Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd planuje zatrudniać Ukraińców w polskich kopalniach. Bogusław Ziętek: potrzebujemy własnego szkolnictwa zawodowego górników

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Po zmianach w ustawie, górnicy z Ukrainy będą mogli pracować w polskich kopalniach, nawet na stanowiskach kierowniczych
Po zmianach w ustawie, górnicy z Ukrainy będą mogli pracować w polskich kopalniach, nawet na stanowiskach kierowniczych arc, Canva
Szykuje się kolejna nowelizacja ustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jedna z poprawek dotyczy sektora górniczego, a mianowicie uznawania kwalifikacji górników z Ukrainy przez polskie kopalnie, tak jak ma to miejsce w przypadku pracowników z innych krajów Unii Europejskiej. Zdaniem rządu, umożliwienie obywatelom Ukrainy uznania nabytych w Ukrainie kwalifikacji górniczych i zatrudnienie ich w sektorze górniczym w Polsce na stanowiskach odpowiadających ich kwalifikacjom, będzie stanowić formę pomocy, która przyniosłaby również pożytek polskiej gospodarce.

Jak wynika z rządowego projektu nowelizacji specustawy, celem proponowanych zmian jest umożliwienie obywatelom Ukrainy uzyskania decyzji, dzięki którym uznawane będą nabyte przez nich w Ukrainie kwalifikacje do wykonywania górniczych zawodów regulowanych. Obecnie bowiem, w Polsce uznawane są kwalifikacje tych pracowników, którzy nabyli je w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich EFTA – EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej.

- Obywatele Ukrainy, którzy nabyli w Ukrainie kwalifikacje zawodowe do wykonywania górniczych zawodów regulowanych, nie mogą uzyskać decyzji uznającej ich kwalifikacje zawodowe. W konsekwencji, osoby posiadające wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego wykonywania czynności na szczeblu kierownictwa lub dozoru ruchu zakładu górniczego, w Rzeczypospolitej Polskiej często wykonują pracę poniżej posiadanych kwalifikacji i są głównie zatrudniani na stanowiskach robotniczych - czytamy w uzasadnieniu noweli ustawy.

To oznacza, że w obecnej regulacji prawnej, obywatele Ukrainy, zanim zostaną przyjęci do pracy, muszą przejść szereg egzaminów i szkoleń, dotyczących pracy pod ziemią. Zmiany oznaczałyby, że Ukraińcy byliby traktowani w tej kwestii jak obywatele Unii Europejskiej, zyskując również możliwość zasiadania na kierowniczych stanowiskach.

Zdaniem rządu, zmiany społeczno-gospodarcze i niepewna przyszłość górnictwa kopalin energetycznych spowodowały mniejsze zainteresowanie kształceniem i późniejszą pracą w tym sektorze.

- Sytuacja sektora górnictwa węgla kamiennego zmieniła się diametralnie wraz z agresją Rosji na Ukrainę. Pracodawcy sektora górniczego sygnalizują pilną potrzebę uzupełnienia kadr górniczych o wykwalifikowanych pracowników, posiadających kwalifikacje do wykonywania czynności w kierownictwie lub w dozorze ruchu zakładu górniczego - wskazano w nowelizacji.

Pomoc sąsiadom ze wschodu z pożytkiem dla polskiej gospodarki

Rząd tłumaczy, że zmiany podyktowane są sytuacją na rynku pracy sektora górniczego. Z uzasadnienia ustawy wynika, że na polskim rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników górniczych.

- Umożliwienie obywatelom Ukrainy uznania nabytych w Ukrainie kwalifikacji górniczych i zatrudnienie ich w sektorze górniczym, w Polsce na stanowiskach odpowiadających ich kwalifikacjom będzie stanowić formę pomocy, która przyniosłaby również pożytek polskiej gospodarce. Polscy pracodawcy sektora górnictwa zyskają przeszkolonych i doświadczonych pracowników, których brak na polskim rynku pracy - czytamy dalej.

Rząd: sytuacja diametralnie uległa zmianie

Jednak w maju 2021 roku, strona społeczna i rządowa zawarły umowę społeczną, która dotyczyła transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego i wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. Umowa społeczna doprecyzowywała ogólne zasady stopniowego zamykania i likwidacji sektora wydobycia, w tym kwestie zatrudnienia i osłon socjalnych dla górników.

Od dnia podpisania umowy społecznej z jednorazowych odpraw pieniężnych w wysokości 120 tys. zł i urlopu górniczego skorzystało 2,2 tys. osób. Co najmniej tylko osób odpłynęło z sektora górniczego. Jak podaje "Rzeczpospolita", łączny koszt dla budżetu państwa związany z systemem osłon socjalnych wyniósł w sumie 186 mln zł.

- Sytuacja na rynku surowców energetycznych w ostatnich latach, zmniejszone zapotrzebowanie na produkowaną z węgla energię elektryczną, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, jak również globalna recesja gospodarcza spowodowana pandemią koronawirusa, przyczyniły się do pogorszenia kondycji ekonomiczno-finansowej polskich przedsiębiorstw górniczych - informuje strona rządowa.

Bogusław Ziętek: potrzebujemy własnego szkolnictwa zawodowego górników

Zdaniem Bogusława Ziętka, szefa związku zawodowego Sierpień 80, zmiany te nie wpłyną znacząco na kwestie zatrudnienia w polskich kopalniach. Ziętek podkreśla, że powinniśmy iść jednak w kierunku kształcenia zawodowego górników.

- My potrzebujemy własnego szkolnictwa zawodowego górników do prowadzenia wydobycia. Potrzebujemy naprawdę dużej ilości ludzi do tego, żeby zwiększyć wydobycie i oni muszą być szkoleni w szkolnictwie zawodowym. To jest jedyny sposób na uzupełnienie stanu zatrudnienia. W tej zmianie upatruję raczej szansy dla spółek okołogórniczych, które także cierpią na braki pracowników. Tam rzeczywiście nie ma w chwili obecnej skąd uzupełniać tych braków - mówi nam Bogusław Ziętek, szef WZZ Sierpień 80.

Zdaniem przewodniczącego związku, dostosowanie się górników z Ukrainy do pracy w polskich kopalniach nie powinno stanowić dużego problemu.

- Nie sądzę, żeby były jakieś problemy z adaptacją pracowników z Ukrainy w polskich kopalniach, gdyż górnictwo polskie i ukraińskie są bardzo podobne - dodaje Bogusław Ziętek.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również posła Piotra Pyzika, który pełni funkcję pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Do chwili publikacji artykułu, odpowiedź z jego biura jednak nie nadeszła.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera