Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska walczy z dzikim problemem. Startuje akcja: nie dokarmiajcie dzików!

Michał Nowak
Dziennik Zachodni
W Rudzie Śląskiej będzie mniej zieleni. Wszystko dlatego, że na terenach zielonych ukrywają się dziki. Miasto rozpoczyna też akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców, aby nie dokarmiać dzików. Działanie ma na celu wyeliminowanie tych zwierząt z terenów mieszkalnych.

Wiosna i lato to najbardziej newralgiczny okres. Wtedy na świat przychodzą małe dziki, które uczą się pod okiem mamy jak zdobywać pokarm. Jak tłumaczy Grzegorz Skurczak z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Katowice, w okresie dorastania dziki poruszają się po obszarze zaledwie pięciuset metrów kwadratowych. Ważne jest więc, aby był to ich teren naturalny, a nie obszar zamieszkiwany przez ludzi. – Gdy dzik, czy inne dzikie zwierze będzie dokarmiane, zakoduje sobie, że w tym miejscu znajdzie pokarm i będzie tu powracać - tłumaczy Grzegorz Skurczak.

– Zaczyna się niewinnie od dokarmiania jednego dzika, potem pojawia się drugi i trzeci. Po sezonie rozrodczym pojawiają się młode, a za rok liczba dzików po kolejnym okresie rozrodczym znowu się powiększa i z jednego dzika robi się małe stadko – dodaje Skurczak.

Problem dostrzegają również włodarze Rudy Śląskiej. - Niby wszyscy wiemy, że dziko żyjących zwierząt nie dokarmiamy, ale nie wszyscy tej zasady się trzymają. O tym, że dziki w mieście mogą stanowić problem świadczą liczne interwencje mieszkańców w tej sprawie – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

W ramach akcji informacyjnej powstały ulotki, które przypominają mieszkańcom o o tym, by nie dokarmiać dzików i radzą, jak przechowywać resztki żywności w obrębie własnych posesji czy ogródków działkowych. Każdy pokarm może stać się pożywieniem dla dzików. Ważne jest także, aby zamykać kubły na śmieci w których lądują wyrzucane przez nas resztki jedzenia.

Ulotki trafią do mieszkańców terenów, które najbardziej narażone są na wizytę dzików i skąd pochodzi najwięcej interwencji w tej sprawie. Dotyczy to głównie ulicy Katowickiej, Pomorskiej, Kochłowickiej, Grzybowej i Polnej. Ulotki dostarczone zostaną również do ogrodów działkowych.

Dodatkowo, zostaną zlikwidowane tereny zakrzewione w pobliżu zabudowy mieszkaniowej. Pierwszą wycinkę zapowiedziano na terenach przy ul. Katowickiej. Dzięki temu dziki powinny przenieść się na tereny zalesione, które są już oddalone od domów.
Dziki to nie tylko problem Rudy Śląskiej. Przykładowo, w Chorzowie służby w tym roku już prosiły o niedokarmianie i nie drażnienie dzików, które podchodzą blisko zabudowań. Locha z małymi może być szczególnie niebezpieczna dla ludzi, która w momencie zagrożenia może zaatakować. Dwa miesiące temu o niedokarmianie dzików również apelowały władze Świętochłowic. Zwierzęta wychodziły z lasku Chropaczowskiego na ulice i podchodziły m.in. na przystanki, gdzie przebywają ludzie. Problem dzików stale też powraca w Katowicach, np. na terenach Ligoty.

Jak zapewniają władze Rudy Śląskiej, której tereny leśne znajdują się w obrębie Nadleśnictwa Katowice, populacja dzika utrzymywana jest na stałym poziomie - z jednej strony nie zagrażającym wyginięciu, a z drugiej, nadmiernemu rozrostowi.

Każdego roku koła łowickie zatwierdzają w Nadleśnictwie Katowice swoje plany dotyczące odstrzału dzików. W tym roku na całe Nadleśnictwo Katowice przewidziano ok. 600 odstrzałów. Podczas ostatniej inwentaryzacji na obszarze nadleśnictwa naliczono ok. 430 dzików. Liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Gdyby nie kontrolowany odstrzał każdego roku liczba dzików gwałtownie by rosła. Samica dzika co rok rodzi bowiem od 4 do 8 młodych dzików.

Jak się zachować w przypadku bliskiego spotkania z dzikiem:

Spotykając dzikie zwierze, które nie ucieka na widok człowieka, nie należy ulegać panice. Bezwzględnie nie należy zbliżać się do dzikiego zwierzęcia. Jeżeli jest to możliwe należy spokojnie się oddalić od niego nie wykonując przy tym żadnych gwałtownych ruchów. Próba nakarmienia zwierzęcia może zainicjować jego atak w szczególności, jeżeli zwierzę jest chore, zranione, opiekuje się potomstwem lub znajduje się w okresie godowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!