielskim Muzeum Historycznym

JAK
Zamek książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, gdzie mieści się Muzeum Historyczne
Zamek książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, gdzie mieści się Muzeum Historyczne Materiały Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
„Rembrandt okiem Williama Ungera” - bielskie Muzeum Historyczne zaprasza na interesujące prezentację i wykład.

Od blisko roku w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, w jego głównej siedzibie na Zamku książąt Sułkowskich, realizowany jest cykl pokazów i spotkań tematycznych opatrzonych wspólnym tytułem „Złap kontakt ze sztuką - wypatrzone w magazynie”.

- Celem programu jest przybliżanie odbiorcom pojedynczych obiektów z muzealnej kolekcji. W kwartalnych odsłonach prezentowane są eksponaty, które dotąd nie były pokazywane w ogóle lub bardzo rzadko. W ubiegłym roku eksponowane były dzieła rzeźbiarskie autorstwa Jadwigi Smykowskiej i Konstantego Laszczki, próby malarskie dzieci Juliana Fałata oraz wybrane grafiki z cyklu Ein Leben (Życie) Maksa Klingera. W bieżącym roku przewodnią ideą są dzieła graficzne powstałe w 2. połowie XIX i pierwszych dekadach XX stulecia - informuje Kinga Kawczak, kurator zbiorów sztuki w bielskim Muzeum Historycznym.

W 2019 roku świat sztuki obchodzi dwie rocznice związane z wielkimi mistrzami doby nowożytnej: 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci i 350 lat od zgonu Rembrandta. Obaj do dziś pozostają jednymi z bardziej rozpoznawalnych artystów, a zachwyt nad bogactwem spuścizny jaką pozostawili nie słabnie.

Z tej okazji bielskie muzeum pragnie nieco przybliżyć postać wielkiego Holendra.

- Zatem w okresie od 2 stycznia do 30 marca proponujemy Państwu Rembrandta według Williama Ungera, a więc dzieła malarskie holenderskiego mistrza ujęte w miedziorytach, powstałych w latach 70. i 80. XIX wieku, autorstwa Williama Ungera (1837-1932) - wirtuoza w zakresie grafiki reprodukcyjnej. Na ekspozycji można zobaczyć autoportret Rembrandta i konterfekt matki artysty. Obie ryciny wykonane zostały według olejnych pierwowzorów znajdujących się w ekspozycji Kunsthistorisches Museum Wien (Muzeum Sztuki w Wiedniu). W bielskich zasobach muzealnych są także ryciny przedstawiające trzy inne obrazy Rembrandta z wiedeńskiej kolekcji: antytetyczne wizerunki pary bogatych holenderskich mieszczan oraz niezwykle osobisty portret syna artysty Tytusa - dodaje Kinga Kawczak.

W niedzielę 3 marca o godz. 11.00 w bielskim Muzeum kurator zbiorów zaprezentuje wykład przybliżający zarówno te prace, jak i omawiający szerzej działalność W. Ungera oraz zagadnienia grafiki reprodukcyjnej.

Warto dodać, że grafika reprodukcyjna to jedna z ważniejszych gałęzi sztuki . Jej rozwój jest ściśle powiązany z ewolucją w zakresie poligrafii i ilustracji książkowej. Z drukarniami współpracowali zarówno artyści wykonujący własne kompozycje, jak i rytujący kopie według rysunków i obrazów innych twórców. Zazwyczaj ilustrowały one konkretne dzieła literackie, encyklopedyczne, kalendarze, prasę, ponadto popularyzowały sztukę. Barwne, często wielkoformatowe, wykonane na płótnach, deskach lub blasze, dzieła wielkich mistrzów, przenoszone były na papier i wydawane w tekach, albumach lub jako pojedyncze karty, by w takiej kameralnej formie cieszyć oko miłośników piękna. Wiele muzeów i galerii, a także kolekcjonerów, promowało w ten sposób swoje zasoby.

- Unger był malarzem i grafikiem urodzonym w Hanowerze, wykształconym m.in. na akademiach w Dusseldorfie i Monachium. Mając 35 lat osiadł w Wiedniu i przez kolejne sześć dekad związany był z austriacką sceną artystyczną (był m.in. profesorem tamtejszej Kunstgewerbeschule i Akademii Sztuk Pięknych) - informuje Kinga Kawczak.

Artysta wykonywał pejzaże i portrety, często posługiwał się akwarelą, jednak gros jego twórczości stanowi grafika, a zwłaszcza jej forma reprodukcyjna. Jeszcze w okresie niemieckim rozpoczął współpracę z lipskim wydawcą Arthurem Seemannem i jego pismem „Zeitschrift für bildende Kunst”. Opublikował m.in. komplety rycin z dziełami dawnych mistrzów galerii w: Brunszwiku, Hamburgu i Kassel oraz wspomnianego wyżej muzeum wiedeńskiego. W zbiorach artystycznych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajduje się kilkadziesiąt rycin autorstwa Ungera, wykonanych według obrazów z austriackiej kolekcji, takich artystów jak: Tycjan, Rafael, Correggio, Rubens, van Dyck, Hals, Bruegel.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

IEM 2019 Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo