Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Wielki Tydzień. Co nas czeka w nadchodzących dniach? Zbliżają się najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa Wielki Tydzień, szczególnie ważny czas dla chrześcijan. Ojciec Michał Bortnik przybliża sens zbliżającej się Wielkanocy.

24 marca świętowano Niedzielę Palmową, będącą wspomnieniem uroczystego przybycia Jezusa do Jerozolimy. Chrystus witany był przez ludzi jak król - pod nogi były kładzione gałązki palmowe, stąd tradycyjne poświęcenie palm tego dnia.

Wielki Tydzień przygotowuje nas do Triduum Paschalnego, kiedy wspominana jest: męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W poniedziałek, wtorek i środę wspominany jest czas pomiędzy wjazdem do Jerozolimy a wydarzeniami Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Czwartek

z Wielkim Czwartkiem wiążą się pewne kluczowe wydarzenia.

- Pierwszym jest ustanowienie Eucharystii, Pan Jezus wraz z uczniami zasiada do Ostatniej Wieczerzy. Daje im władzę rozgrzeszania, władzę nad grzechami, ustanawia sakramenty kapłaństwa i Eucharystii - łamiąc chleb dzieli się z uczniami, tak samo czyniąc z winem. Do południa w katedrach odprawiane są specjalne msze tzw. krzyżma, podczas których dokonuje się poświęcenie olejów, których używa się przez cały rok do sakramentów: do chrztu świętego, namaszczenia chorych, sakramentu kapłaństwa. Wieczorem odbywa się liturgia Ostatniej Wieczerzy, wspominane jest ustanowienie Eucharystii. Jest to sakrament miłości, wykładnia dla kapłanów jak mają żyć, przypomnienie, że mają służyć. Na znak uniżenia, tak jak Jezus, obmywają stopy dwunastu mężczyznom - opowiada rzecznik prasowy Jasnej Góry Ojciec Michał Bortnik.

Wielki Piątek

To wyjątkowy dzień, w którym nie odprawia się mszy świętej. Liturgia Wielkiego Czwartku kończy się przeniesieniem Pana Jezusa do tzw. ciemnicy. Wtedy opróżniane jest tabernakulum, odkrywany jest ołtarz na znak tego, że Chrystus został ukrzyżowany, umarł i został złożony w grobie.

- Adorujemy Chrystusa w grobie – jest to jedyny dzień kiedy nie sprawujemy Eucharystii – pamiątki cierpienia Chrystusa, ale i jego zmartwychwstania. Zatrzymujemy się w tym dniu na momencie krzyża, który jest odkrywany (przez dwa tygodnie krzyż jest zasłonięty). Tradycyjnie w kościołach krzyż jest wznoszony, aby wywyższyć Syna Człowieczego, aby każdy kto w Niego wierzy miał życie wieczne - tłumaczy O. Michał Bortnik.

Wielka Sobota

Tego dnia święci się pokarmy, przy których rodziny jednoczą się, zasiadając wspólnie do niedzielnego stołu, w celu spożycia śniadania wielkanocnego. Po zmroku rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej.

- Czas wielkanocny to czas, kiedy Kościół zachęca, abyśmy przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania, zgodnie z przykazaniami kościelnymi przynajmniej raz w roku przyjęli komunię świętą - przypomina O. Michał Bortnik.

Niedziela Wielkanocna

Poprzedzająca ten dzień sobota i wigilia paschalna wprowadza nas w najważniejszy moment, kiedy wierni uroczyście zaśpiewają Alleluja.

- Wybrzmiewają wtedy na nowo dzwony w kościołach, które umilkły w Wielki Czwartek. To dzień kiedy nasza radość będzie ogłoszona całemu światu w procesji rezurekcyjnej – biorąc Najświętszy Sakrament z grobu ogłaszamy, że Chrystus zmartwychwstał. Dzielimy się radością, stąd tradycyjne wystrzały w czasie procesji wielkanocnej, które symbolizują, że kamień zostaje odsłonięty od grobu. Wspominamy to, że zasłona w Świątyni Jerozolimskiej rozerwała się na dwoje, że Jezus Chrystus kruszy pęta grzechu - mówi O. Michał Bortnik.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera