Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rów Rudzki i dom Karola Goduli – doskonałe miejsce na zimowy spacer w Rudzie Śląskiej. Zobaczcie ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Karol Godula podpisał tu pakt z diabłem - tak głosi miejska legenda.
Karol Godula podpisał tu pakt z diabłem - tak głosi miejska legenda. Paweł Kurczonek / Polska Press
Rów Rudzki to ścieżka edukacyjna znajdująca się w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Ruda. Liczący kilkaset metrów chodnik łączy kraniec ulicy Kościelnej z miejscem, w którym ul. Szczęść Boże przechodzi w ul. Bujoczka. Nieopodal skrzyżowania znajduje się Zamek Rudzki i dom Karola Goduli. Wedle miejskiej legendy właśnie tutaj górnośląski przedsiębiorca podpisał pakt z diabłem, który zapewnił mu dostatek.

Rów Rudzki zachęca do spaceru – zimą wygląda pięknie

Ruda Śląska jest miastem dość nietypowym na mapie naszej aglomeracji. Każda z dzielnic rozwijała się początkowo, jako odrębna miejscowość, stąd powiązanie między poszczególnymi dzielnicami jest dość luźne. Za centrum administracyjne uznaje się Nowy Bytom, w którym znajduje się Urząd Miasta i wiele instytucji publicznych, zaś funkcje handlowo-usługowe pełni w głównej mierze Wirek. Ruda wyróżnia się tym, że powstała najwcześniej. Pierwsze wzmianki o obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej pochodzą z końca XIII wieku.

Idąc ul. Bujoczka w kierunku Rowu Rudzkiego nie sposób nie zauważyć ruin na wzniesieniu. To Zamek Rudzki i dom Karola Goduli. Niestety z obu budowli zachowały się jedynie szczątki. Zamek wybudowano prawdopodobnie pod koniec XIV wieku, fundatorami był ród Rudzkich, którzy w 1401 r. byli wspomnieni, jako właściciele zamku w Rudzie. W XIX wieku obiekt przebudowano w stylu neogotyckim, w takim kształcie przetrwał do II wojny światowej. W 1945 r. został spalony przez Armię Czerwoną. Opuszczony i nieremontowany szybko popadł w ruinę.

Zobacz, jak Rów Rudzki i dom Goduli wyglądają zimą

Obok pozostałości po Zamku Rudzkim znajdują się ruiny domu Karola Goduli. Ten górnośląski przedsiębiorca miał ogromne zasługi dla rozwoju naszego regionu. Według legendy dorobił się ogromnego majątku dzięki paktowi z siłami nieczystymi. W ruinach można znaleźć Piwnicę u Czarta, ponoć właśnie tam Karol Godula podpisał cyrograf.

Z domu rudzkiego potentata schodzimy do Rowu Rudzkiego. To ścieżka rekreacyjno-dydaktyczna – popularne miejsce spacerów w Rudzie. Znajduje się tu plac zabaw, oczywiście zimą nieużywany, a także stoliki do gry w szachy i ławki. Jako ciekawostkę warto dodać, że po plebiscycie w 1922 r. wzdłuż osi doliny Rowu Rudzkiego przebiegała granica między Polską a Niemcami.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera